نگاهی بر بازی تراویان

ممکن است هنگام چک کردن ايميل، زماني که سرگرم جستجو در اينترنت هستيد يا در ياهو مسنجر با تبليغاتي که شما را براي ورود به بازي تراوين ترغيب مي‌کنند مواجه شده باشيد، با پذيرفتن دعوت مي‌توانيد ساعتي خود را سرگرم يک بازي آنلاين و مهيج کنيد يا بي‌علاقه از کنار آن بگذريد و به آن پاسخ منفي دهيد. اما اين بازي سرگرم‌كننده ويژگي‌هايي دارد كه شما را براي رد كردنش دو دل خواهد كرد.

یکی از دلیل اصلی مبنی بر اینکه این بازی تبدیل به یکی از بهترین و پرطرفدار ترین بازی انلاین تحت وب شد واقع گرایانه بودن ان است (گویا – ای تی)

تقریبا بازی تراویان را همه می شناسند و کسانی هم که تا به حال در مورد این بازی چیزی نشنیده اند حتما با تبلیغات بسیار زیاد و فراگیر و در حالت کلی نوعی اجبار برای ثبت نام در سرور های مختلف بازی با این اثر اشنا شده اند.

سرور های اصلی این بازی ایرانی نیست ولی به جرات می تونم بگم که بیش از 90 درصد کاربران ان ایرانی هستند .البته مدتی است که سرور های فارسی سازی شده ی این بازی هم در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

بازی حال و هوایی قدیمی و باستانی دارد به این مفهوم که جنگ در بین قبای مختلف و بیشتر کشاورزان و انسان هایی که در حومه شهر زندگی می کنند را به تصویر می کشد.

بازی تراویان از بازی بسیار معروف Civilization الهام گرفته است و در بسیاری از موارد با این بازی استراتژی نقطه ی مشترک دارد.

در ابتدای کار بازی به شما دهکده ای   به عنوان سرمایه اولیه می دهد . وظیفه ی اصلی بازیکن پیشرفت و به روز کردن این دهکده با انواع ابزار و لوازم گوناگون است .هدف اصلی در بازی فتح کردن منابع دشمن و به نوعی کشور گشایی و تصرف کل نقشه ها در بازی توسط بازی کنان است.البته برای رسیدن به این هدف بلند مدت حداقل چند سالی را باید صبر کنید زیرا که تحقق این کار ابدا راحت نیست و دیگر بازیکنان سخت کوش تر این اجازه را به شما  نخواهند داد(گویا – ای تی)

سبک بازی از نوع  Browser –Base است و تمام حوادث و اتفاقات توسط سری نوشته ها و اعلامیه ها به بازیکن ابلاغ می شود.

در اين بازي فرد کار خود را به عنوان ریيس يک دهکده کوچک در يك فضاي مجازي آغاز مي‌كند و در اين ميان آباداني يا خرابي اين دهكده در دستان تصميمات اين مغر استراتژيست خواهد بود.

در شروع بازي بازيکن قادر خواهد بود از ميان سه نژاد رومي‏ها، گل‏ها و توتن‏ها يکي را براي سربازان خود انتخاب کند كه البته هر يك از اين نژادها داراي مزايا و و يژگي‌هاي منفي و مثبت مخصوص به خود هستند.

از جمله ويژگي‌هايي كه اين بازي را متمايز از بازي‌هاي ديگر کرده حمله كردن و جمع‌آوري غنايم ديگر دهكده‌ها مي‌توان بر شمرد كه با اين عمل فرد داراي امتيازات بيشتري براي ساخت و ساز خواهد بود، چراكه انبار غنايم وي براي گسترش پر مي‌شود.

تراوين نيازي به دانلود ندارد و از ديگر مزيت‌هاي آن مي‌توان به افزايش قدرت مديريتي استراتژيك و تئوري‌پردازي آن اشاره کرد(گویا – ای تی)

در اين بازي شما بايد به نوعي مديريت داشته باشيد كه بتوانيد يك دهکده يا حتي چندين دهکده را با يک اتحاد واحد کنترل و هدايت کرده تا اين گونه در مقابل حملات و نقشه‌هاي دشمن ايستادگي کنيد.

به گفته سازند گان دلیل اصلی تراوين برای جذب بیشتر فكري‌بودن اين بازي تحت وب است و باعث شده در ميان بازيکنان و رهبران اين بازي در ايران حتي افرادي با سنيني بالاي چهل سال نيز به چشم بخورند. هرچند معتقدند سن چندان در اين ميان حايز اهميت نيست و تجربه است که در دنياي بازي‌هاي مجازي حرف اول را مي‌زند.

به اعتقاد اين سازندگان شباهت زياد بازي تراوين به زندگي واقعي از ديگر محاسن آن محسوب مي‌شود، چراکه در روند بازي هر کسي با داشتن يک اکانت يا حساب، بي‌توجه به آنکه شايد حتي بهترين دوستش مقابلش هست و همبازي او شده براي ماندن و بردن به ستيز مي‌پردازد و اين حقيقتي است که هر فردي در بستر حقايق روزمره با آن مواجه مي‌شود.

اين بازي آنلاين نکات ريز و درشت فراواني را داراست كه به جذابيت بازي و اشتياق بازيكن مي‌افزايد. از جمله اين ويژگي‌ها مي‌توان به بالا و پايين شدن‌هاي زندگي در روند بازي، نبود يك روال ساده و بي‌محتوا و ايجاد خلاقيت و نظم در حين بازي اشاره کرد(گویا – ای تی)

جالب است که او معتقد تراوين به مهارت‌هاي فرد در زندگي حقيقي هم کمک مي‌کند و ادامه مي‌دهد: «در اين بازي فرد پول درآوردن و مديريت اقتصاد را فرا مي‌گيرد و نظم و برنامه‌ريزي جزيي از زندگي او خواهد شد. بازيكن ياد مي‌گيرد که در حين بازي با داشتن صبر و استقامت موفقيت‌هاي بيشتري را به دست خواهد آورد.

از ديگر ویژگی های این بازی پر طرفدار برخلاف ديگر بازي‌هاي آنلاين، ملاقات‌هايی است که بين رهبران و سران بازی صورت مي‌گيرد، اگرچه تعداد اين ا زياد نيست اما شايد يک بار در ماه فرصتي پيش بيايد تا انها در صورت تمايل با هم ملاقاتي داشته باشند.

در این بازی افراد کم‌ سن و سال که تجربه کمتري دارند از شانس متقابلا كمتري براي موفقيت برخوردار هستند چراكه جوان‌تر‌ها به دليل گرفتن تصميمات عجولانه و نداشتن صبرمعمولا شکست خواهند خورد.

اين گروه سني از کاربران بيشتر با هيجان بازي درگير مي شوند چراکه سرگرم يک بازي استراتژيک‌اند و به همين دليل بايد با فکر و سياست جنگي بازي کنند که اين مهم‌ترين ويژگي و حسن تراوين است. بنابراين فرد به دليل مواجه شدن با نوع ديگري از جامعه که شکل تازه‌اي دارد هر چه بيشتر سرد و گرم روزگار را چشيده باشد، انتخاب‌هاي بهتر و شانس موفقيت بيشتري خواهد داشت.gooyait.com

افراد تازه‌کار براي بالا بردن رشدشان اکانت مي‌سازند تا با بردن منابع به بازار سريع‌تر پيشرفت کنند كه اين امر در نهايت به ضرر آنهاست چراكه در روند بازي تراوين تعداد اكانتها مهم نيست بلكه ميزان مقاومت و برنامه‌ريزي از درجه اهميت برخوردار است. مثلا براي احداث ساختمان‌ها و ايجاد گندم‌زارها بايد سطح منابع بالاتر برود تا فرد رشد بيشتري کند. در اين ميان کساني که تجربه کمتري دارند به سمت مولتي‌اکانت شدن پيش مي‌روند اما باتجربه‌ها، در اولين لحظه چند سرباز مي‌سازند و سعي مي‌کنند اموال همسايه‌هايشان را غارت کنند. در واقع بازيکنان باتجربه هيچ‌گاه مرتکب خطا نمي‌شوند چون دلشان براي اکانتشان مي‌سوزد پس کاري نمي‌کنند که جريمه سنگيني بپردازند.