یکی از بهترین قابلیت هایی که مروگر کروم ارائه میدهد قابلیت Bookmark Sync است که واقعا کارآمد و مفید طراحی شده است . در مرورگرهای دیگر پس از تعویض سیستم عامل یا نصب مجدد مروگر تمامی بوکمارک هایتان از بین خواهند رفت . این مشکل وقتی بیشتر نمود پیدا میکند که شما فراموش کرده اید که از بوکمارک هایتان یک نسخه پشتیبان تهیه کنید . البته تهیه نسخه پشتیبان هم کمی مشکل ساز است . نه از این نظر که کار سختی باشد ، بلکه این کار را شما باید در فواصل زمانی معین انجام دهید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی برای سیستم عامل یا مروگر بتوانید مجددا بوکمارک هایتان را بازیابی کنید . اینجاست که گوگل باز هم از خلاقیت خود استفاده میکند و با ارائه قابلیت Bookmark Sync شما را به کشیدن یک نفس عمیق و خوردن یک فنجان قهوه دعوت میکند .

برای استفاده از قابلیت Bookmark Sync کروم ابتدا بایستی یک اکانت در سایت گوگل داشته باشید که این امر با ساخت یک G-Mail میسر خواهد . داشتن اکانت در سایت گوگل برای من و شما اهالی دنیای آی تی ، از داشتن نان شب هم بعضی مواقع واجب تر است ! یک اکانت G-Mail میتواند برای شما نقش های زیادی را بازی کند . به عنوان مثال :

1- اصلی ترین عملکرد آن یعنی Mail Box .

2- ایجاد Backup از بوکمارک های شما .

3- مکانی برای آپلود انواع فایل های شما .

2- با استفاده از قابلیت Document آن میتوانید برنامه هایی شبیه به آفیس را به صورت تحت وب اجرا کنید .

3- داشتن یک لیست از کارهایی که قصد انجام آن ها را دارید .

4- تقویم .

5- Feed Reader .

و سایر موارد که میتوانید با گشت و گذار در اکانت خود به آنها دست یابید . مخصوصا در قسمت آزمایشگاه گوگل که Feature های گوگل را به شما نشان خواهد داد .

اگر میخواهید این روش را یاد بگیرید پس با ادامه آموزش همراه باشید :

پشتیبان گیری از بوکمارک ها :

1- در این مثال فرض را بر این گرفته ایم که شما بوکمارک هایتان را آماده کرده اید . پس از اینکه اکانت گوگل خود را ایجاد کردید ، مرورگرتان را باز کنید . به منوی Customize ( منوی شبیه به آچار ) رفته و گزینه Options را کلیک کنید . از بین سربرگ های موجود در پنجره باز شده ، سربرگ Personal Stuff را باز کنید . با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو به رو خواهید شد :

2- با کلیک بروی دکمه Set up sync با صفحه ورود اطلاعات کاربری مواجه خواهید شد . در این صفحه باید آدرس G-Mail و کلمه عبورتان را وارد کنید .

3- با کلیک بروی دکمه Sign in با صفحه زیر مواجه خواهید شد که از شما میخواهد مواردی که قصد پشتیبان گیری دارید را ، مشخص کنید . این موارد عبارتنداز :

1- Bookmark ها .

2- تنظیمات .

3- پوسته ها .

4- پر کننده اتوماتیک فرم ها .

5- افزونه ها .

در اینجا چون ما نیازی به سایر موارد نداریم و فقط نیازمند پشتیبان گیری از بوکمارک هایمان هستیم ، پس گزینه Bookmarks را انتخاب کرده و دکمه OK را میفشاریم .

4- پس از آن با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهیم شد که موفقیت آمیز بودن عملیات را تایید میکند .

اکنون تمامی بوکمارک های شما در سرویس Google Docs ذخیره شده است . در مرحله بعد به شما یاد میدهیم که چگونه بوکمارک های خود را ( پس نصب مجدد سیستم عامل و یا مروگر ) بازیابی کنید .

بازیابی بوکمارک ها :

خیلی ساده است . کافیست مراحل 1 تا 3 را همانطور که در بالا توضیح دادم انجام دهید . مشاهده میکنید که به راحتی و بدون هیچ مشکلی بوکمارک های شما بازیابی میشوند .

حالا دیگر وقت خوردن یک فنجان قهوه است ………….

یک دلیل قانع کننده :

شاید شما فکر کنید که میتوانید با گرفتن Export از بوکمارک های خود و Import کردن آنها پس از نصب مجدد سیستم عامل و یا مروگر ، عملیات بازیابی بوکمارک ها را به سادگی انجام دهید . اگر به صحبت های بنده در بالا توجه کرده باشید ، گفتم که این قابلیت کروم فراتر از Imports کردن بوکمارک های Backup شده است . به عنوان مثال شما یک بوکمارک جدید به پوشه بوکمارک های مرورگر خود اضافه میکنید . در این هنگام اگر در مرورگر دیگری به غیر کروم باشید هیچ اتفاق خاصی نمی افتد . ولی اگر با مرورگر کروم اینکار را انجام دهید ( به شرطی که قابلیت Bookmark Sync فعال باشد ) ، بلافاصله یک نسخه از بوکمارک ذخیره شده نیز در اکانت Google شما ثبت خواهد شد و این یعنی شما نیازی ندارید که هر از مدتی از بوکمارک های خود Backup بگیرید . در مورد حذف کردن یک بوکمارک هم این مورد صادق است و بوکمارک حذف شده از مروگر ، از اکانت گوگل شما نیز حذف خواهد شد .

فکر کنم وقت اینست که این قابلیت بسیار مفید را تجربه کنید . کافیست پا به دنیای گوگل و کروم بگذارید ………..