یکی از مشکلاتی همیشه گریبان گیر بسیاری از کاربران بوده ، فراموش کردن مکان فایل های مورد نظرشان است . این مشکل وقتی بیشتر نمود پیدا میکند که شما سریعا به فایل مورد نظرتان نیاز داشته باشید . به همین دلیل در سیستم عامل های مختلف ، جستجوگرهای متفاوتی پیاده سازی شده اند تا مشکل ذکر شده را بهبود ببخشند . در سیستم عامل ویندوز جستجوگری  وجود دارد که به شما کمک میکند تا راحت تر فایل های خود را پیدا کنید ، اما این سیستم جستجو مقداری کند بوده و شما را کمی عصبی میکند ! مخصوصا زمانی که سریعا به فایل های مورد نظرتان احتیاج داشته باشید .

اگر قصد دارید خود را از شر سیستم جستجوی ویندوز خلاص کنید و کمتر حرص بخورید ، پس با ما همراه باشید .

برنامه ای که در این مطلب قصد صحبت در مورد آن را داریم ، برنامه ای بسیار قدرتمند به نام Everything است . این برنامه در حالی که حجم بسیار پایینی دارد ، از قدرت و سرعت فوق العاده ای برخوردار است . حجم برنامه در نسخه Portable ( بدون نیاز به نصب ) تنها 272 کیلوبایت و در نسخه نصب شدنی 334 کیلوبایت بیشتر نیست ( حجم های ذکر شده ، حجم فایل ها در حالت فشرده هستند و پس از خارج شدن از حالت فشرده ، حدود 1 مگابایت خواهند شد ) . این حجم پایین و این قدرت بالا واقعا انسان را حیرت زده میکند .

اگر موافق باشید به سراغ بحث اصلی رفته و خود برنامه را بررسی کنیم . در این مطلب ما از نسخه Portable استفاده میکنیم .

ابتدا برنامه مورد نظر را از این لینک دریافت کنید . پس از خارج کردن فایل از حالت فشرده ، وارد فولدر حاوی فایل اصلی برنامه شده و آن را باز کنید . تصویر زیر نمایی از کل برنامه را به شما نشان خواهد داد :

1- سازگاری با سیستم عامل :

این برنامه با تمامی نسخه های مختلف ویندوز سازگاری دارد . از ویندوز 2000 به بعد ، با تمامی نسخه ها سازگار است .

2- روش شروع به کار اولیه برنامه :

هنگامی که برنامه را برای اولین مرتبه باز میکنید ، برنامه به قسمت System Tray ( کنار ساعت ویندوز ) رفته و شروع به Index گذاری فایل ها به منظور سریعتر پیدا کردن آنها میکند .  نگران نباشید ! کاری که این برنامه میکند به هیچ وجه روی سرعت سیستم شما تاثیر منفی نمیگذارد .

3- میزان استفاده از حافظه :

میزان استفاده از حافظه این برنامه نیز حیرت انگیز است . در حالتی که پنجره برنامه در حالت Normal باشد ، میزان استفاده از حافظه بین 1 تا 2 مگابایت است .

در حالتی هم که پنجره برنامه Minimize باشد ، میزان استفاده از حافظه به 400 الی 500 کیلوبایت کاهش می یابد و این یعنی نهایت استفاده ی بهینه از حافظه سیستم .

البته اعداد ارقام بالا در برابر حافظه های ( RAM ) امروزی که حجمی معادل چند گیگابایت دارند ، بسیار کوچک است و مسلما برای سیستم های قدیمی تر که RAM های پایینی در حد 256 یا 512 مگابایت داشتند هم ، مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

4- جستجو به صورت Real Time :

قابلیت بسیار مفیدی که این برنامه دارد ، قابلیت جستجوی آن است که به صورت Real time انجام میگیرد . جستجوی Real Time به این معناست که شما وقتی در حال تایپ کردن نام فایلی هستید ، به صورت همزمان تمامی فایل هایی که نامشان که با نوشته شما مطابقت داشته باشد ، در برنامه لیست خواهند شد . در این صورت نیازی نیست که شما ابتدا نام فایل را نوشته و سپس دکمه جستجو را بزنید ( مثل سیستم جستجوی ویندوز ) ، بلکه همزمان با تایپ کردن نام فایل ، نتیجه را نیز دریافت خواهید کرد .

5- گرفتن خروجی ( Export ) از آدرس فایل های پیدا شده :

قابلیت دیگری که میتواند موثر و مفید باشد ، قابلیت گرفتن خروجی از مسیر فایل های پیدا شده است . به عنوان مثال شما تعدادی فایل را با استفاده از جستجو در این برنامه پیدا میکنید . قصد دارید از این به بعد آدرس آن فایل ها را همیشه دم دست داشته باشید . این قابلیت میتواند به شما کمک زیادی کند . آدرس تمامی فایل ها در قالب یک فایل Text گنجانیده خواهد شد . در دفعات بعد ، شما دیگر نیازی به جستجو نداشته و میتوانید از طریق فایل خروجی ، آدرس فایل های مربوطه را پیدا کنید .

برای گرفتن خروجی ابتدا بایستی فایل ( های ) مورد نظر خود را جستجو کنید . پس از پیدا کردن فایل ها وارد منوی File شده و از زیر منوهای موجود ، گزینه Export را انتخاب کنید . در پنجره بعدی نیز فایل را در مسیر مورد نظرتان ذخیره کنید .

6- تنظیم Text Size :

اگر چشمانتان کمی ضعیف است و نمیتوانید ، نام فایل های پیدا شده در برنامه را درست بخوانید ، این قابلیت کمی شایانی به شما خواهد کرد . برای تنظیم کردن اندازه متون ، به منوی Edit رفته و از بین زیرمنوها گزینه Text Size را انتخاب کنید . منوی Text Size خود دارای 3 زیرمنو میباشد .

1- Increase ، به منظور بزرگ کردن متون به کار میرود .

2- Decrease ، دقیقا مخالف گزینه 1 را انجام میدهد و متون را کوچکتر میکند .

3- Normal ، که متون را به حالت پیشفرض برنامه باز میگرداند .

7- قابلیت حساس بودن به کوچکی و بزرگی حروف ( Match Case ) :

اگر این قابلیت را فعال کنید ، برنامه به بزرگی و کوچکی نام فایلی که شما تایپ کرده اید حساس خواهد شد . به عنوان مثال ، اگر شما نام فایلی را به صورت “AliReza” تایپ کنید ، تمامی نتایج که بدست خواهند آمد ، دقیقا مشابه نام فایلی است که شما تایپ کرده اید .

برای فعال سازی این قابلیت ، وارد منوی Search شده و زیر منوی Match Case را کلیک کنید . برای غیرفعال کردن این قابلیت نیز دوباره همان مسیر فعال سازی را طی کنید .

8- تطابق کامل نام ( Match Whole Word ) :

روشی که در این نوع از جستجو انجام میگیرد ، روشی است که برحسب تطابق کامل نام فایل انجام میشود . در روش های جستجوی قبلی اگر به عنوان مثال کلمه ” Farzad” را جستجو میکردید ، در لیست نتایج ، کلمه ای مانند “Mohsen Farzadian” نیز به چشم میخورد .

اما اگر قابلیت Match Whole Word را فعال کنید ، دقیقا کلمه “Farzad” جستجو خواهد شد . نه بیشتر و نه کمتر .

برای فعال سازی این قابلیت میتوانید از منوی Search ، زیرمنوی Match Whole Word را انتخاب کنید .

9- جستجو در مسیر مورد نظر شما با استفاده از قابلیت Match Path :

این قابلیت به شما کمک میکند که در مسیر مورد نظر خودتان به جستجوی فایل مورد نظر بپردازید . به عنوان مثال ما میخواهیم در مسیر زیر به جستجوی فایلی با نام “alireza” بپردازیم .

مسیر مورد نظر ما این است :

D:\Downloads

مسیر مورد نظر و نام فایل مشخص شده است . کافیست نام فایل را با یک فاصله بعد از تایپ کردن مسیر در تکست باکس برنامه ، بیاورید .

مشاهده میکنید که تنها فایل هایی که نامشان “alireza” بوده و در همان مسیر ذکر شده بوده اند ، در لیست نتایج وجود دارند .

تنها یک گام تا تجربه دنیای جدید فاصله دارید ……….