G-Mali محصولی از قدرتمندترین شرکت اینترنتی دنیا یعنی Google ، یکی از بهترین سرویس دهندگان پست الکترونیکی در اینترنت است . شما میتوانید با مراجعه به این سایت به صورت رایگان یک G-Mail برای خود داشته باشید . G-Mali مزایای زیادی دارد . این مزیت ها عبارتند از :

1- سرعت بالا در هنگام بارگذاری ایمیل ها .

2- استفاده از لایه امنیتی SSL به منظور برقراری ارتباط امن .

3- استفاده از سیستم Login History به منظور ثبت تمامی ورودها به حساب کاربری ( آدرس IP ، زمان ) .

4- سیستم Spam Blocker فوق العاده قدرتمند .

در بین موارد بالا ، مهمترینشان مورد 2 و سپس 3 میباشند که از نظر امنیتی حائز اهمیت فراوانی هستند .

قبل از اینکه به بررسی اقدامات امنیتی در G-Mali بپردازیم تعریفی کوچکی از SSL را با هم میخوانیم :

” SSL مخفف کلمه Secure Socket Layer به معنی « لایه اتصال امن » و پروتکلی جهت برقراری ارتباطات ایمن میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده در اینترنت است که توسط شرکت Netscape ابداع شده است ” .

در میان سه سرویس دهنده مطرح پست الکترونیک یعنی Yahoo ، Google و Microsoft ، تنها دو سرویس دهنده Yahoo و Google به صورت پیشفرض SSL را در هنگام ورود به سیستم فعال کرده اند . در قسمت زیر تصاویری از صفحات ورود به سیستم G-Mail و Yahoo Mail را مشاهده میکنید . در این تصاویر ، قفل سبز رنگ و همچنین کلمه https نمایانگر فعال بودن SSL میباشد .

تصویر زیر هم مربوط به صفحه ورود به سیستم  Windows Live میباشد . مشاهده میکنید که به صورت پیشفرض SSL فعال نیست .

اگر در صفحه ورود به سیستم حساب کاربری شما در سایت مورد نظر SSL فعال باشد میتوانید تا حدود 95 درصد مطمئن باشید که اطلاعات شما در بین راه ( مسیر مروگر شما تا سرور سایت مورد نظر ) دزدیده نخواهند شد . گرچه اگر هم دزدیده شوند به هیچ دردی نخواهند خورد . چون اطلاعات شما با استفاده از قدرتمندترین الگوریتم های رمزنگاری ، به صورت رمز در خواهند آمد .

البته این بدان معنا نیست که باید از همین امروز استفاده از سرویس Hotmail شرکت قدرتمند مایکروسافت را کنار بگذاریم . بدیهی ست که شرکتی با نام و اعتبار مایکروسافت تمهیدات زیادی را برای جلوگیری از هرگونه خرابکاری اندیشیده است .

بگذریم ……

در این آموزش ما قصد داریم تا به شما تنظیمات امنیتی G-Mail را آموزش دهیم . پس با ما همراه باشید ………

1- بد نیست هر از مدتی رمز عبور G-Mail خود را تغییر دهید :

پس از ورود به اکانت خود به منوی Settings بروید . در اینجا اکثر تنظیماتی را که بخواهید ، میتوانید انجام دهید .

همانطور که در تصویر مشخص شده است ، شما باید وارد قسمت Accounts and Import شوید . پس از ورود به این قسمت میتوانید تنظیمات امنیتی خود را انجام دهید .

پس از کلیک کردن بر روی لینک مشخص شده در عکس با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد . در این صفحه باید روی لینک Change Password ( در قسمت Personal Settings ) که در تصویر نیز مشخص شده است ، کلیک کنید :

در صفحه ای که باز خواهد شد ، شما میتوانید عملیات تغییر رمز عبور را انجام دهید . برای تغییر رمز عبور شما میتوانید از دو روش استفاده کنید :

1- رمز عبور فعلی را تایپ کرده و سپس رمز عبور جدید را انتخاب کنید .

2- به سوال امنیتی پاسخ داده و سپس رمز عبور جدید را تعیین کنید .

روش شماره ی یک که واضح است و نیازی به توضیح ندارد .

اما در روش دوم گوگل از شما یک سوال امنیتی خواهد پرسید و با پاسخ دادن به این سوال و انتخاب رمز جدید کار به پایان میرسد . البته این سوال همان سوالیست که شما در هنگام ثبت G-Mail خود برای گوگل تعیین کرده اید .

2- یک سوال ولی این بار از نوع امنیتی !

سوال امنیتی سوالیست که در سرویس دهنده های خدمات مختلف اینترنتی به منظور محکم کاری پرسیده میشود . به عنوان مثل شما رمز عبور خود را فراموش میکنید . در صفحات ورود به یک سیستم معمولا قسمتی با عنوان << Forget Password ? >> یا همان << آیا پسورد خود را فراموش کرده اید ؟ >> وجود دارد . شما با کلیک کردن روی قسمت مورد نظر میتوانید به سوال امنیتی پاسخ دهید و سپس رمز عبور خود را دریافت کنید .

روش های رسیدن به رمز عبور فراموش شده معمولا 3 گونه هستند :

1- در برخی سرویس ها یک سوال راجع به مسائل شخصی شما پرسیده میشود . به عنوان مثال ” نام اولین معلم شما چه بود ؟ “ . پس از اینکه برنامه موجود روی سرور سرویس دهنده درستی پاسخ شما را تایید کرد رمز عبور را به شما خواهد داد .

2- تعدادی دیگری از سرویس دهنده ها از ایمیل خصوصی استفاده میکنند . در این روش از شما یک آدرس ایمیل به عنوان ایمیل خصوصی پرسیده میشود . از این پس هرگاه که رمز عبور خود را فراموش کردید ، میتوانید با مراجعه به قسمت مربوط به فراموشی پسورد ، و تایپ کردن آدرس ایمیل خصوصی ، رمز را در Inbox ایمیل خصوصیتان تحویل بگیرید .

3- این روش ترکیبی از دو روش بالاست . مثلا در سرویس G-Mail از شما یک آدرس ایمیل به عنوان ایمیل اطمینان گرفته خواهد شد . در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کنید میتوانید با مراجعه به قسمت مربوطه و پاسخ دادن به سوال امنیتی ( در صورتی که 24 ساعت از زمان ارسال لینک تغییر رمز عبور به ایمیل اطمینان گذشته و پاسخی به آن داده نشده باشد ) ، لینک تغییر پسورد را در ایمیل اطمینان دریافت کنید . این روش نسبت به روش ها قبلی اطمینان بیشتری دارد .

اگر موافق باشید مراحل تغییر سوال امنیتی را با هم مرور کنیم :

پس از ورود به قسمت Google Account Settings باید بروی لینک Chang password recovery options کلیک کنید .

هنگامی که قصد ورود به صفحه تنظیمات بازگردانی پسورد را دارید ، گوگل دوباره از شما رمز عبور را درخواست خواهد کرد . مزیت این کار گوگل میتوانید شبیه به این سناریو باشد :

شما به منزل یکی از دوستان و یا آشنایان خود میروید . قصد دارید ایمیلی را به همان فرد نشان دهید . با رعایت تمامی نکات امنیتی آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد میکنید ( به صورتی که آن فرد متوجه نشود ) . وارد ایمیلتان شده و کار خود را انجام میدهید . هنگامی که قصد خروج از منزل دوستتان را دارید به طور کلی فراموش میکنید که از حساب کاربری خود خارج شوید . دوستتان پشت سیستمش مینشیند و مشاهده میکند که شما از حساب خود خارج نشده اید . در این هنگام به این صرافت می افتد که سوال امنیتی و ایمیل اطمینان شما را عوض کند تا به راحتی بتواند رمز عبور ایمیل شما را تغییر دهد . اما در هنگامی که قصد ورود به قسمت تنظیمات بازگردانی رمز عبور را دارد ، با سد امنیتی و مستحکم گوگل مواجه خواهد شد .

پس از وارد کردن رمز عبور خود وارد صفحه ای مشابه تصویر زیر خواهید شد . در این صفحه شما میتوانید سوال امنیتی را که در ابتدا برای گوگل تعیین کرده اید ، تغییر دهید . بروی لینک Edit کلیک کنید تا وارد صفحه ی تنظیمات سوال امنیتی شوید .

همانطور که در تصویر قبل مشاهده کردید ، بنده سوال امنیتی ” نام اولین معلمتان چه بود ؟ “ را انتخاب کردم . حالا قصد تغییر آن را دارم . برای تغییر سوال امنیتی کافیست از لیست کشویی که در تصویر نمایش داده شده ، سوال مورد نظر خود را انتخاب کنید . مثلا من سوال ” شماره کارت کتابخانه شما چیست ؟ “ را انتخاب کردم . پس از پایان مراحل انتخاب و پاسخ به سوال امنیتی ، دکمه Save را کلیک کنید .

این مرحله هم با موفقیت به اتمام رسید . از این پس هرگاه رمز عبور خود را فراموش کنید ، گوگل با گرفتن آدرس جیمیلتان ، به صورت خودکار لینک تعویض رمز عبور را به ایمیل اطمینان شما ارسال خواهد کرد . البته در صورتی که 24 ساعت از زمان ارسال لینک تغییر رمز عبور به ایمیل اطمینان شما گذشته باشد و پاسخی به آن نداده باشید ( به هر دلیلی ) ، مجبور خواهید بود که در هنگام درخواست دوباره ، به سوال امنیتی پاسخ دهید .

این آموزش ادامه دارد ……….