امروزه یکی از محصولاتی الکترونیکی که در دست مردم به وفور یافت می شود، Flash Memory ها یا همان Cool Disk ها هستند. این محصولات با توجه به اندازه کوچک، قیمت مناسب و حجمی بالای اطلاعاتی که در خود جای می دهند، محبوبیت فراوانی یافته اند. اکنون فلش مموری ها جای دیسک های سخت مثل CD ها و DVD ها را گرفته اند؛ زیر علاوه بر امکان ذخیره اطلاعات بیشتر و همچنین امکان ویرایش، کوچک تر هستند و کمتر از دیسک های سخت آسیب پذیرند.

مطمئنا در هر محصول الکترونیکی که به فایل و اطلاعات مرتبط شود بحث امنیت جای خود را باز خواهد کرد. مطمئنا امنیت در مورد فایل های درون این حافظه ها می تواند بسیار مهم باشد. شاید بسیاری از افراد درون Flash Memory خود اسناد، مدارک، تصاویر و یا اطلاعاتی داشته باشند که شخصی و محرمانه اند و یا آن شخص به هر دلیل دیگر نمی خواهد کس دیگری به ان ها دسترسی داشته باشد. در اینجا می توانید با استفاده از یک نرم افزار کوچک و رایگان تمامی مشکلات خود در بحث امنیت حافظه هایتان حل کنید و خیالتان از بابت اطلاعاتتان راحت باشد.

WinMend Folder Hidden یک نرم افزار کوچک و مفید است و همانطور که از اسمش پیداست یک از نرم افزارهای رایگان شرکت WinMend می باشد که اکثر افراد آن را با ابزار معروفش یعنی Data Recovery می شناسند. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی و بدون هیچ مهارتی فایل ها و فولدرهای مورد نیاز خود را مخفی کنید. این برنامه می توانید با سرعت بسیار بالا فایل ها و پوشه های شما را مخفی و یا نمایان کند. همچنین یکی دیگر از امکانات و قابلیت های این نرم افزار پشتیبانی از زبان های مختلف است. خود نرم افزار دارای 12 زبان به طور پیشفرض می باشد. من به شخصه زبان فارسی را هم برای نرم افزار آماده کرده ام که می توانید در ادامه مطلب و بخش مربوط به تغییر زبان، آن را دانلود کنید.

البته این نکته را هم باید در نظر داشت که این نرم افزار فقط برای مخفی کردن و محافظت از فایل ها و پوشه های Cool Disk و Flash Memory ها نیست و از آن می توانید برای محافظت از فایل ها و پوشه های کامپیوتر هم استفاده کنید؛ ولی استفاده از این نرم افزار بیشتر برای حافظه هایی مانند Flash Memory ها و Cool Disk ها و همچنین هارد های خارجی (External Hard Disks) توصیه می شود.

دانلود و نصب

توجه : نکته ها و آموزش های گفته شده، تماما مربوط به نسخه 1.4.1 این نرم افزار هستند.

برای دریافت این نرم افزار رایگان، می توانید به سـایـت سـازنـده نـرم افـزار بروید و از بخش FreeWare آن را دانلود کنید. فقط کافی است به بخش FreeWare بروید و در بخش مربوط WinMend Folder Hidden مانند تصویر زیر روی دکمه Download کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

حجم نسخه 1.4.1 این نرم افزار حدود 1.7 مگابایت می باشد که برای امکانات این نرم افزار حجم زیادی به نظر نمی رسد.

پس از این که دانلود به پایان رسید، فایل را اجرا کنید و مسیر معمولی نصب را دنبال کنید تا برنامه در سیستم شما نصب شود.

اجرا و استفاده از نرم افزار

پس از نصب، نرم افزار Folder Hidden را اجرا کنید. در اولین بار اجرای این نرم افزار شما با پیغام زیر مواجه خواهید شد :

وقتی برای اولین بار نرم افزار را اجرا می کنید، نرم افزار از شما یک رمز عبور برای محافظت از نرم افزار و اطلاعات می خواهد که بعدا با استفاده از به نرم افزار وارد شوید. توجه داشته باشید که این رمز پس از ورود به برنامه قابل تغییر است. در پنجره نمایش داده شده رمز عبور دلخواهتان را وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

پس از وارد کردن رمز عبور، صفحه اصلی برنامه برای شما نمایش داده خواهد شد.

شما می توانید از نرم افزار با رنگ و سبک های مختلف استفاده کنید. برای تغییر رنگ می توانید از بخش بالا و سمت راست نرم افزار برای انتخاب رنگ مورد نظرتان استفاده کنید. من رنگ نارنجی را ترجیح می دهم!!

مخفی کردن فایل ها و پوشه ها

خوب، اکنون به مهمترین بخش آموزش می رسیم. برای مخفی کردن فایل ها و پوشه های خود می توانید از دو دکمه سمت راست برنامه استفاده کنید.

با کلیک بر روی دکمه Hide Folder پنجره ای برای شما باز خواهد شد که با استفاده از آن می توانید پوشه مورد نظر خود را برای مخفی شدن انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر بخواهید چند پوشه را مخفی کنید باید برای هر کدام یک بار بر روی دکمه Hide Folder کلیک کرده و آن را انتخاب کنید.

پس از انتخاب پوشه مورد نظرتان بر روی OK کلیک کنید تا نتیجه را ببینید.

پس از انجام این کار، نام و آدرس پوشه شما به لیست اصلی نرم افزار قرار خواهد گرفت. همچنین در بخش وضعیت یا Status هم می توانید وضعیت مخفی بودن یا نبودن فایل یا پوشه خود را ببینید. همچنین اگر به مسیر قرار گیری پوشه ای که انتخاب کردید بروید، دیگر آن را نخواهید دید.

همانطور که می بینید وقتی فایل مخفی شده باشد در لیست خواهد بود و در بخش وضعیت آن می توانید کلمه Hidden را مشاهده کنید. برای نمایان کردن پوشه (ها) کافی است آن (ها) را از لیست انتخاب و بر روی دکمه Unhide کلیک کنید.

پس از اینکار فایل شما نمایان می شود و در لیست وضعیت نمایان و یا Visible پیدا خواهد کرد. برای مخفی شدن دوباره کافی است مثل قبل آن (ها) را از لیست انتخاب کرده و بر روی دکمه Set to hide کلی کنید تا دوباره به حالت Hidden برگردنـد.

اکنون به بحث مخفی کردن فایل ها در این نرم افزار می پردازیم. برای مخفی کردن فایل ها کافی است بر روی دکمه Hide Files در سمت راست برنامه کلیک کنید تا پنجره انتخاب فایل ها برای شما باز شود.

سپس در پنجره باز شده فایل های مورد نظر خود را که می خواهید مخفی کنید، انتخاب کرده و بر روی دکمه Open کلیک کنید.

پس از این کار تمامی فایل های انتخاب شده شما به لیست اضافه خواهند شد و وضعیت مخفی یا همان Hidden خواهند داشت.

برای نمایش دادن و یا مخفی کردن دوباره فایل ها کافی است مانند قبل، فایل یا فایل های مورد نظرتان را از لیست انتخاب و سپس از دکمه های Unhide و Set to hide استفاده کنید.

همچنین می توانید برای حذف گزینه (ها) از لیست، آن (ها) را انتخاب و بر روی دکمه Remove کلیک کنید تا از لیست پاک شوند.

تغییر رمز عبور

مطمئنا رمز عبور می تواند یکی از مهم ترین بخش های این نرم افزار باشد؛ چون اگر کسی به غیر از شما رمز را بداند یا به هر نحوی به نرم افزار دسترسی پیدا کند، می تواند وضعیت فایل ها را از مخفی بودن در آورده و از آن ها استفاده کند.

برای تغییر رمز عبور کافی است بر روی دکمه Change Password کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده شود.

برای تغییر رمز کافی است رمز خود را در دو قسمت خواسته شده به صورت صحیح وارد کنید. توجه داشته باشید که رمز شما باید بین 6 تا 15 کاراکتر و از حروف و اعداد تشکیل شده باشد. سپس بر روی OK کلیک کنید تا رمز عبورتان تغییر کند.

تغییر زبان نرم افزار

مطمئنا یکی از دلیل محبوبیت یک نرم افزار می تواند قابلیت نمایش با زبان های مختلف باشد. خوشبختانه نرم افزار WinMemd Folder Hidden هم از این قاعده مستثنی نیست. شما می توانید این نرم افزار در 12 زبان پیشفرض که همراه آن است ببینید. متاسفانه زبان فارسی به طور پیشرفرض برای این نرم افزار وجود ندارد. ولی نگران نباشید، من این نرم افزار به زبان فارسی ترجمه کرده و فایل زبان آن را برای شما قرار داده ام که می توانید آن را از ایــــــنـــجــــا دانلود کنید.

پس دانلود فایل، پوشه درون آن را در پوشه language در مسیر نصب نرم افزار کپی کنید تا زبان فارسی تا بتوانید از زبان فارسی در این نرم افزار استفاده کنید.

برای استفاده از زبان ها در این نرم افزار باید در گوشه سمت راست و پایین نرم افزار در بخش Language (که به طور پیشفرض جلوی آن English قرار دارد) کلیک کنید. پس از آن پنجره ای مانند پنجره زیر باز می شود.

در این پنجره می توانید لیست زبان های موجود را ببینید. اگر شما پوشه زبان فارسی را به برنامه اضافه کرده باشید، گزینه فارسی را در لیست خواهید دید. برای انتخاب زبان فارسی، در لیست رو گزینه فارسی کلیک کرده و سپس بر روی OK کلیک کنید. پس از ان برنامه را به صورت کامل به زبان فارسی خواهید دید.

سخن پایانی

نرم افزار WinMend Folder Hidden یک نرم افزار کوچک و عالی برای محافظت از اطلاعات سری شما در حافظه هایی مانند Flash Memory یا Cool Disk ها یا هاردهای اکسترنال می باشد. با استفاده از این نرم افزار دیگر نیاز نیست به فکر اطلاعات سری خود باشید. مطمئنا با استفاده از این برنامه همیشه خیالتان از بابت اطلاعتتان راحت خواهد بود!!!

آیا شما هم نرم افزار دیگری در این زمینه می شناسید؟ آن را به ما معرفی کنید. همچنین نظرات خود را درباره این مطلب بیان کنید.