متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

آموزش سیستم مدیریت محتوای جوملا-قسمت دوم

3

در قسمت اول این آموزش درباره سیستم های مدیریت محتوا و نحوه نصب سیستم مدیریت محتوای جوملا توضیح داده شد.

توجه : اگر با سیستم مدیریت محتوا آشنایی ندارید و نحوه نصب این سیستم ها را نمی دانید پیشنهاد می کنیم به لینک زیر مراجعه کنید و پس از مطالعه قسمت اول شروع به خواندن قسمت دوم کنید.

آموزش سیستم مدیریت محتوای جوملا-قسمت اول

در قسمت دوم این آموزش به شما منو های جوملا و جزئیات آن را توضیح خواهیم داد و در قسمت  های آتی این آموزش مسائل جزئی تر را بیان می کنیم . با ما همراه باشید.

*هنگامی که وارد پنل مدیریت می شوید درمرکز صحفه و  قسمت بالایی صحفه منوهای گوناگون را مشاهده می کنید که هر یک دارای زیر مجموعه می باشد ، ما در این قسمت به توضیح منوها و زیر شاخه های بالای صحفه می پردازیم.

در اولین گزینه منوی “سایت” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

صحفه کنترل : این همان صحفه اصلی کنترل پنل شما می باشد و هنگامی که وارد قسمت مدیریت می شوید اول صحفه ای که می بینید این صحفه است .

مدیریت کابران : پس از کلیک بر روی این قسمت می توانید بر روی کاربران خود مدیریت داشته باشید و حساب آنها را فعال یا غیر فعال کنید و تغییراتی بر روی آنها اعمال کنید.

مدیریت تصاویر : در این قسمت می توانید بر روی تصاویری که بر روی سایت آپلود می کنید مدیریت داشته باشید و تصاویری که درداخل پوشه image شما وجود دارد را مشاهده کنید.

تنظیمات اصلی : در این بخش می توانید وارد تنظیمات سیستم مدیریت محتوای خود شوید و تنظیمات اصلی سایت  خود را انجام دهید ، در رابطه با این بخش در قسمت های بعدی آموزش توضیحات کامل تری خواهیم داد.

خروج : برای خروج از جوملا می توانید از این گزینه استفاده کنید.

در دومین گزینه منوی “منو” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

مدیریت منو : در این بخش می توانید منوهایی را که ساخته اید مشاهده کنید و آنها را به صورت کامل کنترل کنید.

سطل زبانه منوها : منوهایی که قبل پاک کرده اید در این بخش قرار می گیرند.

فهرست اصلی  … : پایین قسمت سطل زباله لیست منوهایی که در سایت ساخته شده قرار داده شده است.

در سومین گزینه منوی “مطالب و محتوا” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

مدیریت مطالب : در این قسمت می توانید مطالبی که تا کنون در سایت ایجاد کرده اید را مدیریت کنید.

سطل زباله مطالب : از نامش مشخص است که مطالبی که حذف می شوند در این بخش قرار می گیرند.

مدیریت بخش : بخش هایی که در سایت ایجاد شده است در این قسمت قرار می گیرد و می توانید آنها را مدیریت کنید در مورد “بخش ها” در قسمت های آتی توضیحات بیشتری خواهد داده شد.

مدیریت مجموعه : این قسمت همانند بالا است با این تفاوت که به جای بخش به کنترل مجموعه ها می پردازید.

مدیریت صحفه اصلی : می توانید مطالبی که در صحفه اول سایت قرار داده اید را مدیریت کنید.

در چهارمین گزینه منوی “کامپونت ها” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

بنر : بنر های سایت شما در این چارچوب قرار گرفته است(تبلیغات تصویری و متنی) و می توانید تبلیغات سایت خود را ساماندهی کنید.

تماس ها : این قسمت شبیه فرم تماس با ما می باشد که قابل کنترل می باشد و می توانید مشخص کنید در قسمت تماس چه اطلاعاتی برای کاربران نمایش داده شود.

خبرخوان : این قسمت برای فیدهای خبری و Rss می باشد که دارای مجموعه نیز می باشد و می توانید مجموعه های خود را به دلخواه تعریف کنید.

نظرسنجی : اگر مایلید در سایت و وبلاگ خود نظرسنجی ایجاد کنید ،نظر سنجی های قبلی را  ویرایش یا حذف کنید می توانید از این قسمت استفاده کنید.

جستجو : در این قسمت می توانید با انجام تنظیمات در قسمت “اولویت ها” و فعال کردن وضعیت جمع آوری جستجو به مشاهده جستجوهایی که در سایت شما انجام شده است بپردازید.

لینک وب ها : مجموعه لینک های وب سایت و لینکدونی ها  را می توانید در  این بخش  قرار خواهد دهید  که دارای مجموعه می باشد که می توانید مجموعه جدید برای لینک وب ها بسازید.

در پنجمین گزینه منوی “گسترش ها” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

نصب و حذف : این قسمت مربوط به نصب اجزای مختلف مانند کامپونت و قالب و ماژول و … می باشد که می توانید از طریق سیستم شخصی یا آدرس نسبت به نصب اقدام کنید.

مدیریت ماژول : در این بخش می توانید ماژول ها را مدیریت کنید ، آنها را فعال یا غیر فعال،ویرایش و حذف کنید.

مدیریت پلاگین ها : همانند قسمت بالا می توانید پلاگین ها را فعال ،غیرفعال،ویرایش،حذف کنید.

مدیریت قالب : می توانید قالب ها را مشاهده کنید و با انتخاب هریک css وhtml را ویرایش کنید و پیش نمایش قالب ها را ببینید و یا قالب ها را انتخاب/حذف کنید.

مدیریت زبان : در این قسمت می توانید زبان سایت و پنل مدیریت سایت را انتخاب کنید.

درششمین گزینه منوی ” ابزارها” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

خواندن پیغام ها : در این قسمت می توانید پیغامهایی که برای شما ارسال شده را مشاهده کنید.

نوشتن پیغام: در این قسمت می توانید برای کاربر پیغام ارسال کنید.

ایمیل گروهی : می توانید به تمام اعضای سایت و یا گروه کاربری خاصی ایمیل ارسال کنید، درضمن حالت ارسال می تواند به صورتhtml نیز باشد.

بررسی سراسری : به بررسی جداول در سیستم مدیریت محتوای جوملا می پردازد.

پاکسازی واکشی : در این قسمت می توانید کش های مدیریتی را تمیز و پاکسازی کنید.

حذف کش های منقضی شده : در این بخش می توانید کش هایی که تاریخ انتقضا دارند و تاریخ آنها گذشته را پاک کنید، پس از وارد شدن به این قسمت لیست پلاگین های منقضی نمایش خواهد داده شد.

درهفتمین گزینه منوی ” راهنما” دارای زیر شاخه هایی است که به شرح زیر است:

راهنمای جوملا : در این قسمت راهنمای آنلاین جوملا به صورت انگلیسی موجود می باشد که با کلیک بر روی هر موضوع و لینک مربوط به راهنمای آن ارجاع داده می شوید.در این بخش گزینه هایی مانند بررسی آخرین نسخه نیز موجود می باشد.

اطلاعات سیستم : در آخرین قسمت آموزش امروز ما اطلاعات سیستم شما مانند نسخه جوملا مورد استفاده،نسخه PHP و… نمایش داده شده  است.

قسمت دوم این آموزش به پایان رسید ، در قسمت های بعدی سطح توضیحات ما و مطالب از مقدمانی به متوسط می رسد ، منتظر قسمت های بعدی این آموزش باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
3 دیدگاه
 1. لینکلن می‌گوید

  سیدآرمان حسینی جان ته آموزش بود ممنون ، این سطل آشغال است شما می توانید اینجا آشغالهایتان را بریزید (:

  1. حسن می‌گوید

   آقاي لينكلن آقاي حسيني اينهمه وقت گذاشته كه مطلب شسته رفته ارائه بشه اخوي !اين چه جور حرف زدنه؟خجالت بكش آقاجان

 2. حسن می‌گوید

  بنام خدا . سلام
  خيلي ممنونم از توضيحات و راهنماييهاي دقيق شما اميدوارم هميشه موفق باشيد
  من خيلي مشتاقم يك سايت ايجاد كنم كه هم مطالب علمي و نوشته هايم را در آن قرار بدهم و هم ايده ها و طرحهاي قابل فروش را يعني يك سايت فروشگاهي هم باشد . زبانهاي مختلف در طراحي صفحات نرم افزارهاي گوناگون سايت ساز شركتهاي مختلف طراح و … بسياري سوالهاي ديگر هست كه نميدانم ملاك برتري در انتخاب براي اين كار چيست ؟چگونه سرعت بالاآمدن صفحات بيشتر ميشود ؟پيكربندي و معماري ظاهري چگونه بايد باشد ؟چگونه براي رتبه ي برتر در موتورهاي جستجو از كلمات كليدي استفاده كنم و از چه كلماتي براي هر متن و صفحه ؟چگونه وب سايتم در جستجوها جزء اولين ها باشد ؟ و …اگر لطف كنيد و مرا راهنماي بفرماييد بينهايت ممنون تان هستم . بي صبرانه منتظرم
  خداحافظ
  09118738487

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

DigiKala Ads
در قسمت اول این آموزش درباره سیستم های مدیریت محتوا ونحوه نصب سیستم مدیریت محتوای جوملا توضیح داده شد. توجه : اگر با سیستم مدیریت محتوا آشنایی ندارید و نحوه نصب این سیستم ها را نمی دانید پیشنهاد می کنیم به لینک زیر مراجعه کنید و پس از مطالعه قسمت اول شروع به خواندن قسمت دوم کنید.