نقد بازی

Tom Clancy’s H.A.W.X 2

پیش گفتار :

از بازی Hawx 2   می توان  به عنوان نمونه ی یک بازی کامل در ساخت شماره ی دوم یاد کرد به این معنا که در بسیاری از بازی ها تفاوتی چندان در شمار ه ی اول و دوم ان دیده نمی شود ولی جدیدترین بازی اقای تام کلانسی ثابت کرد که هنوز می توان ایده هایی را در بازی های هواپیمایی بکار برد که همیشه تازه و هیجان انگیز هستند.

همه چیز در Hawx 2 جدید است در شماره ی دوم از این بازی هواپیمایی جنگی مدرن  شبیه سازی شده شاهد تغییرات و دگرگونی هایی هستیم که روند و گیم پلی بازی را ابدا یکنواخت و خسته کننده نمی کنند.

باز هم در این بازی قدرت نیروی هوایی امریکا به تصویر کشیده می شود و بازی هایی هم چون Hawx  بهترین بهانه برای تبلیغ قدرت نطامی امریکا هستند(گویا ای تی)

از موارد حاشیه ای که صرف نطر کنیم و به بازی یک نگاه کلی بیندازیم نتیجه این گونه می شود که در متن زیر می خوانید :

نقد بازی :

شما در نقش چندین کشور مختلف بازی می کنید و با هواپیماها ی مدرن و سلاح های کشنده ی ان کشور اشنا می شوید . داستان بازی کمی پیچیده  ولی به طرز فوق العاده ای زیبا بیان شده است.

ابتدا شما سکان جنگند های امریکایی را به دست می گیرید و با شروع خیلی خوب بازی که شما را مجبور به بلند کردن هواپیما از پایگاه مربوطه می کند جنگ حهانی سوم اغاز می شود !

روسیه به دنبال منافع شخصی و کشور گشایی قصد دارد تمام دنیا را به تصرف در بیاورد به همین دلیل ابتدا این کار را از دشمن قدیمی خود در جنگ سرد یعنی امریکا اغاز می کند .

در کنار تهدیدات کشور روسیه , نیرو های امریکایی توسط دشمنان حاشیه خلیج همیشه فارس و کشور های خاور میانه تحت سلطه ی امریکا مورد حمله قرار می گیرند . مراحل ابتدایی بازی بازیکن را به مبارزه با جنگند ها و نیرو های زمینی دشمنان عرب زبان دعوت می کند !

در حالت کلی داستان بازی به مبارزه ی امریکا به روسیه و مانع شدن دولت امریکا از برنامه های شوم و مرگبار حکومت روسیه محدود می شود.

این بار شما باید با جنگند ه ای که به شما داده می شود مراحل را طی  می کنید و دیگر قدرت انتخاب هواپیمای مورد علاقه ی خود را از بین هواپیماهای دیگر ندارید .شاید این موضوع به نوعی ضعف بازی حساب شود ولی زمانی که جلو تر می روید و در بازی پیشرفت می کنید متوجه می شوید این مورد به نفع شما عمل خواهد کرد.

مراحل بازی نسبت به قبل زیاد تر و طولانی تر شده و شامل ماموریت های متفاوتی از جمله جاسوسی فعالیت های دشمن توسط هواپیماهای بدون سرنشین تا بدست گرفتن یکی از عظیم ترین بمبر ها و پاک سازی مناطق دستور داده شده توسط انواع مختلف موشک ها و سلاح های مجهز به این نوع بمب افکن ها می شود .

مراحلی که باید  از بالا مکالمات  رادیویی دشمنان را دخیره و به مرکز منتقل کنید از مراحل فوق العاده هیجان انگیز و جدیدی هستند که قبلا در بازی های هواپیمایی دیگر دیده نشده بود (گویا ای تی)

در این شماره باز هم وظیفه ی حمایت و پوشش نیرو های زمینی از تانک ها و افراد پیاده نظام به گروه Hawx  محول می شود و در این شماره با افراد و گرو هایی برخورد می کنید که قبلا انها را  در اثار قبلی تام کلانسی دیده اید و برای شما اشنا هستند !

داشتن تنوع در ماموریت ها ست که باعث شد من در ابتدای متن به این مسئله اشاره کنم که بازی Hawx 2 از هر حیث کامل تر و بهتر از شماره ی پیشین ان است

بازی دشوار است و برای افرادی که تا به حال با این نوع سبک بازی ها اشنایی ندارند ابدا توصیه نمی شود سبک مبارزات هوایی و جنگی یکی از سبک هایی است که طرفداران خاص خود را دارد و به نوعی بازی های گنجانده شده در این سبک خیلی پرطرفدار نیستند و به همین علت است که قدرت بازیکن در انتخاب یک بازی خوب و بدون نقص هواپیمایی شبیه سازی شده ی جنگی بسیار محدود است.

شیوه ی مبارزه ها و کنترل کمی با سری قبل متفاوت است. کنترل کمی بهتر شده و برخی از موشک ها ی ضمیمه شده به هواپیما ی شما  دارای قابلیت های گسترده تری هستند . بازیکن می تواند به راحتی به برخی از این موشک ها مسیر بدهد و انها را تا مواضع دشمن هدایت کند .

هوش مصنوعی دشمنان بالا ست و این یکی از دلایل اصلی برای مشکل تر شدن بازی همین است . در مراحل پایانی بازی دشمنان خیلی سریع و جسور می شوند به طوری که ممکن است برای از بین بردن یکی از انها مدت زمان طولانی را صرف کنید.

یکی از دلایل سختی و یکی از ضعف ها ی عمده ی بازی حذف قابلیت دستور دادن به نیرو های خودی است که در شماره ی قبلی از بازی شاهد ان بودیم (البته فکر می کنم این مسئله در نسخه ی کامپیوتر بازی وجود داشته باشد ولی در نسخه ی XBOX360 ان من چیزی پیدا نکردم )

موسیقی بازی شاهکار است زمانی که با نیرو های روسی در حال مبارزه هستید اهنگ حماسی با زبان روسی در حال پخش است و با مبارزات و درگیری های نفس گیر بازی مطابقت می کند

سمفونی های تند و ارام در نقاط مختلف از بازی و موقعیت قرار گرفته ی بازیکن در ان نوید از یک موسیقی حماسی و وصف نشدنی را می دهد . با توجه به اینکه صداگذاری بازی تنها شامل موسیقی نمی شود سایر افکت ها و صدا های متفاوت دیگر افراد گروه هم شنیدنی است .

زمانی که  شما دشمن را مورد حمله قرار می دهید سایر افراد گروه از شما قدر دانی و تشکر می کنند و یا در مواقعی که به زمین برخورد می کنید و جنگنده مورد اصابت حملات دشمن قرار می گیرد سایر افراد وضعیت قرمز را به شما هشدار می دهند و شما را اگاه می سازند(گویا ای تی)

بازی Hawx 2 ادامه ی موفق و یکی از بازی های به یاد ماندنی از سری بازی های تام کلانسی است و اگر از  سری بازی های Ace Combat  لذت می بردید پس قطعا این بازی انتخاب خوبی خواهد بود.

مشخصات بازی :

Developer(s)           Ubisoft Romania

Publisher(s)             Ubisoft

Composer(s)           Tom Salta[1]

Platform(s)             Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii

Release date(s)      September 3, 2010 (Xbox 360)

September 10, 2010 (PS3)

November 9, 2010 (Wii)

November 16, 2010 (PC)[2]

Genre(s)  Arcade flight

Mode(s)  Single-player, multiplayer, co-op[3]

Rating(s) ESRB: T

Media      DVD, Blu-ray disc, Wii Optical Disc

System requirements

[4] Minimum System Requirements

Processor : Intel® Pentium® 4 3.0 GHz or AMD Athlon 64 3000+ or higher

Video Card : 128 MB DirectX®-compliant video card with Shader Model 3.0 or higher

Memory : 1 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista and Windows 7

Hard Disk : 9 GB

Sound : DirectX 9.0c-compatible

Other : A permanent internet connection is required to play the game.

Recommended System Requirements

Processor : Intel® Core2 Duo E4300 or AMD Athlon X2 3600+ or higher

Video Card : 256 MB DirectX 10.0-compliant video card or DirectX 9.0-compliant card

Memory : 2GB

Peripherals : Xbox 360® Controller for Windows