از آنجا كه اوبونتو[1]10.10، يا “ميمون پوزه دراز بي صاحب”، يكشنبه همين هفته عرضه مي شود، مطمئنا گروهي از كاربران اوبونتوي موجود نسخه اوبونتوي خود را به روز رساني خواهند كرد. در نهايت، به نظر مي رسد اين كاربرپسندترين نسخه لينوكس اوبونتوي كنونيكال[2] تا به كنون باشد، و خبرها حاكي از آن است كه ويژگي هاي جديد بسيار زيادي دارد.

گرچه، براي آنهايي كه هنوز اوبونتو را امتحان نكرده اند، دلايل بيشتري براي دانلود و امتحان آن وجود دارد. در اينجا به چند نمونه از اين دلايل اشاره مي كنيم.

1. سرعت

اوبونتو 10.10 بسيار پر سرعت است. گفته شده كه حتي نسخه بتاي آن مي تواند در 7 ثانيه راه اندازي شود. وقتي كار زيادي براي انجام دادن وجود دارد، چه كسي حاضر است منتظر بالا آمدن ويندوز بماند؟

2. قيمت

هيچ بحث و جدلي در اين مورد وجود ندارد، چون اوبونتو رايگان است. ساده و تميز. هيچگونه هزينه اي ندارد، مگر اين كه بعدها بخواهيد پشتيباني حرفه اي آن را خريداري نمائيد.

3. عدم تعهد

شما مي توانيد با استفاده از گزينه هايي مانند سي دي زنده[3]، يو اس بي زنده[4]، Wubi يا درايو مجازي- در مورد همه اين ها جاي ديگري توضيح داده ام- بدون اين كه چيزي را در كامپيوترتان تغيير دهيد، اوبونتو را آزمايش كنيد. به عبارت ديگر، چيزي را از دست نمي دهيد.

4. سازگاري سخت افزار

اوبونتو تقريبا بر روي تمامي دستگاه هاي دور و بر شما كار مي كند، بنابراين مي توانيد آن را بر روي دستگاهي يدكي امتحان كنيد و بر روي هيچ يك از دستگاه هاي داراي ويندوزتان نصب نكنيد.

5. اوبونتو يك[5]

اوبونتو يك، سرويس ابر[6] شخصي است كه به شما اجازه مي دهد فايل ها و يادداشت هايتان را هماهنگ نموده و از هر كجا كه خواستيد به آنها دسترسي داشته باشيد. همچنين شما تماس هاي موبايل و كامپيوترتان را يكي كرده و فايل ها و تصاويرتان را از طريق آنها به اشتراك بگذاريد. حتي شما مي توانيد از طريق اوبونتو يك موسيقي بخريد و آن را بر روي كامپيوترهاي انتخابي تان تحويل بگيريد.

6. سازگاري با ويندوز

با اوبونتو 10.10، يك كاربر بتاي ويندوز نيز مي تواند دنياي اوبونتو و ويندوزش را ادغام نموده و از هر كدام كه بخواهد به فايل هايش دسترسي داشته باشد. هرگز نبايد نگران اين باشيد كه به فايل هاي ويندوزتان دسترسي نداريد.

7. برنامه هاي كاربردي

برخلاف ويندوز، اوبونتو نرم افزارهاي بهره وري كاري كليدي، از جمله OpenOffice.org را در خود دارد. اوبونتو فايرفاكس نيز دارد، اما در عين حال از فلش و گوگل كروم نيز پشتيباني مي كند. ضمنا، هر برنامه اي را كه در خود اوبونتو وجود نداشته باشد مي توان در مركز نرم افزار اوبونتو يافت. در حالي كه يافتن نرم افزار جديد در ويندوز بسيار سخت است و بايد زمان زيادي را صرف جستجو در گوگل نموده و براي خريد آن هزينه پرداخت، مركز نرم افزار محلي را در اختيار شما قرار مي دهد كه بتوانيد در آنجا هزاران برنامه كاربردي متن باز را طي چند ثانيه به صورت رايگان يافته و دانلود كنيد.

8. امنيت

اوبونتو- و تقريبا تمامي نسخه هاي لينوكس– بويژه در مقايسه با ويندوز و مكينتاش OS X، بسيار ايمن است. تعجب آور نيست كه كارشناسان توصيه مي كنند براي بانكداري آنلاين از لينوكس استفاده شود– بقيه سيستم عامل ها به اندازه كافي ايمن نيستند.

9. چند لمسي[7]

اگر شما نسخه مخصوص نت بوك اوبونتو را در يك نت بوك پشتيباني شده امتحان كنيد، خودتان ويژگي هاي چند لمسي كاملا جديد در رابط واحد جديد اوبونتو 10.10 را خواهيد ديد.

10. زيبايي

يكي از تاكيدات كليدي در اوبونتو زيباتر شدن و مطلوبيت زيبايي شناختي آن است. رابط واحد در نسخه مخصوص نت بوك بخشي از آن است و خانواده فونت اوبونتو نيز بخش ديگري از آن. نگاه كردن به آنها لذت بخش است.

11. اوبونتو 10.10 انس پذير است

“Me Menu” جديد اوبونتو اين امكان را به شما مي دهد كه مستقيما از دسكتاپ خود به حساب كاربري فيس بوك و توئيتر خود دسترسي داشته باشيد. شما مي توانيد به تمامي كانال هاي چت خود متصل شده و از طريق يك پنجره آنها را به روز رساني نمائيد.

12. اوبونتو 10.10 نسخه اي از لينوكس است

امروزه براي حوزه هاي مختلف كاري دلايل زيادي وجود دارد كه بخواهند از لينوكس استفاده كنند. نام بردن همه آنها مشكل است. مطمئنا امنيت يكي از آنهاست، اما دلايل زياد ديگري نيز وجود دارند كه بويژه اوبونتو را تبديل به انتخاب كاري خوبي مي كنند كه از ويندوز و مكينتاش OS X بسيار بهتر است.

از روز يكشنبه، اوبونتو 10.10 در سايت اوبونتوي شركت كنونيكال قابل دانلود خواهد بود. البته اگر نمي خواهيد تا آن روز صبر كنيد، هميشه كانديداي انتشار[8]ي وجود دارد كه بتوانيد همين الان بگيريدش. در هر دو حالت، شرط مي بندم وقتي از اوبونتو براي كارتان استفاده كنيد حتما استفاده از آن را ادامه خواهيد داد.

منبع: news.yahoo

[1] Ubuntu[2] Canonical[3] Live CD[4] Live USB[5] Ubuntu One[6] Cloud service[7] Multitouch[8] Release Candidate