همه چیز از تصمیم برای راه اندازی یک وبسایت شروع میشود . حالا کاری نداریم که شما چطور این فکر به سرتان زده است ولی در هر صورت میخواهید یک وبسایت راه اندازی کنید . شاید میخواهید درآمد کسب کنید و شاید هم میخواهید برای خود یک خانه اینترنتی داشته باشید و حال و احوال خود را درون آن منتشر کنید و هزاران دلیل دیگر که نوشتن آنها به اندازه تمامی مقالات این سایت صفحه میبرد .

پس از این مرحله بلافاصله محتوای وبسایت ذهن شما را مشغول میکنید . خیلی چیزها میتوانند محتوای یک وبسایت را تشکیل دهند و این مورد کاملا بستگی به خودتان دارد . مواردی از قبیل :

1- خبری

2- ورزشی

3- مسائل اجتماعی

4- مسائل سیاسی

5- دست نوشته های خودتان

6- شبکه های اجتماعی

7- بازیهای آنلاین

8- آموزشی

و باز هم هزاران مورد دیگر ………………

همانطور که گفتیم مورد بالا کاملا به خودتان بستگی دارد .

پس از این مرحله باید مرحله دیگری را پشت سر بگذارید . این مرحله یکی از مهمترین مراحل راه اندازی وبسایت است . در این مرحله شما باید یک نام برای وبسایت خود انتخاب کنید و سپس یک دامنه نیز برای آن ردیف کنید .

ماجرای این مقاله ما از اینجا شروع میشود .

فرض را بر این میگیریم که قصد دارید یک وبسایت ورزشی راه اندازی کنید . این وبسایت ممکن است در مورد پرطرفدارترین رشته ورزشی دنیا ، یعنی فوتبال باشد . پس شما هم ممکن از نام یک باشگاه برای نام وبسایت خود استفاده کنید . به احتمال 90 درصد شما هم طرفدار یکی از باشگاه های معتبر اروپایی هستید . حالا کاری نداریم که طرفدار کدام تیم هستید . خواه این تیم ها اینتر ، بارسا ، رئال ، میلان ، منچستر و یا هر تیم دیگری باشد . بالاخره نام تیم مورد علاقه خود را با استفاده از سایت های Who is برای دامنه های مورد نظرتان چک میکنید که آیا این نام ها با آن دامنه ها ثبت شده اند یا خیر .

در اینجا ما تیم اینتر را در نظر گرفته و شروع به جستجو برای ثبت نام INTER به عنوان نام وبسایت مان میکنیم .

به وبسایت شرکت ایران هاست که قابلیت چک کردن چندین دامنه با هم را دارد میرویم .

در باکس جستجو مورد زیر را وارد کرده و گزینه های Com  ، Net و ir را فعال میکنیم تا با یک جستجو از وضعیت نام اینتر برای سه دامنه مطلع شویم :

inter

نیازی به حدس زدن نیست . دامنه دات کام که همان اول معلوم بود که ثبت شده و دامنه ی دات نت هم از این قاعده مستثنا نبود .

دامنه دات آی آر هم به دلیل طرافداران بسیار زیاد این تیم در کشورمان قبلا ثبت شده بود .

پس باید به دنبال یک نام دیگر باشیم . FCINTER چطور است ؟؟؟

بسیار خب ، نام بالا را وارد کرده و سه گزینه قبل را نیز همانطور فعال باقی میگذاریم .

جالب است ، این نام هم برای هر سه دامنه ثبت شده است .

ولی آیا واقعا این نام ها همگی در مورد تیم اینتر میلان فعالیت میکنند و یا اصلا به غیر تیم اینتر ، فعالیت دیگری هم دارند ؟؟؟

به وبسایت اول یعنی fcinter.com میرویم . این وبسایت فعال است .

وبسایت دوم را چک میکنیم . این وبسایت فعال نیست و فقط ثبت شده است و برای فروش آماده است .

وبسایت سوم که از دامنه کشور خودمان استفاده میکند را نیز بررسی میکنیم . بله این وبسایت نیز فعال است .

در بین این سه وبسایت دو تا فعال و یکی غیر فعال بود . در واقع وبسایت های اول و سوم فعالیت داشتند ولی وبسایت دوم به منظور فروش گذاشته شده بود و این یعنی تجارت نام ها و دامنه ها . یک نفر ( یا یک شرکت ) نامی را با یک دامنه مشهور ثبت میکنید که در عوض آن بتواند در موقعیت مناسب آن نام را بفروشد و در واقع بدون هیچ فعالیتی ، برای خود کسب درآمد کند .

شاید شما بتوانید مثلا نام باشگاه اینتر را با مقداری کم زیاد کردنش ( مثلا اضافه کردن پیشوند FC و یا پسوند Club ) به عنوان نام وبسایت برای خود ثبت کنید ولی مطمئنا نمیتوانید این کار را با یک نام بسیار مشهور و تک انجام دهید .

این بار بزرگترین شرکت نرم افزاری دنیا ، یعنی مایکروسافت را در نظر بگیرید . شما سعی دارید نام آن را به عنوان وبسایت برای خود ثبت کنید . دوباره به یک سایت whois بروید .

در باکس جستجو نام Microsoft را وارد کنید . برای دامنه دات کام خود را خسته نکنید ، چون این نام سال ها پیش برای شرکت مایکروسافت ثبت شده است . این مورد را همه به جز خواجه حافظ شیرازی میدانند . پس گزینه های Net ، ir ، org را فعال میکنیم .

نتیجه :

دات نت : ثبت شده .

دات آی آر : ثبت شده .

دات اورگ : ثبت شده .

حالا کاری به دات نت و دات اورگ نداریم ولی ثبت شدن نام مایکروسافت با دامنه دات آی آر واقعا جالب است .

شاید در نگاه اول با خود بگویید که احتمالا مایکروسافت میخواهد یک وبسایت نیز برای کاربران داخل ایران افتتاح کند . ولی باید بگویم سخت در اشتباه هستید . این مورد هم جزو همان تجارت نام ها و دامنه ها میباشد .

اگر به قسمت جزئیات مربوط به ثبت کننده این آدرس نگاهی بیاندازید ، متوجه میشوید که شرکت مایکروسافت این آدرس را ثبت نکرده است و این کار ، کار یک فرد یا شرکت ایرانیست .

این افراد و یا شرکت ها برای خود آینده ای را ترسیم میکنند به صورت زیر :

امروز میروم و Microsoft.ir را ثبت میکنم . خدا را چه دیدی ، شاید همین فردا از شرکت مایکروسافت به من زنگ بزنند و این آدرس را تقاضا کنند . من هم با دادن یک رقم نجومی پدر بیل گیتس را در می آورم . برای من که هزینه ای ندارد ، فوقش سالی 12000 تومان پول میدهم ولی اگر همچین اتفاقی بیافتد وضعیت مالی ام از این رو به آن رو میشود .

شاید یکی از دلایلی که یکسری از افراد و شرکت ها دست به انجام این کار میزنند ، شنیدن ماجرای مربوط به بنیامین کوهن و نام iTunes باشد و خیلی از موارد دیگری که یک فرد از فروش یک آدرس ثروتمند شده است .

بنده خودم سایت های زیاد دیگری را نیز چک کردم .

این لیستی است که بنده برای دامنه دات آی آر چک کردم و همگی آن ها ثبت شده بودند :

1- Google ( توسط خود گوگل به ثبت رسیده بود )

2- intel

3- Dell ( توسط خود کمپانی دل به ثبت رسیده )

4- AMD

5- Adobe

6- Apple

7- Nokia

8- sonyericsson

9- iphone

10- oracle

11- sun

12- telecom

13- ATI

و موارد بسیار دیگری که گفتن آنها روزها طول خواهد کشید . البته بعضی از وبسایت ها نیز فعالیتی دارند ولی نیم نگاهی نیز به خریده شدن آدرسشان از سوی شرکت های غول آسای جهانی دارند .

اما این افراد باید بدانند اگر شرکتهایی که دامنشهایشان توسط آنها ثبت شده است بخواهند این نام ها را ثبت کنند ، میتوانند بدون اجازه ی مالک دامنه ، اقدام به ثبت آن با نام خودشان کنند .