با اینکه باور این قضیه سخت است اما امروز 25امین سالگرد سیستم عامل ویندوز است . برای جشن گرفتن ، ما یک سفر کوچک به عقب در زمان انجام میدهیم و روزهای با شکوه عرضه سیستم عامل ویندوز 3.1 را زنده میکنیم . ویندوز 3.1 اولین سیستم عامل با نام ویندوز از شرکت مایکروسافت عرضه شد و انقلابی در سیستم عامل های کنونی در آن زمان بود .

ویندوز 3.1 اولین تجربه بسیاری از کاربران کامپیوتر بود ، اما با اینکه تعداد طرفداران کامپیوتر زیاد است ، خیلی از آنها شانس اینکه این سیستم عامل را تجربه کنند را نداشتند . در یک زمان کوتاه ، ما به شما نشان میدهیم که چگونه ویندوز 3.1 را به صورت مجازی در کامپیوتر خود به صورت رایگان و مجازی با نرم افزار Virtual Box اجرا کنید.

پس ، اگر هم شانس تجربه جوان ترین سیستم عامل ویندوز را از دست داده اید یا میخواهید یک سفر به این سیستم عامل داشته باشید ، به خواندن این مطلب ادامه دهید !

مواردی که شما نیاز خواهید داشت

در واقع ساختن یک ویندوز 3.1 مجازی با نرم افزار Virtual Box بر روی سیستم عامل شما کار سختی نیست ، تا زمانی که شما در زمان مشخص همه ی موارد ذکر شده را آماده به کار داشته باشید . این هم چند مورد از نرم افزارهایی که شما برای ادامه کار نیاز دارید :

سی دی نصب DOS و ویندزو 3.1

Windows 3.1 آخرین  نسخه از ویندوز ماکروسافت  بود که محیطی به صورت  گرافیکی و زیبا  در برابر  سیستم عامل  DOS عرضه شده بود . این بدان  معنی است که برای نصب  ویندوز 3.1 ، ابتدا  ما باید سیستم عامل DOS  را نصب کرده و شما برای این کار نیاز به سی دی یا ایمیج  نصب هر 2 سیستم عامل DOS  و ویندوز دارید .

اگر شما هنوز سی دی های گذشته را موجود دارید میتوانید از هر 2 آنها استفاده کنید اما اگر به صورت ایمیج با پسوند img  در هارد کامپیوتر شخصی خود ذخیره دارید ، بهترین گزینه برای نصب این سیستم عامل است.

هر2 سیستم عامل DOS و ویندوز 3.1 ، خیلی وقت است که به دلیل عرضه نسخه جدید سیستم عامل های ویندوز ، فروش آنها در فروشگاه ها متوقف شده است . شما برای دریافت این سیستم عامل ها به راحتی میتوانید سی دی های نصب این سیستم عامل ها را از سایت های مختلف اینترنتی دانلود کنید .

نرم افزار Virtual Box

برای اجرای یک سیستم عامل مجازی ، چندین گزینه وجود دارد ، اما برنامه پیشنهاد شده مورد علاقه ما ، نرم افزار Virtual Box  ، یک پکیج نرم افزار مجازی سازی رایگان که توسط شرکت Oracle تهیه شده است .

برای دانلود این نرم افزار ، فقط کافی است به آدرس www.virtualbox.org مراجعه کنید ، در قسمت Downloads  کلیک کنید ، و بر روی آخرین ورژن عرضه شده این نرم افزار کلیک و دانلود کنید ( با فرض اینکه شما از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید )

نصب این نرم افزار به راحتی امکان پذیر است پس با کلیک بر روی گزینه های نصب این مرحله را پیش بروید پیش از اینکه ادامه دهیم .

قدم اول . کامپیوتر مجازی خود را بسازید

اولین قدم برای نصب ویندوز 3.1 ، ما باید یک کامپیوتر مجازی برای اجرای این سیستم عامل بسازیم . خوشبختانه ، نرم افزار Virtual Box این عملیات را از ساختن یک کامپیوتر واقعی آسان تر میکند ! برای شروع ، فقط دکمه New را از گوشه سمت چپ بالا نرم افزار Virtual Box کلیک کنید .

اولین مرحله از نصب کامپیوتر مجازی ظاهر میشود . در اولین مرحله ، شما باید به کامپیوتر مجازی یک اسم بدهید و نوع کامپیوتر را مشخص کنید . برای یک اسم ، ما نام ” Windows 3.1 ” را پیشنهاد میکنیم و برای نوع این سیستم عامل گزینه ی Other را انتخاب کنید و برای قسمت Version گزینه Dos را انتخاب کنید .

قسمت  پیش فرض سایز حافظه  مگابایت  مناسب است . زمانی  که در مورد انتخاب  هارد پرسیده شد ، گزینه  Create New Hard Disk Drive  را انتخاب  کرده و سپس  گزینه Dynamically Expanding Storage را  انتخاب کنید . قسمت  پیش فرض  حافظه با مقدار  512 مگابایت برای  سیستم  ویندوز 3.1 زیاد است  و اما نگران  نباشید ، چون حافظه  مجازی نیمی از حافظه  سیستم شما را اشغال  نمیکند مگر اینکه  شما در تنظیمات  به این نرم افزار این اجازه  و دسترسی  را بدهید  تا برای ویندوز  3.1 حافظه  مورد نظر را اشغال کند .

زمانی که شما کار خود را با قسمت New Virtual Machine تمام کردید ، کامپیوتر مجازی در لیست ، سمت چپ برنامه Virtual Box ظاهر میشود . سیستم عامل شما قابلیت Ubuntu در اسکرین شات را ندارد . آن فقط سیستم عامل ما است . در ضمن برنامه Virtual Box بهترین برنامه برای تجربه سیستم عامل Linux است )

برای خاتمه مراحل ساختن یک کامپیوتر مجازی ، فقط یک مرحله پایانی است که ما باید آن را انجام دهیم قبل از آنکه سیستم عامل DOS  را بر روی کامپیوتر مجازی نصب کنیم . با توجه به تنظیمات پیش فرض، یک کامپیوتر مجازی قابلیت فلاپی درایو را ندارد . پس بیاید تنظیمات را عوض کنیم .

ویندوز 3.1 مجازی خود را انتخاب کرده ، سپس بر روی گزینه Setting کلیک کنید . در قسمت تنظیمات، بر روی تب Storage کلیک کنید ، و سپس بر روی دکمه کوچک Add Controller زیر لیست قسمت نمایش حافظه ها کلیک کنید . سپس گزینه Add Floppy Controller را از لیست انتخاب کنید .

قدم دوم . نصب سیستم عامل DOS

در حالی که شما هنوز در قسمت Storage Setting هستید ، دکمه کنار آیکون فلاپی که شبیه به یک فلاپی دیسک کوچک با یک علامت + بر روی آن است کلیک کنید . با این کار ، یک فلاپی درایو جدید که دسترسی به کامپیوتر مجازی شما را دارد را ایجاد میکنید

. سپس بر روی گزینه New Floppy که با گزینه Empty نمایش داده میشود کلیک کرده و در طرف سمت راست پنجره ، بر روی دکمه  کوچک فولدر کنار گزینه Floppy Device کلیک کنید .

با این کار قسمت Virtual Media Manager ، که یک لیست از فایل های مدیا مجازی در دسترس که برای وارد کردن به کامپیوتر مجازی شما هستند را نشان میدهد . بر اساس تنظیمات پیش فرض ، این لیست به صورت خالی نمایش داده میشود ، پس بیاید یکم این لیست را با اطلاعات مقدار دهی کنیم .

بر روی دکمه Add کلیک کنید . با این کار یک مرورگر باز میشود که به شما اجازه پیدا کردن فایل هایی با پسوند IMG که میتوانید به کلکسیون فایل های مدیا خود اضافه کنید نشان میدهد . سیستم عامل DOS را به هر قسمتی که فایل های نصب در آنجا قرار دارد مسیر دهی کنید ، همه ی آنها را انتخاب کرده ، سپس دکمه Ok را بزنید . برای بقیه سی دی های نصب سیستم عامل خود ، همین کار را تکرار کنید .

حالا که شما یک لیست از همه ی سی دی های نصب خود دارید ، بر روی اولین سی دی نصب DOS کلیک کنید و گزینه Select را کلیک کنید . خواهید دید که در منو Storage Setting ، سی دی نصب سیستم عامل بر روی فلاپی درایو کامپیوتر مجازی بارگذاری شده است . بر روی OK کلیک کنید تا از منو Setting خارج شوید .

و در آخر شما آماده هستید که کامپیوتر مجازی خود را به کار بیندازید . کامپیوتر مجازی خود را انتخاب کرده ، سپس دکمه Start را کلیک کنید . اگر همه ی کارهای ذکر شده را به درستی انجام داده باشید ، نصب سیستم عامل DOS بر روی کامپیوتر مجازی شما شروع به کار میکند . به سادگی مراحل زیر را بر روی عکس های نمایش داده شده دنبال کنید .

زمانی که شما در حال نصب سیستم عامل DOS هستید ، در هنگام نصب ممکن است در قسمت فرمت درایو C کامپیوتر مجازی شما هنگ کند . اگر با همچین موقعیتی مواجه شدید ، شما باید کار های زیر را انجام دهید:

1. کامپیوتر مجازی خود را ریست کنید و صبر کنید کاملا ریستارت شود و کاملا بالا بیاید در غیر اینصورت مشکل ساز میشود

2. زمانی که کامپیوتر مجازی بارگذاری میشود ، دکمه F8 را فشار دهید .

3. از شما پرسیده میشود که آیا میخواهید فایل های شخصی بارگذاری شود یا خیر . برای اولین فایل گزینه Agree  را انتخاب کنید اما فایل AutoEXE.BAT را بارگزاری نکنید .

4. کلمه Format را تایپ کنید  تا بتوانید درایو C خود را به صورت  دستی فرمت کنید . البته  این را هم به خاطر  داشته باشید که منظور  از درایو C  ، همان درایو C در کامپیوتر مجازی  است نه کامپیوتر واقعی ! که از آن استفاده میکید.

5. کلمه Setup را برای ادامه نصب سیستم عامل DOS تایپ کنید .

زمانی که سیستم عامل DOS در حال نصب شدن است ، از شما خواسته میشود که سی دی نصب را تعویض کنید . برای این کار ، اول موس خود را با کلیک سمت راست موس رها کنید ، سپس بر روی منو Device در بالای صفحه نمایش کلیک کرده ، گزینه Floppy Devices را انتخاب کرده و سی دی بعدی نصب سیستم عامل DOS را انتخاب کنید . شما باید به همین روش انجام دهید زیرا هنگامی که سیستم در حال اجرا است ، شما به منو Setting دسترسی ندارید .

و در آخر ، نصب سیستم عامل DOS شما خاتمه می یابد .

قدم سوم . نصب ویندوز 3.1

آخرین قدم برای نصب ویندوز 3.1 بر روی کامپیوتر مجازی این است که خود ویندوز را با خودش نصب کنید . در واقع این بهترین مسیر سر راست برای این کار است . برای این کار کافی است که دیسک های فلاپی درایو را به صورت مشابه عوض کنید ، به این صورت که اولین سی دی نصب ویندوز را انتخاب کنید ، سپس در سیستم عامل DOS به سمت فلاپی درایو با دستور A: هدایت کنید و دکمه Enter را فشار دهید . و در آخر ، دستور Setup را برای اجرای نصب ویندوز 3.1 وارد کنید .

شما میتوانید گزینه Express Setup را انتخاب کنید ، و سپس به تنها چیزی که شما واقعا نیاز دارید این است که فلاپی دیسک ها را هنگام نصب تعویض کنید ، همانطور که این کار را برای نصب سیستم عامل DOS انجام دادید . در وسط نصب ویندوز 3.1 از شما برای انتخاب شناسه کاربری و تنظیمات دیگر پرسیده میشود ، اما این تنظیمات بسیار زیاد هستند .

زمانی که ویندوز 3.1 برای اولین بار اجرا میشود ، به شما این انتخاب داده میشود که به مشاهده یک سری فایل های آموزشی در رابطه با استفاده از موس در سیستم عامل ویندوز 3.1 بپردازید .

-اگر شما دعوت نامه را رد کنید ، از شما خواسته میشود که کامپیوتر خود را ریستارت کنید .

– منظور همان کامپیوتر مجازی در نرم افزار Virtual Box است .

– بعد از ریستارت کردن ، شما به محیط سیستم عامل DOS بر میگردید .

– برای بازگشتن به سیستم عامل ویندوز ، عبارت win را تایپ کنید .

– در این قسمت مراحل نصب ویندوز 3.1 بر روی کامپیوتر مجازی به پایان میرسد .

شما در حال حاضر میتوانید یک نسخه کامل از ویندوز 3.1 را تجربه کنید . میتوانید از محیط گرافیکی نرم سیستم عامل ، گزینه های کنار دکمه Start استفاده کنید و عمیقا به این فکر کنید که 18 سال پیش این سیستم عامل بسیار مهیج است . اگر میخواهید تجربه خود را در اولین نسخه از ویندوز کامل کنید ، یک سری بازی قدیمی به صورت IMG بر روی فلاپی پیدا کنید و سعی کنید آنها را بر روی ویندوز 3.1 اجرا کنید !

این بود مقاله نصب ویندوز 3.1 که شاید بعضی از کاربران به آن احتیاج داشته باشند ، شما هم اگر راه های بهتری برای نصب ویندوز 3.1 دارید میتوانید در قسمت نظرات سایت به ما معرفی کنید.