هیچ گاه نشده که از ادوبی ریدر خوشم بیاید دلیلش هم ساده است به خاطر اینکه فکر می کنم که دیگر حسابی قدیمی شده است و دیگر کاربری آن قدیم ها را ندارد. زمان راه اندازی آن به مرور کندتر و کند تر شد تا بالاخره آنها متوجه شدند که کاربران دیگر خسته اند و تازه در آن زمان آنها تصمیم گرفتند تا تمرکز خود را به سمت عملکرد برنامه ببرند. با اینکه آن ها موفق شدند در سری های آخر این مشکلات را کم تر کنند ولی با این حال من هرگز نتوانستم خودم را قانع کنم که دوباره به ادوبی برگردم. و چیز ناراحت کننده ی دیگری هم که در میان بود این بود که من به سراغ یکی دیگر از برنامه های پی دی اف خوان به نام Foxit رفتم. و متوجه شدم که آن هم دارد همان راه ادوبی را درپیش می گیرد.

با این حال پی دی اف خوان های کم حجم  بسیاری وجود داشت و من به سراغ یکی دیگر از آنها به نام Sumatra رفتم . Sumatra به خوبی با فایلهای شما بر روی سیستم ارتباط برقرار می کند و برای کاربردهای روزانه خوب است و نیاز شما را برآورده می کند. با این حال این برنامه نیز نتوانست مرا راضی کند و تصادفا در روز بعد به برنامه ی  دیگری به نام SlimPDF برخورد کردم.برنامه ی جالبی است ، همان طور که در تصویر می بینید این برنامه رابط کاربری ظریفی دارد و تقریبا می شود گفت که همان چیزی است که شما از آن انتظار دارید. مهم تر اینکه به هر حال این برنامه یک برنامه ی خوب و سبک و کم حجم است . برای مقایسه کافی است یک نگاه اجمالی به میزان مموری و حافظه ای که هرکدام از این دو برنامه( Sumatra  و SlimPDF ) اشغال می کند بیاندازید :

میزان مموری و حافظه ای که در ابتدا می گیرد ( قبل از اینکه فایل پی دی افی باز باشد )

Sumatra : 6.2MB

SlimPDF : 1.9MB ( کمتر از 69% )

میزان حافظه ای که وقتی  یک فایل پی دی اف باز است مورد استفاده قرار می گیرد.

Sumatra : 12.8MB

SlimPDF : 8.5MB ( کمتر از 34%)

میزان حافظه ای که وقتی  دو  فایل پی دی اف باز است مورد استفاده قرار می گیرد.

Sumatra : 19.8MB

SlimPDF : 16.9MB ( کمتر از 15% )

حتما حسابی تعجب کرده اید درست است ؟ SlimPDF یک پی دی اف خوان کم حجم است و نصب آن نیز بسیار آسان و بدون هیچ دردسری است منظورم این است که نیاز به هیچ کدام از برنامه هایی که معمولا سازندگان مستقل آن را ایجاد می کنند نیست. با اینکه یک صفحه ی ثبت نام در یکی از قسمتها وجود دارد ولی دکمه ی Skip واقعا چیز بدردبخوری است تا از آن صفحه رد شوید. من به شخصه از این برنامه واقعا راضی هستم و به تمام دوستان و کسانی که می شناسم آن را پیشنهاد کرده و می کنم !

از اینجا می توانید SlimPDF را مشاهده کنید

منبع : cybernetnews