مقاله پیشین :

در مقاله قبلی به طور مفصل درباره ی مروگر شرکت موزیلا با نام فایرفاکس  به بحث پرداختیم و مشکلات آن و همچنین اینکه فایرفاکس چگونه محبوب و موفق شد را هم مورد برسی قرار دادیم و مشاهده کردید که فایرفاکس برای این که بقولی جایی در دل ها بیابد چه کار های را انجام داده بود و درحال حاضر هم انجام میدهد تا بیش تر در دل کاربرانش جا باز کند زیرا که سرمایه فایرفاکس همین کاربرانش هستند.

آنچه در این مقاله فرا خواهید گرفت :

کروم مروگری ساخت شرکت گوگل است که نسبت فایرفاکس عمر بسیار کوتاه تری دارد ولی با همین عمر کوتاه خود شده است بزرگترین رقیب و مشکل فایرفاکس !

کروم در حال حاضر کاربران زیادی را به سمت خود جذب کرده است که این موضوع خشم فایرفاکسی ها را برانگیخته است و باعث شده است که فایرفاکس برای این مشکل فکری اساسی کند ولی از طرفی کرومی ها خوش حالند و کماکان به این مروگر افتخار میکنند .

در این مقاله به اینکه چرا کروم توانسته است به یکی از بزرگترین رقیبان فایرفاکس و ویژگی های کروم خواهیم پرداخت .

به نظر شما کروم جایگزین مناسبی برای فایرفاکس هست یا خیر ؟ برای یافتن پاسخ خود تا آخر این مقاله  با ما همراه باشید …

نگاهی به تاریخچه کروم :


همان طور خواندید مرورگر کروم نسبت به عمر و تجربه ای که فایرفاکس دارد ، دارای عمر و تجربه ی بسیار کمتری است .

کروم در  ۲ سپتامبر ۲۰۰۸ ( ۱۲ شهریور ۱۳۸۷)   توسط شرکت گوگل پا به دنیای مروگر های وب گذاشت در آن زمان ها فایرفاکس در صدر مرورگر ها قرار داشت  و خیلی ها برای کروم شانسی برای موفقیت نمی دیدند و باورشان این بود که گوگل وقتش را تلف کرده و این مرورگر با شکست مواجه خواهد شد ولی همان طور که مشاهده میکنید ، گوگل هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی دست به تسلیم نمیزند و با وجود همه ی مشکلاتی که با این مرورگر داشت نامید نشد و به هر نحوی بود نگذاشت که کروم محبوب از دور مروگر ها کنار زده شود و پایداری کرد تا که الان برای خودش کسی شده و در سراسر جهان کاربانش از آن استفاده میکند.

گوگل برای چه سیستم عامل هایی :گوگل کروم در ابتدا به صورت آزمایشی و تنها برای سیستم عامل  ویندوز تولید و در بین کاربران توضیع شد ، با کمی پیشرفت در کروم و افزایش استفاده کنندگان از آن ، کروم از  حالت آزمایش خارج شد ولی نه فقط همین بلکه برای سیستم عامل های مختلفی از جمله مک اواس ده (نسخهٔ ۱۰.۵ به بعد)
گنو/لینوکس نیز طراحی و ساخته شد که این عمر هم به نحوی باعث شد تا کاربران بیشتری از مرورگر گوگل یعنی کروم استفاده کنند و هم اینکه کروم با این عمل شد یکی از رقیبان فایرفاکس در دیگر سیستم عامل ها پیش از این فایرفاکس خوش حال بود که حداقل کروم به سیستم عامل های دیگر نفوذ نکرده است ولی حالا دیگر باورش شده است که رقیب دیگری هم دارد که باید جدی بگیردش ، رقیبی با نام  کروم !

کروم برای چند زبان ؟ :


در حال حاضر یکی از مهم ترین راه محبوبیت نرم افزار ها و برنامه های مختلف و افزایش جمعیت استفاده کننده از آن این است که باید به چندین زبان مهم دنیا در دسترس کاربران باشد ، کروم هم از این ماجرا زیاد دور نیست به طوری که در حال حاضر کروم  50 زبان را در انحصارش دارد و هر روز به زبان  هایش

می افزاید ولی در مقایسه کروم با فایرفاکس در این رابطه ، فایرفاکس موفق تر است چرا که فایرفاکس در حاضر بیش 70 زبان زنده دنیا  در دسترس کاربرانش می باشد و گوگل تنها 50 زبان را دارا میباشد و اگر میخواهد از فایرفاکس جلو بزند باید زبان های بیش تری را در انحصار خود درآورد .

گوگل کروم ” سریع ، سبک ، ساده و زیبا ” :


کروم بنا به گفته بسیاری از کاربرانش  دارای ظاهری و طراحی (دیزاین ) نسبتا خوبی است که توانسته است همه را راضی نگه دارد !

کروم  بر خلاف فایرفاکسی که حجم زیادی از رم  و پردازنده را اشغال می کرد نیست و بسیار سبک میباشد و حتی در سیستم های دارنده پردازنده ی ضعیف و کمی هم قدیمی به راحتی نصب می شود .

از جمله ویژگی های دیگر که کروم را متمایز با فایرفاکس و دیگر مرورگر های وب کرده است ، می توان به Tabbed browsing،و امکاناتی مشابه Privacy در ویندوز اکسپلورر و Speed Dial در مرورگر اپرا اشاره نمود.

پوسته های زیبا :


کروم پوسته های زیبا و متنوع مختلفی دارد که هماهنگ با سلیقه های متفاوت کاربرانش است البته ممکن است بگویید که فایرفاکس هم این ویژگی را دارد و حتی بش تر از کروم هم پوسته دارد آن هم با موضوعات  مختلف . دجواب باید بگوییم بله این گفته شما درست است ولی متاسفانه نصب یک تم یا به اصطلاح پوسته باعث سنگین تر شدن فایرفاکس میشود و مشکلات فراوان دیگری را هم برای خود و هم سیستم شما پیش خواهد آورد.

کروم با داشتن پوسته های زیبا و متنوع و البته سبک گامی موثر برای بهبود خودش برداشته است و روزبه روز آن را بهتر از روز پیش میکند.

افزونه (پلاگین ) در کروم :


کروم دارای افزونه های مختلفی می باشد که با توجه به نیازتان میتوانید از آن ها  استفاده کنید ، این افزونه دارای حجم بسیار کمی میباشند و به هیچ عنوان نرم افزار را دچار مشکل نمی کند !

فایرفاس بیش از صدها افزونه دارد که در مقابل کروم ایستاده است چون کروم این تعداد افزونه را ندارد ولی با این حال افزونه های کروم نیاز بسیاری را بر طرف میکند .

کروم و ویژگی خودکار ترجمه سایت :


یکی دیگر از ویژگی های کروم این است که میتوانید بلافاصاله و بدون اینکه وارد مترجم گوگل ( گوگل ترنسلیشن ) شوید میتوانید سایت مورد نظر را ترجمه کنید ولی این امکان در فایرفاکس مشاهده نمی شود در این مورد کروم را میتوان برتر از فایرفاکس دانست .

کروم + گوگل  ،  فایرفاکس + گوگل :

فایرفاکس از موتور جست و جو جداگانه و شخصی استفاده نمیکند و تنها با کمی تغییرات در صفحه ظاهری خود ، جست و جو های شما را در گوگل انجام میدهد و وابسته به گوگل است.

اما کروم اینگونه نیست و برتری بیش تری نسبت به فایرفاکس دارد ، چرا که فایرفاکس موتور جست و جو جداگانه ای ندارد ولی کروم اینگونه نیست و از موتور جست و جو گر گوگل که مختص خودش است استفاده میکند .

سرعت در کروم :

سرعت بارگزاری سایت های مختلف از جمله دسته ای از سایت ها که به صورت آجاکسی هستند مثل جی میل در مرورگر کروم بسیار بیش تر از فایرفاکس است .

فایرفاکس خیلی از مواقع وقتی زبانه هایش ( تب ها ) زیاد میشوند ، هنگ میکند و دچار مشکل میشود ولی شما در کروم همچنین مشکلی را نخواهید یافت و کروم با هر چند زبانه که داشته باشد باز هم دچار مشکل نمیشود .

و در پایان :

کروم مروگری است که اگر چه عمر کوتاهی دارد ولی با همین عمر و سن کمی که داشته تجربه های بسیاری را کسب کرده است و به بزرگترین رقیب فایرفاکس تبدیل شده است . فایرفاکس هم در حال رقابت با کروم است اما به روی خودش نمی آورد ، از طرفی نکته ی مهم دیگر اینکه فایرفاکس سرعت کمی در بارگزاری سایت ها  دارد ولی با گوگل کروم میتوانید با نهایت سرعت سایت خود را بازدید کنید.

پیشنهاد میشود روی لپ تاپ کروم را جایگزین فایرفاکس کنید ، زیرا همان طور که یاد شد فایرفاکس حجم زیادی از پردازنده را اشغال میکند و کاربرش را بسیار ناراحت و آزارده میکند و از طرفی هم به سیستم آسیب میرساند .

کروم ثابت کرد که تا همیشه فایرفاکس بر دنیای مرورگر ها حکومت نخواهد کرد و باید مرورگری بهتر از فایرفاکس هم به عرصه مرورگر ها پا بگذارد و این کار را هم کرد!

به نظر خود من و بسیاری از دوستان در گویا ای تی اکثرا کروم را جایگزین فایرفاکس میدانند و بر این باورند که فایرفاکس امکاناتی ندارد و تنها دارد ضعف هایش را پوشش میدهد .

البته این نکته را هم توجه کنید کروم یک مروگر رایگان است و در دسترس همه کاربران در سراسر جهان قرار دارد.

مسلما این مرورگر عاری از عیب نیز نیست و باید منتظر نسخه های بعدی آن از طرف گوگل باشیم. بهتر است خودتان آنرا تست کنید و امکانات آن را تجربه کنید. اما دنبال چیز زیادی نگردید. زیرا کروم ساده ترین مرورگر صفحات وبی است که تا کنون دیده اید. به نظر این مرورگر برای افرادی که نمی خواهند با منو ها و افزونه های مختلف درگیر باشند بسیار مناسب میرسد.

در مقالات بعدی نگاهی جامع به مشکلات مرورگر گوگل به اسم کروم خواهیم پرداخت و خواهیم دید که اصلا کروم مشکلی هم دارد یا نه .

این مقاله به شما ثابت خواهد کرد که بهترین جایگزین فایرفاکس چه مرورگری است هرچند که خیلی ها با خوانده این مقاله از فایرفاکس کوچ میکنند و به کروم روی می آورند .

شما  می توانید جدید ترین نسخه (ورژن) مرورگر گوگل کروم را از وب سایت زیر دانلود کنید .

http://www.p30download.com/archives/internet/web_browser/download_google_chrome_final

از تجربه استفاده از گوگل کروم لذت ببرید …