در این مقاله،شما را با نصب یکی از توزیع های بسیار محبوب و پر طرفدار لینوکسی در کنار ویندوز آشنا خواهیم کرد.می دونم خیلی از شما ها اون رو بلدید،اما بسیاری از کسایی که دلشان هوای اوبونتو رو کرده،همواره با مشکلاتی در نصب اوبونتو همراه بوده اند که بد نیست در این مقاله مشکلات را برطرف نماییم!پس با من همراه باشید.

شما در این مقاله،یاد خواهید گرفت که چگونه اوبونتو را در کنار ویندوز نصب کنید و به راحتی آن را بوت کنید،بدون این که نیاز به پارتیشن بندی خاصی یاداشته باشید یا نگران از دست دادن اطلاعات درایو هایتان باشید!

بسیاری از کاربران که به قول معروف چشمشان اوبونتو محبوب را گرفته،دلشان می خواهد ان را نصب کنند،بدون اینکه نیازی به پارتیشن بندی داشته باشند!آن ها می ترسند این علاقه شدید،به از دست رفتن اطلاعات درایو های ان ها بینجامد.اما باید بگم دیگر نباید نگران باشید!

اوبونتو راهی بسیار عالی و ساده ای را پیش روی این چنین کاربران قرار داده است.آن،ووبی(Wubi) است،نه چیز دیگری!با استفاده از این قابلیت،که در داخل سی دی اوبونتو قرار دارد،می توانید  به اوبونتو مثل هر نرم افزار دیگری در کنار ویندوز،قسمتی از حجم درایوتان را به آن اختصاص دهید و با خیال آسوده به نصب ان بپردازید،بدون آن که نیاز به پارتیشن بندی داشته باشید.بله!به همین راحتی!بعد از 20 دقیقه اوبونتوی شما حاضر است! در این روش،شما هیچ یک از اطلاعاتتان را از دست نخواهید داد.تنها آن را در یک درایو نصب می کنید،درست مثل هر نرم افزار دیگری،و آن را از منوی بوت ،اجرا می کنید.این کار،هیچ صدمه ای به درایو هایتان وارد نمی کند،و شما ویندوز را همان گونه که بود خواهید داشت!تنها،اوبونتو،حجم ناقابلی از درایوتان را اشغال می کند!

تازه،اگر احیاناً اوبونتو انتظار هایتان را براورده نکرد،می توانید به سادگی یک کلیک،آن را حذف کنید!پس،با این توضیحات،باید به وضعیت ده دقیقه ی قبل خود،بخندید!وقتی که نگران بودید!یادتان که می آید؟!!

اگر سی دی اوبونتو 10.10 را از قبل تهیه کرده اید که نیاز به انجام هیچ کاری نیست!اما اگر امکان دانلود آن برایتان فراهم است،آن را از اینجا دانلود کنید.پیشنهاد من به شما دانلود نسخه 32 بیتی است!چون این شروع کار است ، بهتر است با این نسخه شروع کنیم… .

قدم هایی که باید تا نصب اوبونتو،بردارید:

1-هنگامی که داخل ویندوز هستید،سی دی اوبونتو را داخل سی دی خوان قرار دهید و اتوران را اجرا نمایید. یا اوبونتو ی 10.10 را که دانلود کرده بودید را اجرا نمایید.(در این حالت لازم است فایل iso  را با یکی از نرم افزار های رایت بر روی سی دی رایت کنید).قبل از رایت آن بر روی سی دی،نیاز به دانلود Wubi  دارید.

آن را هم از این جا دانلود کنید.سپس فایل Wubi  را به همراه اوبونتو در داخل یک سی دی رایت کنید.سپس،Wubi  را از داخل سی دی اجرا نمایید.

طبق شکل زیر،گزینه ی دوم یعنی Install inside windows را انتخاب کنید!

2-طبق شکل زیر، در قسمت Installation driveدرایو مورد نظر را برای نصب اوبونتو انتخب کنید!

3-در قسمت Installation size،مقدار حجمی را که می خواهید به اوبونتو اختصاص دهید را مشخص نمایید.

4-در قسمت Language،زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

5-در قسمت Password،رمز عبور خود را انتخاب و دوباره آن را در فیلد پایینی تکرار کنید.

6-منتظر چه هستید؟Install  را کلیک کنید!

(البته این عکس مربوط به نسخه 8.4 است،اما هیچ فرقی با 10.10 ندارد!)

کار تمام است!اوبونتو در کمتر از 20 دقیقه،نصب خواهد شد!پس تا پایان عملیات نصب،شکیبا باشید.

در پایان عملیات نصب،بر روی Reboot now کلیک کنید تا سیستم ری استارت شود.

بعد از ری استارت،در هنگام بالا آمدن سیستم،اوبونتو را انتخاب نمایید.

سپس اوبونتو شروع به بالا آمدن می کنید!شکیبا باشید.

راه اندازی اوبونتو آغاز می شود….توجه داشته باشید که در آغاز نصب،زبان مورد نظر را انتخاب و Forward را کلیک نمایید.

راه اندازی اوبونتو،حدود 15 الی 20 دقیقه به طول خواهد انجامید و بعد از این مدت،سیستم ری استارت شده و شما باید بعد از آن، کار با اوبونتو ی خود را شروع کنید!

میتوانید به دنیای اوبونتو وارد شوید!

این مراحل ساده ی نصب اوبونتو بود.اگر می خواهید کامپیوتر اوبونتو را به صورت پیش فرض بالا بیاورد،مراحل زیر را انجام دهید.

1-بر روی آیکن MyComputer کلیک راست نمایید و سپس،Properties را انتخاب نمایید.

2-از پنل سمت راست،گزینه ی Advanced System Settings را انتخاب نمایید.

3-از تب Advanced،در قسمت Startup and Recovery،Settings را انتخاب کنید.

4-از منوی کشویی،Default Operating Systems،اوبونتو را انتخاب نمایید و Ok را کلیک کنید.

خداحافظی با اوبونتو

اگر احساس کردید،چاره ای جز پاک کردن اوبونتو ندارید،می توانید با طی مراحل زیر،آن را حذف کنید.چون از طریق Wubi آن را نصب کردیم،حذف کردن آن به مراتب آسان تر از موقعی است که اوبونتو را در یک پارتیشن اختصاصی نصب کرده ایم.

1-به کنترل پنل بروید و گزینه ی Program and features را انتخاب نمایید.

2-گزینه ی Ubuntu را یافته و Uninstall را بزنید!

امیدوارم تجربه ی خوبی از اوبونتو  داشته باشید.

در مقاله بعدی…

به حذف اوبونتو از یک پارتیشن اختصاصی می پردازیم…

پس ما با همراه باشید…

منابع:psychocats،bustatech،