مقدمه:

مطلبی که در حال مطالعه‌ی آن هستید، قسمت اول از مجموعه‌ی 2 قسمتی مطالبي است که شما بازدید کننده‌ی محترم مجله‌ی اینترنتی گویا آی‌تی را با رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات آشنا خواهد کرد. در قسمت اول از این مقاله، با واحدهای درسی دوره‌ی کارشناسی این رشته آشنا خواهید شد و سپس، سرفصل دروس این رشته در کشورهای دیگر را در اختیار شما خواهیم گذاشت و در انتها، فایل PDF مستند مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در قسمت دوم از این مطلب، ابتدا تحلیلی اجمالی نسبت به مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در ایران انجام خواهیم داد و سپس اطلاعاتی در مورد مقطع کارشناسی ارشد این رشته در کشور به شما ارائه خواهد شد.

مهندسی فناوری اطلاعات

مهندسی فناوری اطلاعات

 

قسمت اول:

در جلسه‌ی شماره‌ی 338 (فوق‌العاده) شورای سرپرستان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مورخ 29/2/1381 که در ادامه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی 414 شورای عالی برنامه‌ریزی این وزارتخانه تشکیل شد، متن سند “مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس دوره‌ی کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات” تنظیم و با اکثریت آرا به تصویب رسید. این سند به امضای دکتر حسن خالقی، دبیر وقت شورای علوم و آموزش عالی و دکتر مصطفی معین، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آن دوره رسید و از تاریخ ذکر شده به بعد، در تمامی واحدهای آموزشی دانشگاهی و موسسات آموزش عالی کشور لازم‌الأجرا تلقی گردید. با ابلاغ این سند، نسخه‌ی قبلی برنامه‌ی دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات که در جلسه‌ی شماره‌ی 163 مورخ 25/4/1368 به تصویب رسیده بود، منسوخ اعلام شد و از مهر سال 1381، برخی از دانشگاه‌های کشور شروع به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی این رشته نمودند.

سند ذکر شده در سه بخش کلّی تنظیم گردیده است که در ادامه، این بخش‌ها را با هم مرور خواهیم کرد و در انتهای قسمت اول این مطلب، فایل PDF‌ این مستند به طور کامل در اختیار شما دوستان عزیز مجله‌ی اینترنتی گویا‌ آی‌تی قرار خواهد گرفت.

تصویر جلد سند

تصویر جلد سند

 

فصل اول: مشخصات کلّی دوره

 

مقدمه

در اجرای اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از جمله بند “ب” اصول 2 و 12 اصل سوم، و ایجاد شرایط تحقق بند 4 همین اصول و نیز اجرای اصل 30 و بند 7 اصل 43 و ایجاد شرایط تحقق بندهای 1 و 8 این اصل و اصول دیگر، و نظر به حجم عظیم اطلاعات از طرفی و نقش بلا انکار آن در کیفیت مدیریت و اداره امور و همچنین نقش ابزاری تکنولوژی کامپیوتر در کیفیت جمع‌آوری و سازمان‌دهی اطلاعات از طرفی و نقش امکانات اینترنت در نشر و انتقال سریع آن، پس از بررسی و مطالعه مباحث فنون کامپیوتر و شبکه‌های اطلاعاتی و مدیریت، دوره‌ی کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، با مشخصات زیر تدوین می‌گردد.

 

1. تعریف و اهداف

دوره کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، یکی از مجموعه‌های آموزش عالی در زمینه‌ی فنی مهندسی است و هدف از آن تربیت کارشناسانی است که در زمینه‌ی مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مربوط به جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی، استفاده و انتقال اطلاعات تبحر لازم را داشته باشند.

 

2. طول دوره و شکل نظام

طول متوسط این دوره 4 سال می‌باشد و برنامه درسی آن برای 8 ترم طرح‌ریزی شده‌است. طول هر ترم برابر 16 هفته‌ی آموزشی کامل، مدت هر واحد درس نظری 16 ساعت، عملی و آزمایشگاهی 32 ساعت (48 ساعت با تشخیص دانشکده)، کارگاهی 48 ساعت و طول مدت کارآموزی، یک دوره‌ی 2 ماهه می‌باشد.

از آن‌جا که دروس در سه شاخه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار و فناوری اطلاعات ارائه می‌شوند، تعیین گرایش تخصصی دانشجویان پس از گذرانیدن موفقیت‌آمیز حداقل 75 واحد از دروس پایه و اصلی و بر اساس انتخاب دانشجو و هدایت و نظارت اساتید محترم راهنما صورت می‌گیرد.

 

3. واحدهای درسی

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 21 واحد
 • دروس اصلی: 61 واحد
 • دروس تخصصی: 29 واحد
 • دروس اختیاری: 9 واحد
 • جمع کل واحدها: 140 واحد

 

4. نقش و توانایی

فارغ‌التحصیلان این دوره قابلیت و مهارتهای زیر را خواهند داشت:

 1. مطالعه، بررسی و امکان‌سنجی سخت‌افزار، شبکه و نرم‌افزار مورد نیاز
 2. جمع‌آوری، سازمان‌دهی و طبقه‌بندی اطلاعات
 3. ایجاد و نگهداری نرم‌افزارهای مورد نیاز مانند: پست فارسی، ابزار جستجوی اطلاعات فارسی، گفتگوی فارسی و …
 4. طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی
 5. مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات
 6. مطالعه و بررسی سیستم‌های نرم‌افزاری مناسب برای سازماندهی و استفاده اطلاعات مانند سیستم‌های عامل، سیستم‌های بانک اطلاعاتی و …
 7. مطالعه و شناسایی شیوه‌های جدید برای اطلاع‌رسانی

 

5. ضرورت و اهمیت

 1. حجم عظیم اطلاعات و عدم امکان جمع‌آوری، سازمان‌دهی، انتقال و استفاده آنها به شیوه‌های سنتی
 2. نقش سرعت، دقت و صحت اطلاعات در مدیریت و عدم امکان تأمین آن‌ها بدون استفاده از تکنولوژی کامپیوتر و اینترنت
 3. نفوذ روزافزون تجهیزات کامپیوتری و مخابراتی در جوامع بشری و لزوم ارتباط آنها به منظور اطلاع‌رسانی سریع
 4. لزوم هم‌گامی با جوامع بشری و استفاده از امکانات روز

 

فصل دوم: جداول دروس برنامه (برای مشاهده تصاویر در سایز اصلی بر روی آنها کلیک نمایید)

فهریت دروس عمومی

فهرست دروس عمومی

فهریت دروس پایه

فهرست دروس پایه

فهریت دروس اصلی

فهرست دروس اصلی

فهریت دروس تخصصی

فهرست دروس تخصصی

فهریت دروس اختیاری

فهرست دروس اختیاری

 

فصل سوم: خلاصه سرفصل مطالب دروس

این بخش بسیار طولانی است (حدود 54 صفحه) و از آوردن آن در این مطلب خودداری می‌کنیم اما خوانندگان محترم می‌توانند برای مطالعه‌ی این بخش که شامل خلاصه سرفصل هر درس، هدف از هر درس، مراجع و منابع درس و … به فایل PDF این سند که در انتهای بخش اول این مطلب به شما تقدیم خواهد شد، مراجعه نمایند. مطالعه‌ي اين قسمت براي دانشجويان رشته‌هاي كامپيوتر و فناوري اطلاعات خالي از لطف نخواهد بود.

 

سرفصل دروس مقطع کارشناسی این رشته در دانشگاه‌های دیگر کشورها:

(برای دیدن تصاویر در اندازه‌ی اصلی بر روی آنها کلیک نمایید)

 

سرفصل دروس مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در کشور مالزی

سرفصل دروس مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در کشور مالزی

سرفصل دروس مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در کشور هندوستان

سرفصل دروس مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در کشور هندوستان

 

 

برای دریافت فایل PDF مستند مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات با حجم 2.3 مگابايت بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

 

دانلود فایل PDF

دانلود فایل PDF

 

به زودي بخش دوم اين مطلب نيز به شما تقديم خواهد شد. پس لطفا باز هم با ما همراه باشيد. ارائه‌ي نظرات و انتقادات از سوي شما به اين مطلب موجب انگيزش خاطر نويسندگان مجله و افزايش كيفيت نوشته ها خواهد بود. پس ما را از اين لطف محروم نفرماييد.

محسن پاك نيت