بادا يك سيستم­عامل موبايل است كه كمپاني سامسونگ الكترونيك آن را براي استفاده در محدوده­اي از تلفنها شامل تلفنهاي ويژه (كه ارزان­قيمت­تر هستند) تا تلفن­هاي هوشمند پيشرفته توسعه مي­دهد.

نام “Bada” از واژه كره­اي 바다 به معناي “اقيانوس” يا “دريا” گرفته شده است. [1] اين نام از اين جهت انتخاب شده كه گستره نامحدود ابزارهايي كه با استفاده از اين پلتفورم جديد قابل ايجاد هستند را نشان دهد. اين نام همچنين به تعهد سامسونگ به كار در زمينه پلتفورمهاي باز در صنعت موبايل اشاره دارد. باداي سامسونگ همچنين چالشها و فرصتهاي تازه­اي را در دسترس توسعه­دهندگان قرار مي­دهد و مصرف­كنندگان نيز از سرگرميهايي كه اين پلتفورم باز در اختيارشان قرار خواهد داد بهره­مند مي­شوند. [2]

مراسم معرفي قابليتهاي سيستم­عامل باداي سامسونگ

 

رویکرد در بادا

دیدگاه بادا “تلفن هوشمند برای همه” می­باشد. هدف بادا به مبارزه طلبيدن سایر پلتفرمهای تلفن­هوشمند نیست. در عوض، بادا با ارائه هزینه مقرون به صرفه، مشتریان معمولی سامسونگ را به کاربران تلفن­هوشمند تبدیل میکند. این به بدین معنا می باشد که یک بازار جدید و گسترده از  تلفن هوشمند را باز می­کند که در بازار موبایل فعلی وجود ندارد.

بادا یک بازار تلفن هوشمند جدید ایجاد میکند و آن را تبدیل به یک اقیانوس آبی تازه خواهد کرد. [3]

 

گذر از مرز 100 ميليون دانلود

پلتفرم bada امکان دانلود مجموعه‌ای از ابزارها و نرم‌افزارها از سرویس Samsung Apps را که یک فروشگاه آنلاین با قابلیت دسترسی از خود دستگاه است فراهم می‌کند. این مجموعه شامل بازی‌ها، سیستم‌های مسیریاب، شبکه‌های اجتماعی، کتاب‌های الکترونیکی و نرم‌افزارهای مربوط به سبک زندگی و سلامتی بوده و کاربران می‌توانند مستقیماً به این امکانات دسترسی داشته باشند. [4]

سامسونگ در روز 24 مارس اعلام كرد كه فروشگاه ابزارهاي كاربردي موبايل و تلوزيوني آن براي سيستم­عامل Bada، موسوم به Samsung Apps، رقم 100 ميليون دانلود را پشت سر گذاشته است.

عملكرد آماري Samsung Apps اگرچه در حد درخشش همتايان خود در اپل و گوگل نيست ولي تحسين برانگيز است. Samsung Apps، كه در ژوئن 2010 با عرضه تلفن­هوشمند Wave كار خود را آغاز كرد، در سه ماه از 10 ميليون دانلود و ظرف ده ماه از مرز 100 ميليون دانلود گذشت. (فروشگاه Apple’s App در اولين هفته از مرز ده ميليون گذشت و ظرف نه ماه به يك ميليون دانلود رسيد.)

شايد كاملا منصفانه نباشد كه سيستم­عامل نوپاي سامسونگ را با سيستم­عامل iOS اپل و آندرويد گوگل مقايسه كنيم، به ويژه از آن جهت كه بادا اساسا يك ميان­افزار است كه به منظور ارائه تجربه تلفنهاي هوشمند در قالب دستگاههاي ارزانتر و تبديل تلفنهاي ويژه به تلفنهاي هوشمند طراحي شده است. با اين حال، با توجه به نرخ رشد شتابنده Samsung Apps در ظرف ده ماه، اين فروشگاه بد كار نكرده است. و كمپاني سامسونگ انتظار دارد كه اين رشد در سال 2011 نيز با ارائه دستگاههاي باداي جديد ادامه يابد. [5] كانگ كيون كوون، نايب رييس ارشد مركز راهكارهاي رسانه­اي سامسونگ الكترونيكس در اينباره مي­گويد: “ما پيشبيني مي­كنيم كه Samsung Apps در سال 2011 رشد سريعي نشان دهد، به ويژه با توجه به دستگاههاي جديد بادا كه به زودي عرضه خواهند شد. ما با توجه به پيشرفت مداوم خدمات و ارائه مجموعه باكيفيت ابزارها به ارائه خدمات بهينه­سازي شده نرم­افزاري براي تلفنهاي هوشمند سامسونگ ادامه خواهيم داد.” [6]

 

همراهي بيشتر با توسعه­دهندگان كد

سامسونگ بر اساس تجربه­اي كه در توسعه پلتفورمهاي اختصاصي بر روي تلفنهاي همراه خود داشته است مي­تواند پلتفورم جديدي را خلق نموده و فرصتهايي را براي توسعه­دهندگان فراهم نمايد. استفاده از بادا براي توسعه­دهندگان نيز آسان است، بدين معنا كه اين سيستم­عامل يكي از راحتترين محيطهاي قابل دسترسي براي توسعه­دهندگان مي­باشد، به ويژه در حوزه ابزارهاي كاربردي كه از خدمات وب استفاده مي­كنند. و نهايتا اينكه، رابط كاربري پيشتاز بادا مي­تواند به يك طرح پيشرفته و جذاب در زمينه رابطهاي كاربري براي توسعه­دهندگان تبديل شود. [7]

به تازگي وبسايت بادا اعلام نموده است كه طراحي بخش مربوط به توسعه­دهندگان را به منظور فراهم نمودن محيطي راحتتر براي آنان به همراه امكانات پشتيباني بالا كاملا تغيير داده و قابليتهاي مناسب بسياري به آن افزوده است. اين تغييرات در ادامه ذكر شده اند:

1) BI و طراحي جديد: يك BI جديد در كل سايت به كارگيري شده و سايت دوباره به زيبايي طراحي شده است. صفحه­آرايي و طراحي جديد شهودي­تر مي­باشد و راحتتر مي­توان فهميد كه هريك از قابليت­ها چه هستند و هركدام چگونه در سايت و در توسعه نرم­افزار شما به كار مي­روند.

2) قابليت دستيابي بالاتر و جامعيت بيشتر: اكنون، شما مي­توانيد آسانتر به منابع و قابليتهايي كه براي توسعه نرم­افزارهاي بادايتان ضروري هستند دسترسي پيدا كنيد. نماي كلي مطالب بهبود يافته كه در يك نگاه اجمالي به شما ديد جامعي از آخرين مطالب مي­دهد.

3) جستجوي بهبوديافته: اكنون، مي­توانيد محدوده وسيعتري از نتايج را از جستجوهايتان كسب كنيد. بخش جستجو اينك نتايجي از كل سايت توسعه­دهندگان بادا، مطالب، فايلهاي SDK، مستندات بادا، و تالارهاي گفتمان ارائه مي­نمايد. شاخص جستجو كاملا به­روزرساني شده تا شما هيچ اطلاعات مهمي كه به دنبال آن هستيد را از دست ندهيد.

همچنين منابع و امكانات تقويت و تجهيز شده­اند تا ديد عميقتري نسبت به مسائل فني و توسعه­اي به شما بدهند. نكات فني، ابزارهاي نمونه، و مطالب گوناگون براي بهترين استفاده در اختيار شما هستند.

ليست تغييرات انجام شده در منو در جدول اينجا ذكر شده است. [8]

 

اكوسيستم بادا


گفته مي­شود كه چرخه ارتباط توسعه­دهندگان و مصرف­كنندگان باداي سامسونك يك كپي كامل و در عين حال متهورانه از اكوسيستم كمپاني اپل مي­باشد. [9] جاستين هونگ سرپرست پلتفورم بادا درباره اين اكوسيستم مي­گويد: “ما بر كيفيت تمركز داريم نه كميت. باندا پلتفورم جديديست و مي­تواند فرصتي را براي توسعه­دهندگان براي عرضه و شناسايي ابزارهايشان در فروشگاهي كه در مقايسه با ديگر فروشگاهها شلوغ نيست فراهم نمايد.”

سامسونگ درصدد است تا هسته­اي مشابه اكوسيستمي كه اپل ميان توسعه­دهندگان و مصرف­كنندگان ايجاد كرده داشته باشد. [10]

 

مدلهاي مجهز به Bada در بازار ايران


مدلهاي مختلف سري Wave گوشهاي سامسونگ مجهز به سيستم­عامل bada مي­باشند از جمله:

S5330 Wave533، S7230E Wave 723، S8530 Wave II، S5750 Wave575، S5780 Wave 578، M210S Wave2، s7233، S5250 Wave525، S8500 Wave

همانطور كه در لينك دستگاهها مشخص شده است، دو مدل آخر به صورت آنلاين در ايران قابل خريد مي­باشند.

 

برخي انتقادات از اين نرم­افزار

برخي انتقادها درباره بادا از قرار زير است:

  • سنسور بيروني API (رابط برنامه­نويسي نرم­افزار) انتها-باز نيست كه مانع از افزوده شدن انواع جديد سنسورها يا پيشرفتهاي پيشبيني نشده در آينده مي­شود.
  • نرم­افزارهاي بادا به خاطر “مسائل عملكردي و حريم خصوصي” قادر به دسترسي به صندوق پستي SMS يا MMS يا دريافت تذكرهاي SMS يا MMS نيستند.
  • چارچوب نرم­افزار بادا در آنِ واحد تنها به يك نرم­افزار بادا اجازه اجرا مي­دهد. اجراي نرم­افزارهاي چندوظيفه­اي بين نرم­افزارهاي محلي و يك نرم­افزار بادا امكانپذير است. [11]