وبسایت testking تصویری را منتشر کرده است که تمام اطلاعات تخصصی مورد نیاز طراحان وب در مورد HTML 5 را به تصویر می‌کشد. برای مشاهده‌ی این تصویر فوق‌العاده و مطالعه‌ی توضیحاتی پیرامون آن با مجله‌ی اینترنتی گویا آی‌تی همراه باشید.

 

برای مشاهده‌ی بهتر جزئیات و دیدن تصویر در سایز اصلی بر روی آن کلیک نمایید

حجم تصویر بالاست. لطفا تا بارگذاری کامل آن شکیبا باشید

دایره المعارف تصویری HTML5

دایره المعارف تصویری HTML5

 

برخی توضیحات مربوط به این تصویر كه مخاطبان اصلي آن برنامه‌نويسان و طراحان وب هستند:

1- تصوير فوق به 4 بخش كلي تقسيم مي‌شود كه از بالا به پايين عبارتند از:

  • تگ‌هاي html 5
  • ويژگي‌هاي عمومي html 5
  • ويژگي هاي مربوط به رويدادها در html 5
  • تطابق‌پذيري مرورگرها با امكانات مختلف html 5

2- در تمام طول اين تصوير، رنگ‌ها راهنماي ما در درك مطالب موجود در عكس هستند. مثلا رنگ آبي روشن به ما مي گويد كه كد مربوطه جزو ويژگي هاي جديدي است كه در نسخه‌ي پنجم زبان HTML به آن اضافه شده است. رنگ آبي تيره، نشان از اين دارد كه كدهاي مربوطه در نسخه‌هاي قبلي نيز وجود داشته‌اند. رنگ خاكستري هم بيان مي‌كند كه كدهاي مربوطه قديمي هستند و ديگر توسط زبان HTML پشتيباني نمي‌شوند.

3- در بخش ويژگي‌هاي مربوط به رويدادها، پنجره‌ها، فرم‌ها، صفحه كليد، ماوس، فايل‌هاي چندرسانه‌‌اي (رسانه‌ها) مورد توجه قرار گرفته و رويدادهاي مربوط به هركدام به صورت مجزا طبقه‌بندي شده‌است.

4- در بخش آمادگي مرورگرهاي وب براي اجراي قابليت‌هاي HTML5، رنگ هاي قرمز به معناي اينكه اين قابليت توسط مرورگر مربوطه پشتيباني نمي‌شود، سبز تيره به معناي پشتيباني كامل مرورگر از اين قابليت و رنگ سبز روشن به معناي پشتيباني مرورگر با بخشي از قابليت ذكر شده به كار رفته‌اند.

5- مرورگرها نيز به دو بخش مرورگرهاي رايانه و مرورگرهاي لوازم قابل حمل همانند تلفن‌هاي همراه تقسيم‌بندي شده‌اند.

6- اين تصوير مربوط به زمان قبل از ارائه‌ي روباه آتشين 4 و اكسپلورر 9 و كروم 10 است و با عرضه‌ي نسخه‌هاي جديد اين مرورگرها اطلاعات موجود در اين بخش به ميزان قابل توجهي تغيير كرده است اما چون هنوز گزارش جديدي در اين رابطه منتشر نشده‌است ما به اطلاعات موجود در اين تصوير بسنده مي‌كنيم.

7- در بخش مرورگرهاي رايانه، در استفاده و امكان اجراي مجموع امكانات HTML 5 مرورگرهاي كروم 9 با 85 درصد تطابق پذيري، سافاري 5 با 67 درصد تطابق‌پذيري، اپرا 11 با 64 درصد تطابق‌پذيري، روباه آتشين 3.6 با 55 درصد تطابق‌پذيري و اينترنت اكسپلورر 8 با 21 درصد تطابق‌پذيري رتبه‌بندي شده‌اند.

8- در بخش مرورگرهاي لوازم الكترونيكي همراه نيز، مرورگر آندروئيد نسخه‌ي نان زنجفيلي (2.3) با 51 درصد تطابق‌پذيري، Ios 4.5 با 50 درصد تطابق‌پذيري و اپرا ميني 10 با 36 درصد تطابق پذيري رتبه‌بندي شده‌اند.

9- هيچ كدام از 8 مرورگر بررسي شده از قابليت المان‌هاي جزئيات و خلاصه وضعيت، پشتيباني نمي‌كنند.

10- از ميان 22 قابليت مختلف زبان HTML 5 كه در اين تصوير بررسي شده اند، قابليتي وجود نداشته است كه هر 8 مرورگر به طور كامل از آن پشتيباني كنند.

11- از ميان 22 قابليت مختلف زبان HTML 5 تنها قابليت ويژگي‌هاي داده و مجموعه داده‌ها بوده است كه هر 8 مرورگر توان اجراي حداقل بخشي از آن را دارند.

 

اميدوارم از مطلب فوق استفاده كرده باشيد. لطفا نظرات خود را در اين رابطه با ما در ميان بگذاريد.

محسن پاك نيت