قبلا که از فایرفاکس استفاده میکردم ، افزونه ScrapBook اولین افزونه بود که میرفت روی باند واسه نصب شدن 😀 . قبل از استفاده از این افزونه هیچ وفت نمیتونستم صفحاتی رو که میخام به طور کامل ذخیره کنم . بعضی مواقع صفحه هایی رو که ذخیره میکردم ناقص از آب در میومد و خلاص مایه ی اعصاب خوردی بود واسه ما . تا اینکه افزونه ScrapBook رو پیدا کردم و از اون به بعد بود که دیگه بهترین قسمت کار با فایرفاکس شده بوده ذخیره کردن صفحات وب .

جند مدت قبل بود که داشتم قسمت نظرات گویا آی تی رو میخوندم که با سوال یکی از خوانندگان عزیزمون روبرو شدم . سوال ایشون این بود که چطوری باید از صفحات ذخیره شده توسط ScrapBook ، یه خروجی بگیرن . یعنی اینکه صفحاتی رو که ذخیره کردن بتونن روی یه سیستم دیگه انتقال بدم . خلاصه این دوست عزیز فایل HTML مربوط به اون صفحات رو میخاست .

بنده هم طی این آموزش قصد دارم که روش گرفتن خروجی از محتویات ذخیره شده توسط این افزونه رو به شما دوستان عزیز یاد بدم . فقط توجه داشته باشید که انجام این کار به شدت راحته 😀 . با گویا آی تی همراه باشید ……….

 

خب ، من اینجا به عنوان نمونه سه تا صفحه رو با ScrapBook ذخیره کردم . دوتاشون توی فولدر Root هستن ، یکیشون هم توی فولدر Dif که خودم ساختم . دلیل ساختن فولدر Dif هم این بوده که تمام حالات گرفتن خروجی توی این آموزش ما وجود داشته باشه ( حالت همه صفحات در یه فولدر و حالت صفحات در فولدرهای مختلف ) .

حالا کلیدهای ترکیبی Alt + K رو بزنید تا سایدبار ScrapBook به نمایش در بیاد .

از قسمت بالا و سمت راست سایدبار ، روید منوی Tools کلیک کنید .

گزینه Import / Export رو انتخاب کنید .

بلافاصله بعد از کلیک کردن روی گزینه ای که در قسمت بالا عرض کردم ، پنجره ای باز میشه و از شما میخاد که یه فولدر رو از هاردتون انتخاب کنید . در صورتی هم که خواستید میتونید یه فولدر جدید بسازید .

من یه فولدر جدید به نام Scrapbook export ساختم و قصد دارم صفحات ذخیره شده رو توی این فولدر بریزم .

دکمه OK رو بزنید تا فولدر شما به منظور گرفتن خروجی انتخاب بشه .

از سمت راست تمامی صفحاتی که ذخیره شده رو میبینید . دکمه Shift رو بگیرد و روی اولین آیتم و بعدش روی آخرین آیتم کلیک کنید تا همه موارد انتخاب بشن .

حالا خیلی راحت روی دکمه Export کلیک کنید .

بعد از چند ثانیه ( مدت زمانش بستگی به تعداد صفحات ذخیره شده داره ) عملیات گرفتن خروجی تموم میشه و میتونید با خیال راحت اون فولدری رو که انتخاب کرده بودید رو ، روی یه سیستم دیگه منتقل کنید یا یه جای مطمئن بزاریدش تا در مواقع دیگه که نیازتون شد ازش استفاده کنید .

فقط یه نکته میمونه که باید بگم . وقتی که رفتید سراغ اون فولدر که خروجی مربوطه داخلش هست ، همه صفحه ها داخل فولدرهای مجزا هستن که از اسماشون میتونید متوجه بشید که دنبال کدوم صفحه میگردید . وقتی فولدر مورد نظرتون رو پیدا کردید ، بازش کنید . فایل اصلی صفحه ( که فرمتش HTML هست ) ، با نام index مشخص شده .