هنوز داریم تلاش می‌کنیم تا به قیافه و ظاهر اینترنت اکسپلورر ۹ عادت کنیم و اگر هنوز مایکروسافت همچون سال ۲۰۰۱ یکه‌تاز میدان بود٬ آن‌گاه می‌بایست ۵ سال با همان کنار می‌آمدیم تا  ردموند (Redmond) یک مرورگر جدید منتشر کند. ظاهرا گوشه‌نشینی مایکروسافت در عرصه جنگ مرورگرها رو به پایان است و بزرگترین تولیدکننده نرم‌افزار دنیا اخیرا و در کنفرانس MIX11 مایکروسافت٬  از نخستین پیش‌نمایش سکوی اینترنت اکسپلورر ۱۰ پرده برداشت.

دین هاچاموویچ (Dean Hachamovitch) معاون اجرایی بخش اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت می‌گوید: «امروزه تنها تجربه بومی از HTML5 روی وب تنها از طریق ویندوز ۷ و اینترنت اکسپلورر ۹ امکان‌پذیر است. با استفاده از اینترنت اکسپلورر ۹ ٬ وبسایت‌ها می‌توانند از قدرت سخت‌افزارهای مدرن روی یک سیستم عامل مدرن بهره برده و تجربیاتی را به کاربر منتقل کنند که در چند سال گذشته امکان‌پذیر نبود. اینترنت اکسپلورر ۱۰ مرز کارهایی را که توسعه‌دهندگان می‌توانند روی وب انجام دهند حتی از این هم فراتر می‌برد».

به گفته مایکروسافت٬ اینترنت اکسپلورر ۱۰ به منظور جبران کسری‌های نسخه ۹ از استانداردهای دیگری نیز همچون CSS3 Gradients برای تصاویر پس‌زمینه و CSS3 Flexible Box Layout پشتیبانی می‌کند. اما سازنده نرم‌افزار از توسعه‌دهندگان دعوت می‌کند به جای گوش دادن به بازارگرمی‌های مایکروسافت٬ سکوی پیش‌نمایش اینترنت اکسپلورر ۱۰ را دانلود کرده و شخصا امتحان کنند.

همانند سکوی پیش‌نمایش اینترنت اکسپلورر ۹ که قبل از نسخه‌های بتا٬ RC و نهایی این نرم‌افزار منتشر شد٬ از اینترنت اکسپلورر ۱۰ نیز در این مقطع نباید انتظار زیادی داشت. اگرچه خبری از رابط کاربری و امکاناتی از قبیل تب‌ها نیست٬ اما می‌توانید از نسخه نمایشی  HTML5 مایکروسافت از جمله Fishbowl که یک به روزرسانی برای FishIE tank است استفاده کنید.

سکوی پیش‌نمایش اینترنت اکسپلورر ۱۰

منبع: maximumpc