اگر هارد درايوي در اختيار داريد كه با فايل سيستم FAT32 فرمت شده است،‌ ممكن است تا كنون متوجه شده باشيد كه نمي توانيد فايل هاي حجيم را بر روي آن كپي كنيد. خب راه حل چيست؟ چگونه مي توان اين مشكل را برطرف ساخت و فايل سيستم را به فرمت NTFS تغيير داد؟

داريد سرتان را مي خارانيد؟ اين روش كار است: فايل سيستم FAT32 كه بيشتر درايوهاي اكسترنال با آن فرمت عرضه مي شوند نمي تواند فايل هاي بزرگتر از چهار گيگابايت (از قبيل فيلم هاي حجيم و هرچيز واقعا بزرگي مثل ماشين مجازي) را به كار برد. اگر تلاش كنيد فايلي بزرگتر از چهار گيگابايت را بر روي درايو اكسترنال كپي كنيد با پيغام خطايي همچون آن چه كه در كروشه و تصوير زير مشاهده مي كنيد، مواجه خواهيد شد:

[The file “FileName”is too large for the destination file system]

به جاي “FileName” نام فايلتان قرار خواهد گرفت كه در اينجا نام آن “MyMovie” مي باشد.

شايان ذكر است كه FAT32 تقريبا با هر سيستم عاملي به خوبي كار مي كند اما NTFS معمولا در سيستم عامل لينوكس يا مك OS X فقط خواندني (read-only) مي باشد.

تبديل مستقيم فايل سيستم

اگر از قبل يك تُن فايل را در درايوتان گردآوري كرده ايد و فضاي آزادي براي جابه جا نمودن آن ها در اختيار نداريد، مي توانيد به راحتي فايل سيستم را ازFAT32  به   NTFSتبديل كنيد. تنها كافيست command prompt را در مود Administrator باز كنيد (با كليك راست و انتخاب گزينه Run as Administrator) و سپس براي مشاهده دستورالعمل دستور تبديل، عبارت “convert /?” را تايپ كنيد.

[توضيح: در ويندوز XP نيز تنها كافيست در پنجره Run عبارت Cmd را تايپ كرده و OK كنيد، در پنجره command prompt نيز عبارت “ convert /?” را تايپ كرده و كليد اينتر را بفشاريد.]

در مورد مثال ما، درايو مورد نظرمان درايو G مي باشد، بنابراين دستوري را كه مورد استفاده قرار مي دهيم بدين قرار است:

convert G: /FS:NTFS

ممكن است فرايند تبديل دقايقي به طول انجامد، بخصوص اگر كه درايوتان واقعا بزرگ باشد.

واقعا ساده بود، مگه نه؟

گزينه دوم: فرمت مجدد درايو

اگر بر روي درايوتان يك تُن اطلاعات نگهداري نمي كنيد، بهترين كار كپي نمودن تمامي اطلاعاتِ روي درايوتان در جاي ديگر و فرمت مجدد درايو و در ادامه كپي مجدد اطلاعات بر روي درايو مي باشد. تمام آنچه كه مي بايست انجام دهيد راست كليك بر روي درايو و انتخاب گزينه فرمت (Format) مي باشد.

و در ادامه، گزينه NTFS را از ليست باز شو انتخاب نماييد.

فرمت را به پايان برسانيد و مجددا اطلاعاتتان را بر روي درايو كپي كنيد. زيبا و ساده (Nice and easy).

 

منبع: How- To Geek

اطلاعات تكميلي را مي توانيد در مقاله­هاي زير مطالعه نماييد: