سال 2011 مي رود تا به بهترين سال براي صنعت بازيهاي كامپيوتري تبديل شود. دنباله­هاي بسياري از بهترين بازيهايي كه تاكنون پسنديده­ايم به بازار عرضه شده­اند. اگرچه دستورالعمل روشن و صريحي براي انتخاب بهترين بازي براي هر پلتفورم وجود ندارد، ولي ما بيشترين تلاشمان را به كار بسته ايم تا بهترين بازيهايي كه در سال 2011 عرضه شده يا خواهند شد را انتخاب نماييم.

به نظر مي­رسد كه در سال 2011 بازيهاي مخصوص Xbox360 كمتر باشند، از اينرو بازيهايي كه در اينجا مشاهده مي­كنيد عمدتا چندپلتفورمي (مستقل از دستگاه بازي) هستند. مدت نسبتا درازيست كه شاهد عرضه يك بازي مخصوص Xbox 360 نبوده­ايم ولي اين اميد وجود دارد كه اين روند در ماههاي آينده تغيير يابد. بسياري از بازيهايي كه تاكنون منتشر شده­اند به خوبي با “تجربه كينكت Xbox360” همساز بوده­اند و خيليهاي ديگر هم در راهند.

بازيهايي كه در اينجا ليست شده­اند كاملا بر مبناي ديدگاه خودمان هستند و اطمينان داريم كه خيلي از موارد را از قلم انداخته­ايم. اگر بازي Xbox 360 مورد علاقه شما در سال 2011 را در اين ليست نگنجانده­ايم، احتمالا به اين خاطر است كه تا حالا بازي با آن را تجربه نكرده­ايم يا آن را نپسنديده­ايم يا از دستمان در رفته است. شما هم نظرتان را درباره بازي كه در سال 2011 بيش از همه مورد توجهتان قرار گرفته و بازي كه مشتاقانه در انتظار اجراي آن هستيد در قسمت پايين بيان نماييد.

 

بدون اتلاف وقت بيشتر، به سراغ فهرست بهترين بازيهاي Xbox 360 براي سال 2011 مي­رويم.

 

شماره 10- Forza Motorsport 4

Forza Motorsport 4 – Xbox 360

اين شايد بهترين بازي مسابقه اتومبيلراني براي Xbox 360 باشد كه از تجربه كينكت كاملا بهره برده است. Forza Motorsport 4 چهارمين دنباله از سري مسابقه­اي Forza Motorsport مي­باشد. با كينكت شما قادر خواهيد بود از اتومبيل پياده شويد، در جاده­ها راه برويد و كاپوت را باز كنيد تا اگر مشكلي پيش آمده باشد موتور را چك نماييد.

 

توسعه­دهنده بازي: Turn 10 Studios | ويدئو: پيش نمايش Forza Motorsport 4

شماره 9- فضاي مرده 2 (Dead Space 2)

بازي فضاي مرده 2 (Dead Space 2)

 

 

 

 

 

فضاي مرده مدتهاست كه مورد علاقه بسياري از گيم­بازها بوده است. اميدواريم كه اين دنباله از آن هم ما را دلسرد نكند. “فضاي مرده 2” از جايي شروع مي­شود كه “فضاي مرده” به پايان رسيد. اين بازي در ايستگاه فضايي Sprawl آغاز مي­شود و مثل نسخه قبلي آن شما در نقش ايزاك كلارك بازي مي­كنيد و بايد با استفاده از سلاحها و جنگ­افزارهايي كه جديدا اضافه شده­اند به جنگ هيولاها برويد. فضاي مرده 2 با اين كارزار كامل و با حالت بازي چندنفره­اش طبيعتا وحشتي جدي را براي دوستداران دلهره به ارمغان خواهد آورد.

توسعه­دهنده بازي: Visceral Games | ويدئو: پيش نمايش Dead Space 2

 

شماره 8- Gears of War 3

Gears of War 3

 

 

 

 

 

سري Gears of War عمدتا به خاطر داستان جذابش و اينكه يكي از اندك بازيهايي بوده كه جزئيات بسياري درباره محيط اطراف و بازيكنان ارائه كرده است گزينه محبوب بسياري از گيم­بازها بوده است. Gears of War يك بازي اختصاصي Xbox 360 است و يكي از انتخابهاي اندكي مي­باشد كه سبب فروش رفتن Xbox 360 شد. در نسخه 3 اين بازي شما يك بار ديگر بايد با لوكاست درگير شويد و يك دشمن ديگر به نام Lambent هم وجود خواهد داشت. Lambent زني است كه اجازه تبديل شدن به Gears را نيافته و اكنون به نيروهاي مقابل Gears پيوسته است. چيز مهمي كه به اين بازي افزوده شده قابليت بازي چندنفره است. كمپاني Epic Games به نظر جامعه گيم­بازها توجه نموده و Gears of War را براي بازي چندنفره از نو طراحي كرده­اند.

توسعه دهنده بازي: Epic Games | ويدئو: پيش نمايشGears of War 3 – Ashes to Ashes

 

شماره 7- پورتال 2

پورتال 2 (Portal 2 - Xbox 360)

 

 

 

 

 

پورتال هرگز يك بازي كاملا قوي نبوده است. اين صرفا يك بازي جايزه­اي بوده كه قصد آن صرفا سرگرمي بوده است. با اين حال، واكنشها و نظرات هوادارانش سبب شده تا توسعه دهندگان آن به فكر بازبيني استراتژيهايشان بيافتند. اكنون كه نسخه جديدي از آن عرضه گرديده با واكنش كاملا مثبتي مواجه شده است. پورتال 2 داراي يك حالت بازي تك نفره است كه GlaDOS حيله­گر و قاتل در آن حضور دارد. در پورتال 2 تكنولوژيهاي فيزيك­محوري همچون ژل كه به اشياء شتاب مي­دهد، يا سبب بالا و پايين پريدنشان مي­شود عرضه شده­اند. از ظاهر آن چنين بر مي­آيد كه پورتال 2 قصد دارد يك “بازي جايزه (bonus game)” باشد. براي آن آرزوي موفقيت مي­كنيم.

توسعه­دهنده بازي: Valve Corporation | ويدئو: Portal 2 Demo

 

شماره 6- LA Noire

L.A. Noire

LA Noire يك بازي ديگر از كمپاني Rockster Games است و بر خلاف بقيه بازيهايش شما در نقش يك گانگستر يا موادفروش قرار نمي­گيريد. در عوض، يك پليس شريف در دپارتمان LA Police خواهيد بود. صحنه اين بازي از سال 1947 آغاز مي­شود. جنگ جهاني دوم به تازگي تمام شده و فساد در LA به اوج خود رسيده است. شما به سرعت ارتقا مي­يابيد تا چهره­اي صادقانه از دپارتمان LA Police بسازيد. شما مي­توانيد در خيابانها راه برويد و با مردم صحبت كنيد و از مضنونين بازجويي نماييد؛ بايد از روي چهره­شان فكرشان را بخوانيد كه حقيقت را مي­گويند، چيزي را پنهان مي­كنند يا كاملا دروغ مي­گويند.

توسعه­دهنده بازي: Rockster Games | ويدئو: اولين پيش نمايش LA Noire

 

شماره 5- Mass Effect 3

Mass Effect 3

موجودات فضايي زمين را تسخير نموده­اند و شما بايد همه انسانها را گرد هم بياوريد و فضايي­ها را از اين سياره بيرون بياندازيد. در غير اين صورت، نسل بشر منقرض خواهد شد و همه كشته خواهند شد. در اين بازي هم مانند بقيه بازيهاي كمپاني BioWare، شما مي­توانيد از Mass Effect 1  و 2 داده­ها را وارد نماييد. تصميمات نيز وارد مي­شوند و بر روند بازي تاثير مي­گذارند و حتي مي­توانند بر مبناي تصميماتي كه در قسمتهاي قبلي گرفته­ايد كاملا تغيير يابند.

توسعه­دهنده بازي: BioWare | ويدئو: پيش­نمايش اوليه از Mass Effect 3

 

شماره 4- عصر اژدهاي 2 (Dragon Age II)

عصر اژدهاي 2 (Dragon Age II)

اين هم يكي ديگر از بازيهاي كمپاني BioWare مي­باشد كه به ليست ما راه يافته است. عصر اژدهاي 2 از جايي آغاز مي­شود كه Dragon Age: Origins به پايان رسيد. در اين دنباله كاملا جديد Hawke، كه چهره آشناي اين بازي و ناجي Blight مي­باشد، به قدرت مي­رسد. داده­هاي اين بازي، مانند Mass Effect 3، قابل وارد كردن از Dragon Age: Origins هستند و بر داستان بازي تاثير خواهند گذاشت. چرخ گفتگوي اين بازي همانند بازي ME3 است و نژادهاي NPC نوطراحي شده­اند.

توسعه­دهنده بازي: BioWare | ويدئو: پيش­نمايش رسمي

 

شماره 3- Batman: Arkham City

Batman: Arkham City

اوباش و تبه­كاران خود را براي نابودي و تخريب Gotham City آماده كرده­اند و تنها يك چيز است كه مي­تواند آنها را متوقف كند؛ بتمن. Arkham به عنوان بخشي از ابتكار “شهردار كوئينسي” به جاي اينكه در “جزيره Arkham” در آن نزديكي در قرنطينه باشد به طور شايسته­اي در داخل شهر جاي داده مي­شود. به اين ترتيب، Arkham city كه نام ماهرانه­اي به خود گرفته است محيطي وسيعتر براي كنكاش در اختيار بازيكنان قرار مي­دهد كه داراي همان نوع ديوانگانيست كه به طور معمول انتظارشان را داشته­ايد. جضور Hugo Strange روانپزشك، جوكر مجنون، Two-Face دوچهره­اي، و Catwoman زيبا تاكنون در اين بازي تاييد شده است. بازي Arkham City مي­رود تا به بهترين نسخه سري بتمن تاكنون تبديل شود.

توسعه­دهنده: Rocksteady Studios | ويدئو: پيش­نمايش رسمي از بازي

 

شماره 2- Elders Scrolls V: Skyrim

Elders Scrolls V: Skyrim

اطلاعات چنداني درباره بازي بعدي Elder Scrolls در دسترس نيست. Skyrim يك مكان بسيار سرد و تاريك است كه محل زندگي انسانهاي گرگ­نما مي­باشد. تنها مي­توانيم اميدوار باشيم كه Bethesda ما را به “گلوي جهان” ببرد، جايي كه بلندترين نقطه Skyrim و زادگاه افسانه­اي انسان مي­باشد. در اين بازي، مهارتهاي بازيگر با توجه به حركتهايش (و نه به صرف امتيازات تجربه) ارتقا داده شده است. اين بازي داراي يك داستان دنياي باز مي­باشد.

توسعه­دهنده بازي: Elder Scrolls | ويدئو: تيزر Skyrim

 

شماره 1- Crysis 2

Crysis 2

تصاوير و ويدئوها نمايي منصفانه از بازي Crysis ارائه نمي­كنند. اين تنها بازي است كه حتي بهترين كامپيوترها با بالاترين امكانات را به كندي مي­كشاند. بازي Crysis 2 چيزي كمتر از اين نيست. كمپاني EA با Crysis 2 بازي را علاوه بر كامپيوترهاي شخصي به Xbox 360 و PS3 نيز كشانده است. جاي اميدواريست كه اين تجربه به خوبي تجربه به دست آمده از كامپيوترهاي شخصي باشد، اگر بهتر نباشد. به راحتي مي­توان گفت كه Crysis 2 پرطرفدارترين و پرپيشبيني­ترين بازي سال 2011 مي­باشد. Crysis 2 هم اكنون در بازار موجود است و محبوبيت بالايي در جامعه بازيهاي كامپيوتري به دست آورده است. سايت اصلي Crysis داراي بيش از 50 نقد 95/100 درباره اين بازيست. به سادگي مي­توان گفت كه اين بهترين بازي ارائه شده تاكنون است.

توسعه­دهنده: EA and Crytek | ويدئو: پيش­نمايش Crysis 2

شما كداميك را بيشتر دوست داريد؟ اگر تاكنون يك Xbox 360 نخريده­ايد كداميك از اين بازيها شما را مجاب به خريد اين دستگاه مي­كنند؟ نظرات خود را از طريق بخش كامنتهاي پايين با ما در ميان بگذاريد.

منبع: aleptu