یکی از جذابیت های فتوشاپ ،غیر از کار بر روی تصویر یک عکس واقعی،امکان ایجاد تصویر بدون هیچ عکسی است.در ادامه تصویر یک ماه با هاله ای از نور آن که معمولا در نیمه های شب زیبایی خاصی به آن می دهد را با امکانات خوبی که در فتوشاپ فراهم است ایجاد می کنیم تا گوشه ای از زیبایی های این نرم افزار قدرتمند شرکت Adobe را نمایش دهیم.

ابتدا از طریق File>New صفحه ای به طول و عرض 500 پیکسل ایجاد می کنیم.

تنظیمات حالت رنگ به شکل Image>Mode>RGB color و Image>Mode>8 bits channel اعمال شود.

Gradient tools(G) را انتخاب و از بین حالت های Gradient دومین حالت را ازبین ابزارهای موجود مطابق شکل انتخاب  می کنیم سپس با توجه به تصویر بر روی قسمتی که  کارکرد ابزار را به شکل Click to edit  the gradient   توضیح داده ،کلیک می کنیم تا پنجره Gradient Editor  باز شود.

در پنجره باز شده و در قسمت میانی نوار مشکی رنگی وجود دارد که دو نشانگر برای پیمایش در بالا و پایین آن و جود دارد که نشانگرهای پیمایش پایین ،ابتدا و انتهای رنگ در گرادیان را مشخص می کند.با دابل کلیک روی نشانگر اولی در سمت چپ (با توجه به شکل) پنجره Select stop color باز می شود که به رنگ آبی تیره (#08133c) درآورده و Ok می کینم.برای انتهای رنگ گرادیان نیز با دابل کلیک روی نشانگر دومی در سمت راست(با توجه به شکل) رنگ مشکی (#000000) را انتخاب می کنیم.

 

برای اعمال گرادیان با انتخاب نقطه ای از وسط تصویر،و در حالی که چپ کلیک موس را پایین نگه داشته ایم به سمت بیرون و به طرف یکی از چهار گوشه تصویر می کشیم و بعد چپ کلیک موس را آزاد می کنیم.بعد از این کار باید شکل زیر ایجاد شود.

Ellips tool(U) را برای ایجاد ماه انتخاب می کنیم و Foregruond color  را سفید و Background color را مشکی قرار می دهیم.در حالی که کلید Shift را گرفته ایم ،نشانگر موس را از بالاترین نقطه در شمال غربی! گرفته و به سمت پایین ترین نقطه در جنوب شرقی! می کشیم (توجه به شکل فلش نارنجی)تا یک دایره بزرگ همانند شکل زیر تشکیل شود.

در حالی که همین لایه فعال است CTRL+A بزنید تا  تصویر لایه به شکل انتخاب درآید.

بعد ابزار Move tools (v)  را انتخاب می کنیم و  vertical  و horizontal را  با توجه به شکل در وسط قرار می دهیم تا تصویر به وسط صفحه منتقل شود.

یادآوری: این قسمت را می توانیم صرف نظر کنیم و فقط برای چگونگی قرار دان یک شکل در وسط تصویر آورده شد.

حالا باید ماه را نورانی کنیم .برای این کار منوی layer>layer style>outer glow را انتخاب و طبق تصویر تنظیم می کنیم.

Blend mode:screen

Color:#9396F7

Opacity: 75%

Size:15 px

 

نکته: با دابل کلیک روی لایه فعال پنجرهLayer style  باز می شود.

سپس در پنجره layer style این بار Drop shadow  راانتخاب و طبق تصویر تنظیم می کنیم:

Blend mode: normal

Color : #ffffff

Distance: 0 px

Set size:46 px

 

بعد از انجام پارامتر های بالا باید تصویر یک ماه با هاله ای از نور در اطراف آن داشته باشیم.

حال باید روی زمینه ماه کار کنیم. ابتدا روی لایه شکل ماه Shape راست کلیک کنید و rasterize را انتخاب کنید که در این حالت اطراف شکل دایره حذف می شود.

سپس از مسیر Select>load selection و پنجره باز شده راOk  می کنیم تا ماه به شکل انتخاب درآید. جهت رنگ آمیزی داخل ماه در حالی که بک گراند سفید و فور گراند مشکی انتخاب شده است.مسیر Filter>render>clouds را انتخاب می کنیم  تا ماه همانند شکل زیر شود.

بعد منویFilter>Distort>spherize  را برای کار بر روی رنگ داخل ماه انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده Amount روی 100%  پیش فرض باقی بماند.

 

منوی Layer>layer style> color overlay را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده تنظیمات طبق تصویر انجام شود

Blend mode:Liner dodge(add)

Color: white

Opacity:30

در نهایت با انتخاب ctrl+D ماه را از حالت انتخاب خارج می کنیم. و تمام: حالا ماه شدم.

یه کم خلاقیت: از پارامتر هایی که یاد گرفتیم می تونیم به شکل دیگه ای هم استفاده کنیم

منبع

پی نوشت: _سلام.جدید ترین عضو گویا آی تی هستم و این اولین مطلب ارسالی من بود.ضمن اینکه امیدوارم مطالب مفیدی رو برای شما خوانندگان محترم گویا آی تی ارسال کنم،خوشحال میشم با نظرات خوب خودتون منو در بالا بردن کیفیت مطالب ارسالیم همراهی کنید.

_جهت تست کارکرد صحیح ،تمامی مراحل کار قدم به قدم توسط خودم انجام شد.حتی تصاویر خودم جایگزین تصاویر منبع آموزش شد.