اصلا قصد ندارم تا باز ذهن شما را بایک موضوع تکراری و البته توجیهات به ظاهر درستیکه از آن داریم را درگیر کنم اما مطمئن هستم که :

کلیه مطالب درج شده متعلق به سایت … است و استفاده از آن تنها با ذکر منبع و درج لینک مجاز است.

یا مطالبی مشابه را در انتهای صفحه اصلی سایت ها و وبلاگ های مختلف دیده اید.شبیه معادله چند مجهولی یا انتگرال چند گانه هم نیست تا دنبال یک راه حل مناسب باشید و اگر به زبان شیرین فارسی مسلط باشید ، کاملاٌ قابل فهم است.با این وجود هستند وبلاگ نویس هایی…

ببخشید تصحیح می کنم هستند کسانی که Copy ، Paste کردن را به خوبی یاد گرفته اند که البته به چند دسته تقسیم می شوند:

اول: پس از کپی کردن ،عنوان مطلب را تغییر می دهند و احتمالاٌ از نظر آنها عنوان مطلبی که کپی کرده اند مناسب خود مطالب کپی شده نیست و به زبان ساده تر عنوانی که آنها انتخاب می کنند نسبت به عنوانی که نویسنده اصلی مطلب انتخاب کرده است جذاب تر است و اتفاقاٌ استعداد خوبی در این زمینه دارند.

دوم: عنوان یا بخشی از مطلب را تغییر داده و یا یک برداشت آزاد به صورت ناشیانه ای از مطالب منتشر شده دیگران را در به اصطلاح وبشان دارند.معمولا این افراد مطلبی که با کیفیت نیز می باشد را به صورت ناقص به خورد خواننده می دهند .

سوم: خیلی ریلکس عیناٌ با توجه به آموخته هایی که از امکان فوق العاده Copy ، Paste کردن دارند را منتشر می کنند.

اما شاید به این دسته بندی باید مورد دیگری را اضافه کرد.از آنجایی که این افراد شخیص مطالب خود را از وبلاگ های مختلفی کپی می کنند و یا فید شان را دنبال می کنند(حداقل یک خواننده همیشگی برای وبلاگ ها هستند و این جنبه مثبت قضیه است)خیلی زود توسط شما یا دنبال کنندگان وب شما ، شناسایی می شوند و اگر شما یک بلاگر حساس باشید با آنها برخورد می کنید شاید در حد یک تذکر.در این صورت یا اهمیتی به تذکر شما نمی دهند و یا در مطالب بعدی شان ،منبع مطالب شما را ذکر می کنند ویک عذر خواهی تصنعی به شما می دهند ولی در مورد وبلاگ های دیگری که کپی می کنند حکایت همچنان باقیست چون از نظر آنها فقط شما که متذکر شدید حق دارید تا لینک به مطلب شما درج شود و بقیه هر گز. در مواردی هم به صورت علنی کپی کردن مطلب شما را به شما اطلاع می دهند!!!.

موارد یاد شده را در ادامه به تصویر می کشیم:

ذره اول:

در تاریخ بیستم اردیبهشت در گویا آی تی مطلبی از طرف یکی از نویسنده های فعال مجله،آقای زارع با موضوع میزان web 2.0 بودن وبسایت شما منتشر شد که من با درج یک کامنت به ایشان اطلاع دادم که این مطلب شما به صورت ناشیانه ای کپی شده است.

چون با توجه به مطلب که میزان وب2 بودن سایت چک می شد،در تستی که توسط نویسنده در مورد این مطلب برای گویا آ ی تی انجام شده بود 70 درصد را نمایش می داد و چون این مطلب عیناٌ کپی شده بود شخص کپی کننده تصویری از وب خود را که 60 درصد را نمایش میداد در مطلب اضافه کرده بود در حالی که در تصویر کپی شده 70 درصد را نمایش می دهد.

هر چند این مطلب توسط یکی از نویسندگان وب یاد شده منتشر شده بود و مدیر وب،درانتهای کامنتی که من به کپی شدن مطلب به آقای زارع متذکر شده بودم ،با درج یک پیام عذر خواهی کرده و لینک مطلب به گویا آی تی نیز اضافه شد و جای تشکر دارد اما ،باید مطالب منتشر شده بعدی در صورتی که از وبلاگ های دیگر باز نشر شده می شد دارای لینک باشد اما…

بعد از راه اندازی ذره بین از روی کنجکاوی مجدداٌ به این وبلاگ سر زدم و متاسفانه مشاهده شد که بسیاری از مطالب منتشر شده در وبلاگ های مطرح ،در فاصله زمانی کمی در این به اصطلاح وبلاگ که دارای رتبه دو در گوگل نیز است ،بدون ذکر منبعی کپی شده است.شما قضاوت کنید :

در مطلبی که در وین بتا ،با عنوان 7 ترفند گوگل پلاس که احتمالا نمی دانید منتشر شده بود ,بعد از گذشت دو روز (تاریخ انتشار مطلب در دو وبلاگ را مقایسه کنید) در این وبلاگ کپی شد و فقط تصاویر استفاده شده در این مطلب تغیر پیدا کرد و این تغییر تصویر در تمام مطالب کپی شده رعایت می شود!.مثال آورده شده تنها یکی از چندین موارد موجود در این وبلاگ است و اگر گشتی در این وبلاگ بزنید و در صورتی که بلاگر نیز باشید شاید رد پایی از وبلاگتان را در این وب کپر پیدا کنید.

ذره دوم:

نارنجی.یکی از چندین وبلاگ مطرح آی تی و فناوری اطلاعات که دارای محبوبیت بالایی بوده و از تیم نویسندگان خوب و حرفه ای بهره می برد و دارای طرفداران زیادی است ومن هم یکی از دنبال کنندگان نارنجی هستم.

فوکوس:

بازدید کننده به خاطر وجود مطالب با کیفیت در وب کپر!!! یکی از یوزر های همیشگی می شود و احیانا از نویسنده یا نویسندگان مطالب نیز به خاطر انتشار همین مطالب عالی قدردانی نیز بکند،در حالی که این مطالب دارای مالک حقیقی دیگری به نام نارنجی است،آیا این حرکت این وبکپر خیانت به نارنجی نیست؟هر چند نارنجی دارای جایگاه ویژه ای بوده و البته شناخته شده است اما حرکت های این چنینی به بلاگستان ضربه می زند.

 

در تاریخ بیست و هفتم خرداد و در مطلبی با عنوان  در این صد سال بر IBM چه گذشت که در این وبلاگ منتشر شده بود،کامنتی توجه من را به خود جلب کرد که در آن یکی از بازدید کنندگان، پیامی که در تصویر زیر می بینید گذاشه بود، که البته غیر از من باعث تعجب یکی دیگر از یوزر ها نیز شده بود.طبیعی بود کسی که این طور پیام را به طور مستقیم در انتهای مطلب یک وبلاگ مطرحی مثل نارنجی وارد می کند انتظار داشت تا قانون کپی رایت را رعایت کند.

با ورود به این به اصطلاح وبلاگ شدید ترین شکل تعجبی را که می شود تصور کرد را به خود گرفتم چون در این وب کپر نه تنها در مورد این مطلب بلکه در مورد تمامی مطالب کپی شده هیچ گونه لینک به منبعی ندیدم.به چند وبلاگ دیگری که مطالبشان را می خوانم سر زدم و تمامی آنها لینک به منبع یا همان قانون کپی رایت را رعایت کرده بودند و از این تردید که شاید لینک دادن به منبع برداشته شده و چیزی به نام کپی رایت دیگر معنایی ندارد مطمئن شدم!!! .چون از نظر من امکان نداشت کسی به شما بازنشر مطالبتان را خبر دهد و به شما لینک ندهد.

حال تصور کنید وبلاگی مانند نارنجی که به خاطر داشتن مطالب ناب و البته بازدید کنندگان بالا تبلیغات 350 هزار تومانی می گیرد،مطالبش عینا در یک به اصطلاح وبلاگ دیگر برادر دوقلو می شود و تمامی مطالبش به صورت کاملا به روز! کپی می شود،برای یک یوزر تازه وارد ناشناخته بوده و مستقیما به وبلاگ کپی کننده هدایت شود… تصور کنید…

بازدید کننده به خاطر وجود مطالب با کیفیت در وب کپر!!! یکی از یوزر های همیشگی می شود و احیانا از نویسنده یا نویسندگان مطالب نیز به خاطر انتشار همین مطالب عالی قدردانی نیز بکند،در حالی که این مطالب دارای مالک حقیقی دیگری به نام نارنجی است،آیا این حرکت این وبکپر خیانت به نارنجی نیست؟هر چند نارنجی دارای جایگاه ویژه ای بوده و البته شناخته شده است اما حرکت های این چنینی به بلاگستان ضربه می زند.

شاید هنوز تصور درستی از راه اندازی وبلاگ در بین بسیاری از دوستانی که به این عرصه وارد می شوند وجود ندارد و نبود هیچ قانونی که با این نوع وب کپر ها برخورد کند یکی از دلایل شکل گیری این خانه های مجازی کپر باشد.

نظر شما چیست؟

مدادهای مجازی شما

از ذره بین دوم تصمیم گرفتم تا در انتهای هر مطلبی که در قالب ذره بین نوشته می شود از بین کامنت هایی که شما بازدیدکنندگان محترم در گویا آی تی قرار داده اید،جالب ترین و متفاوت ترین آنها را انتخاب و در این بخش قرار دهم .چون کامنت های شما در مورد کلیه مطالب،به تمامی نویسندگان گویا انگیزه ادامه کار داده و با همراهی شماست که سعی داریم تا بهترین و در عین حال متفاوت ترین مجله اینترنتی را با توجه به خواسته های شما داشته باشیم.پس با معرفی کامنت های شما هم خواهش می کنیم تا در مورد تمامی مطالب نظرات خود را اعلام کرده و هم شاید به این شکل از شما ،شاید خیلی اندک، ولی متفاوت فدردانی کرده باشیم.

اما کامنت انتخابی ،در دومین ذره بین:

دوست خوبی که نظر خود را با نام بیچاره! ثبت کرده و مربوط به مطلبی با عنوان تنظیمات اینترنت اکسپلورر و رفع مشکلات آن است ،کامنت انتخابی ذره بین دوم است

 

پی نوشت:

منتظر سوژه های ناب شما جهت درج در ذره بین هستم…