NFC چیست؟

NFC جدیدترین فناوری بی سیمی است که این امکان را برای دستگاه ها فراهم کرده تا در فواصل کوتاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اطلاعات انتقالی بین دستگاه ها از طریق یکی از دو روش زیر واقع می شود: موج کوتاه و یا لمس و اتصال که شایع تر می باشند. این ارتباط مابین دو دستگاه دستی مثل دو تلفن نمی تواند رخ دهد. اما با یک تلفن همراه و چیزی شبیه آن عمل می کند، برای مثال یک دستگاه پرداخت موجود در فروشگاه یا حتی چیزی به سادگی یک اتیکت (tag)، برچسب، پوستر، عکس برگردان یا کارتی که تراشه های NFC در آن تعبیه شده باشد. در مورد این اهداف ساده باتری ها نیازی به تراشه های NFC ندارند. در عوض، تراشه ها در نوعی حالت انفعالی قرار دارند و برای فعال کردن توسط دستگاه دیگری که می تواند فیلد RF(فرکانس رادیویی) تولید کند، در دسترس می باشند.

 

مثال هایی از موارد استفاده

برای دانستن آنکه NFC چه امکاناتی دارد، بررسی برخی از موارد استفاده این فناوری سودمند خواهد بود

برخی از موارد استفاده NFC عبارتند از:

– پرداخت موبایل (تلفن به عنوان یک کارت اعتباری عمل خواهد کرد)

– بلیط موبایل (شما با استفاده از تلفن همراه هزینه حمل و نقل عمومی همچون مترو را پرداخت     می کنید)

– پوسترهای هوشمند، کارت ها، برچسب ها و غیره (شما می توانید تلفن همراه خود را به اتیکتی که در چیز دیگری مثل یک کارت یا پوستر جاسازی شده چسبانده (نوعی اتصال کوتاه) تا اطلاعات اضافی را دریافت نمایید؛ برای مثال اتصال به پوستر یک فیلم برای دیدن ناظر (تریلر)، اتصال به یک کارت تجاری برای دریافت اطلاعات تماس در تلفن همراه خود)

– جانشینی برای کلید (درب هتل خود را می توانید با NFC باز کنید)

– دسترسی به یک شبکه یا برقراری ارتباط آسان (با اتصال تلفن خود به یک تگ وارد شبکه WiFi شده و یا یک اتصال بلوتوثی برقرار کنید. )

 

فهرست تلفن های همراه دارای NFC

 

سامسونگ گالاکسی S2

استرالیایی ها این گوشی هوشمند NFC را در ماه ژوئن وارد کردند. کره ای ها کمی قبل تر آن را وارد کرده بودند و کانادایی ها در حال ایجاد آمادگی برای دریافت سامسونگ گالاکسی S2 می باشند. اگر عجله ای در کار نبود، تاریخ آن می گذشت و قبل از آنکه در آمریکا راه اندازی شود فرسوده می شد. با این حال، آنچه که فقط کره ای ها دیده بودند، نسخه شگفت انگیز NFC این گوشی هوشمند است. همانطور که گوشی های هوشمند NFC پیش می روند سامسونگ گالاکسی S2 برترین مورد در راه می باشد. ما فکر می کنیم ممکن است تصویری از این گوشی ببینیم و اگر شما مایل هستید

 

 

گوگل نکسوس S

در این نقطه، گوگل نکسوس S پدربزرگ تمامی گوشی های NFC است. گوگل نکسوس اولین گوشی هوشمند NFC موجود در بازار بود و هم اکنون در بیش از یک حامل ایالات متحده در دسترس می باشد. گوگل فناوری NFC را به توجه مردم در آورده و این کار را با نکسوس S انجام داده است. این گوشی هنوز هم در صدر زنجیره گوشی های NFC قرار دارد.

 

 

نوکیا C7

نوکیا C7 در T-Mobile آمریکا موجود می باشد و می توانید یکی از آنها را با قراردادی دوساله معامله کرده و به خانه ببرید. این گوشی عنصر امنیتی نداشته بنابراین در نظر داشته باشید اگر این گوشی را دارید بدون یک NFC SIM یا کارت MicroSD کیف موبایل نخواهید داشت.

 

 

 

سامسونگ S5230

انگلستان بعنوان اولین مورد گوشی های NFC با سامسونگ آندروید توکو ظاهر شده است. این گوشی به رنگ نارنجی بوده و با نرم افزار Barclaycard Quick به خوبی کار میکند. مشخصات آن در واقع قابل نوشتن نیست اما اگر گوشی همراهی می خواهید که پرداخت های خود را با آن انجام دهید، توکو مخصوص شماست. هزینه آن مقرون به صرفه بوده و عملکرد خوبی دارد.

 

 

 

موتورلا MC75A HF

موتورلا از یک موبایل کامپیوتر NFC پرده برداری کرده است یک دستگاه هفت کاره که ترکیبی از ارتباطات تلفن همراه و قابلیت معامله امن بدون تماس را ارائه می کند.