باید بگویم که سرویس گوگل پلاس بسیار عالی است. جدا از ضعف های گوگل در زمینه حریم خصوصیِ، من آن را بسیار دوست دارم و مشتاقانه در انتظار زمانی هستم که به طور کامل راه اندازی شود. با وجودی که تنها چند هفته از ارائه این سرویس توسط گوگل می گذرد، تعدادی از توسعه دهندگان وطراحان مستقل و سخت کوش از قبل اقدام به ارائه شماری از افزونه ها و الحاقاتی نموده اند که باعثِ نزدیکی بیشتر میان مرورگر کروم و سرویس گوگل پلاس می شوند.

با وجود اینکه این برنامه ها برای استفاده در کروم نوشته شده اند اما اگر از مرورگرهای دیگر استفاده می کنید و نمی خواهید وقتتان را صرف دانلود و نصب کروم کنید، می توانید با استفاده از افزونه هایی نظیر Greasemonkey، Stylish و Greasekit این برنامه های الحاقی را بر روی مرورگرتان اجرا نمایید.

 

Google + Commander

نکته ای که در مورد ما (علاقه مندان گوگل) و یا به طور کلی خوره های کامپیوتر وجود دارد این است که همه ی ما دوست داریم از کلیدهای میانبر استفاده کنیم. استفاده از این کلیدها بسیار ساده و راحت است و خواهیم توانست کارها و فرایندهای مربوطه را به گونه ای موثر و کارا و نیز با سرعتی بیشتر به انجام رسانیم. سازندگان اسکریپت کاربردی Google + Commander به خوبی دریافته اند که سرویس گوگل پلاس برای ما علاقه مندانِ گوگل دستوراتِ اضافه ای را پیشنهاد نمی دهد. هنگامی که آن ها به این واقعیت آگاه شدند بلافاصله دست به کار شدند و اسکریپتی را ساختند که بعد از نصب، دستوراتِ کیبوردی همانند دستورات زیر را برای ما فراهم می آورند:

 • c  برای کامنت گذاشتن
 • s  برای به اشتراک گذاری
 • +  برای پلاس وان (1+) کردن
 • gg  برای رفتن به بالا
 • G  برای رفتن به پایین
 • n  برای نمایش پنل اطلاع رسانی (notification panel)
 • i  برای تمرکز بر روی قالب ورودی جدید
 • esc  برای بستن کادر متنی فعال و جاری
 • gh  برای رفتن به خانه (Home)
 • gP برای رفتن به عکس ها (Photos)
 • gp برای رفتن به پروفایل (Profile)
 • gc برای رفتن به حلقه ها (Circles)

 

Google+ Header Hider

نوار ابزار گوگل (Google bar) بسیار خوب است و من هم این موضوع را رد نمی کنم. این نوار بسیار کاربردی، موثر و کار با آن نیز ساده می باشد. اما اگر بخواهید به برخی دلایل آن را پنهان کنید چه؟ اگر بخواهید آن را به منظور ذخیره فضای مرورگرتان پنهان کنید چه کار می کنید؟ این دقیقا همان کاری است که Google Header Hider انجام می دهد. این برنامه الحاقی اساسا قابلیت پنهان سازیِ خودکار (autohide) را برای نوار گوگل فعال می کند. خب، این جمله به چه معناست؟ هنگامی که شما از نوار گوگل استفاده نمی کنید آن نوار جمع می شود و هرگاه که به آن نیاز پیدا کنید تنها کافی است نشانگر موستان را بر روی منطقه ای که پنهان شده ببرید تا مجددا آشکار شود. با این عمل می توانید وقتی که در حال استفاده از وبسایت های دیگری به غیر از مجموعه گوگل هستید همیشه آن نوار را در اختیار داشته باشید.

 

Google+ Enhancer

افرادی که در زمینه توسعه این اسکریپتِ کاربردی فعالیت دارند تنها به توقف در پسِ ویژگی پنهان سازی خودکار قناعت نکرده اند و می خواسته اند کارهای بیشتری را با گوگل پلاس انجام دهند- کارهایی بسیار بیشتر! این اسکریپت چندین ویژگی و کارکرد را که در نوار گوگل از قلم افتاده اند برای شما مهیا می کند. Google+ Enhancer مقادیر خوانده نشده از سرویس های جیمیل، تقویمِ گوگل و نیز گوگل ریدر (Reader) را برای شما به نمایش می گذارد. جالب این جاست که خودِ گوگل به طرزی غریب فراموش کرده که این امکان را در نوار بالای سایت قرار دهد!

 

Google+ Facebook

در حقیقت اخیرا خود من این پلاگین را تحت بررسی قرار داده ام و در صورت تمایل می توانید مقاله ی مربوطه را در این آدرس (به زبان انگلیسی) مطالعه نمایید. اساسا این پلاگین برای اشخاصی طراحی شده است که می خواهند هنگامی که به گوگل پلاس نقل مکان کرده اند در فیس بوک نیز فعال بمانند. در واقع می توان گفت این پلاگین نوش دارویی فراهم می آورد برای زخم آن هایی که شبکه ی اجتماعی و دوستانی که آن جا داشته اند را رها کرده اند. پس از نصب پلاگین مرورگر Google + Facebook آیکن جدیدی را کنار صفحات پیش فرض گوگل پلاس اضافه می کند. کلیک بر روی آن آیکن، ورودی های اخبار فیس بوکتان را بدون نیاز به وارد شدن به سایت “زاکربرگ” نشان خواهد داد.

 

Surplus for Google Chrome

در مورد این برنامه الحاقی نیز همانند پلاگین “گوگل پلاس فیس بوک” قبلا مقاله ای نوشته ام که آن را می توانید در اینجا مطالعه نمایید. این برنامه به شما اجازه می دهد بدون وارد شدن به سایت به اطلاعات مربوط به پروفایلتان دسترسی داشته باشید. البته در حال حاضر اشکالاتِ چندی نیز وجود دارد که توسعه دهندگان این برنامه به سختی در حال تلاش برای رفع آن ها می باشند.

 

Google+ -> Contrast, Denser, More Features

در اینجا برنامه ای داریم که بیشتر به سَبک می پردازد تا کارکرد. این برنامه چیدمان گوگل پلاس را تنظیم می کند تا که طراحی ش هر چه بیشتر ارگونومیک شود و بتوانید به طریقی آسان تر از بسیاری از ویژگی ها بر روی وبسایت گوگل استفاده نمایید. به طور کلی می توان گفت که این برنامه چیدمانِ سایت را تصحیح می کند. امیدوارم که در آینده گوگل روش هایی را برای شخصی سازی چیدمان عناصر وبسایتش فراهم آورد.

منبع: thechromesource