امروزه در اکثر موارد از کلمات عبور به منظور تایید هویت در بخش های مختلف استفاده میشود . از وبسایت های اینترنتی گرفته تا سازمان ها . چون این روش نسبت به سایر روش هایی که به منظور تایید هویت استفاده میشوند کم هزینه تر بوده و همچنین امنیت مناسبی دارد . سایر روش های تایید هویت مانند استفاده از اثر انگشت یا مطابقت چهره فرد مذکور با چهره ثبت شده در بانک اطلاعاتی سیستم ، هنوز کاربرد عمومی پیدا نکرده اند و بیشتر در سازمان های بزرگ استفاده میشوند . همچنین استفاده از آنها نیاز به سخت افزارهای مخصوص داشته و هزینه استفاده از آنها نیز بالاست . ضمن اینکه گفته میشود این روش ها هنوز دارای مشکلاتی هستند که به مرور زمان باید برطرف شوند .

مطلب امروز ما هم درباره کلمات عبور و بحث امنیت آنها در یکی از محبوب ترین مرورگرهای اینترنتی است . مرورگری با نام کروم که محصولی از غول دنیای اینترنت ، یعنی گوگل است .

یکی از مشکلاتی که احتمالا بیشتر کاربران کروم با آن مواجه هستند این است که این مرورگر کلمات عبور را پس از ذخیره سازی در اختیار هر کسی که پشت سیستم بنشیند ، میگذارد ( در زمان نوشته شدن این مطلب ) . کافیست از منوی شبیه به آچار ، گزینه Options را انتخاب کنید . سپس به بخش Personal Stuff رفته و در قسمت Passwords روی دکمه Manage saved passwords کلیک کنید . حالا لیستی از سایت هایی که کروم کلمه عبور مربوط به آنها را ذخیره کرده است ، در اختیار شما قرار میگیرد . روی هر کدام از ردیف ها که کلیک کنید ، تصویری مانند زیر مشاهده خواهید کرد .

روی دکمه Show کلیک کنید . خیلی راحت میتوانید کلمه عبور مربوطه را مشاهده کنید .

واقعا باعث تعجب است که چرا گوگل قابلیتی مانند Master Password را برای مرورگر خود قرار نداده است ؟؟؟

حالا راه حل چیست ؟

 

1- پسوردها را در کروم ذخیره نکنید !

شاید باورتان نشود ولی یکی از راه های حل این مشکل ، همین است . اگر قصد استفاده از هیچ ابزار جانبی به منظور محافظت از کلمات عبورتان را ندارید ، به نظر میرسد که بهترین کار ممکن همین باشد .

2- استفاده از افزونه LastPass

شرکتی به نام LastPass ابزاری هایی را به منظور ذخیره سازی کلمات عبور به صورت آنلاین ارائه میدهد که میتوانید از آنها بروی مرورگر خود استفاده کنید . افزونه ی LastPass برای هر 5 مرورگر مطرح اینترنت یعنی کروم ، فایرفاکس ، اپرا ، اینترنت اکسپلورر و سافاری موجود است که میتوانید نسخه کروم آن را از وبسایت همین شرکت و بدون هیچ تحریمی دریافت کنید .

روش کار این افزونه بدین صورت است که ابتدا باید در سایت Lastpass ثبت نام کنید . وقتی افزونه Lastpass را روی مرورگر خود نصب کردید ، کافیست وارد سایت Lastpass شده و لاگین کنید . از این به بعد هر کلمه عبوری را در هر سایتی وارد کنید ، Lastpass پس از اجازه گرفتن از شما ، آن را با سرورهای خود همگام سازی میکند .

یکی از خوبی هایی که Lastpass دارد اینست که کلمات عبور شما در سرور این شرکت قرار میگیرد و دیگر لازم نیست پس از نصب مجدد ویندوز و یا تعویض مرورگر دوباره کلمات عبور را برای هر سایتی وارد کنید . با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبورتان در سایت Lastpass ، ارتباط شما با سرور برقرار شده و تمامی پسوردها ( هر زمان که لازم باشد ) در اختیار مرورگرتان قرار خواهد گرفت .

3- افزونه Xmarks

این افزونه در واقع کارش اینست که بوکمارک های شما را نگهداری کند . اما قابلیت همگام سازی کلمات عبور را هم دارد . لازم به ذکر است که مدتی پیش وبسایت مربوط به این افزونه و تمام امتیازات آن به شرکت Lastpass واگذار شد . این افزونه را میتوانید از گویا آی تی و بدون هیچ تحریمی دریافت کنید ( پسورد : www.gooyait.com ) .