وبلاگ های مختلفی در دنیای مجازی فعالیت می کنند و هر یک با نگاهی متفاوت از طرف مدیران،اقدام به انتشار مطالب خود با توجه به زمینه کاری شان می پردازند.هرچند تولید محتوا به ندرت در وبلاگ ها دیده می شود اما انتشار مطالب ترجمه شده و یا اعلام جدید ترین اخبار با توجه به محوریت مطالب منتشره نیز با محدودیت هایی که برای بلاگر ها وجود دارد جای شکرگذاریست.نبود هیچ نهاد یا تشکیلاتی که از وبلاگ نویسان صرف نظر از اینکه در چه حوزه ای فعالیت دارند ،حمایت کنند نیز از دیگر نیازهای وبلاگ نویسان است که می توان به آن اشاره کرد.

قصد ندارم تا به واکاوی مشکلاتی که پیش روی وبلاگ نویسان است بپردازم چون موضوعی که برای این بخش انتخاب کرده ام پرداختن به این مسئله نیست ،پس شما خواننده محترم آن را درد دلی کوتاه از طرف یک مجازی نویس قلمداد کنید.با این حال اگر شما از مشتریان همیشگی این خانه های مجازی بوده و در صورتی که به صورت مستقیم مطالب وبلاگ ها را دنبال کنید شاهد تغییرات رو به رشدی در آنها خواهید بود.

یکی از اشکالاتی که در مورد وبلاگ های مختلف می توان به آن اشاره کرد انتشار مطالب موازی است.چون همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد اکثر مطالب وبلاگ ها ترجمه مطالب سایت های مختلف است احتمال انتشار مطالب موازی زیاد می شود و در صورتی که وبلاگ شما شناخته شده نباشد وجود مطالب موازی در دیگر وبلاگ های شناخته شده تر ورودی های شما را کم خواهد کرد.بهترین راه برای جذب مخاطب وجود ویژ گی های منحصر بفردی است که بازدید کننده وبلاگ شما را با آن ویژگی های خاص شناخته و در صورت بازدید برای اولین بار مجددا به وبلاگ شما بازگردد.

این ویژگی های خاص می تواند از قالب وبلاگ تا ایجاد بخش های مختلف و امکانات ویژه  و یا حتی عنوان به کار برده شده در وبلاگ باشد که در کنار مطالب اصلی که منتشر می شود وبلاگ شما را به صورت خاص از دیگر وبلاگ ها متمایز سازد.برای درک بهتر این مطلب در ادامه وبلاگی کالبد شکافی می شود که دارای موارد یادشده بوده و از محبوب ترین و پرلایک ترین وبلاگ هاست. وبلاگ یک پزشک.

یک پزشک که در حال حاضر از سیستم مدیریت محتوای وردپرسی بهره می برد ،درابتدا از MT استفاده می کرد اما با توجه به آزادی عمل بالایی که کار با وردپرس داشت ، جایگزین MT شد. هرچند بنا به گفته آقای مجیدی مدیر وبلاگ یک پزشک ،ابتدا بلاگر را به عنوان میزبان برای شروع وبلاگ نویسی  و با نام 1physicianانتخاب کردند و بنا به گفته ایشان اولین پست منتشر شده در این وبلاگ متن ترجمه شده ای با نام دوباره همان کار را می کنی؟ بود.

بعد ها از نام های مختلف و حتی رومانتیک برای رسیدن به یک نام کامل جهت پوشش دادن تمامی مطالب منتشر شده ،استفاده شد.  اما با توجه به محدودیت هایی که احساس می شد،تصمیم به استفاده از هاست شخصی با دامین یک پزشک را گرفتند این تغییر نام چند ماه بعد انجام شد و پس از گذشت یک سال، در نظرسنجی برترین های رسانه ای در بخش وبلاگ ها به عنوان برترین وبلاگ سال از نگاه خوانندگان انتخاب شد و برای وبلاگی که تنها یک سال از تولدش می گذشت افتخاری بزرگ بود آن هم در شرایطی که مطرح کردن وبلاگ ها بسیار مشکل بود و از شبکه های اجتماعی که به عنوان ابزاری برای معرفی وبلاگ ها استفاده می شود،خبری نبود.با شروع خوبی که در یک پزشک دیده شد و انگیزه ای که برای یک بلاگر بعد از انتخاب بهترین وبلاگ آن هم از دید کاربران ایجاد شد،به راحتی می توان حدس زد که در صورت دلسرد نشدن مدیر وبلاگ از ادامه کار ،یک پزشک آینده ای روشن خواهد داشت، که چنین شد…

در ادامه پست زنی و پس از گذشت نزدیک به 6 سال یک پزشک با تجربه ای که نویسندگان این وبلاگ،در نویسندگی مجازی کسب کرده اند یکی از مطرح ترین  و محبوب ترین وبلاگ ها و ازجمله با ثبات ترین آنها محسوب می شود.نگاهی که آقای مجیدی به وبلاگ نویسی دارند برای شخص من جالب بود:

شاید بیشتر از هر روزن و پنجره‌ای به این مانیتورم در روز نگاه می‌کنم. برای من این قاب شیشه‌ای ۲۲ اینچی، پنجره زیبایی رو به آزادی است.

معمولا تا نوشتنم نگیرد، نمی‌نویسم. وقتی واقعا حس نوشتن داشته باشم، در مدت کوتاهی پست‌های بلند می‌نویسم. خودم هم نمی‌دانم هدفم از این نوشتن‌های بی‌چشمداشت چیست. آفلاینی‌ها، راستش اینگونه فعالیت‌ها را درک نمی‌کنند. ولی از آن زمان که تایم امثال ما وب‌گردهای مبتلا و سرگشته، را ارج و قربی زیاده از حد نهاد و به عنوان شخصیت سال برگزید، دیگر ذهنم را با این مسئله و چرتکه زدن مشغول نمی‌کنم.

از آنجایی که یک پزشک مطالب ارزشمند خود را در موضوعات مختلف منتشر می کند نیاز تمام کاربران را با هر سلیقه ای تامین می کند .در کنار این موضوع، مهمترین دلیل محبوبیت و پر لایک بودن این وبلاگ انتشار مطالب ترجمه شده ی به روز است. این ادعا را می توان از کامنت هایی که در انتهای مطالب منتشر شده در این وبلاگ ،توسط بازدیدکنندگان گذاشته می شود ،استنباط کرد.این وبلاگ سوژه های ناب و کمتر پست شده در سایر وبلاگ ها را جهت انتشار انتخاب می کند و حتی در صورت وجود پست های موازی آن را به شکل کامل تر و البته روان تری منتشر می کند.

همان طور که اشاره شد یک پزشک در موضوعات مختلف پست می زند! در واقع این وبلاگ محدود به یک دسته بندی خاص مانند وبلاگ های آی تی نویس نیست و از پنج دسته :فناوری و گجت ها، پزشکی،سینما،ادبیات،گوناگون تشکیل می شود و این دسته بندی در قالب وبلاگ نیز به شکل زیبایی گنجانده شده است به طوری که غیر از فناوری و گجت ها که به صورت ستونی، 8 مطلب اخیر این بخش به همراه تعداد کامنت ها، نمایش داده می شود ، در مورد چهار دسته بندی بعدی ،سه مطلب اخیر هر دسته نمایش داده می شود و تنها در جدید ترین مطلب هر دسته ،تعداد کامنت های یوزرها آورده شده است.در ضمن با قرار گرفتن موس  بر روی مطالب هر دسته ،عنوان دسته بندی مورد نظر در رنگ های متفاوتی های لایت می شود که در این حالت  بوکمارک های اشتراک گذاری نیز پدیدار می شود.

در واقع شکل قالب طوری طراحی شده است که دسته فناوری و گجت ها که به نظر می رسد مدیر وبلاگ علاقه بیشتری به این بخش داشته باشد به صورت تک ستونی آورده شده است و در ساید بار سمت چپ تبلیغات وبلاگ قرار می گیرد و در بخش زیرین این دسته،چهار دسته دیگر یاد شده در دو ستون گنجانده شده است.قبل از این دسته بندی مطالب نیز جدید ترین پست وبلاگ قرار گرفته شده است .

در ضمن در انتهای فناوری و گجت ها زوم قرار دارد که به خبرهای تصویری زوم می کند.

فوکوس:

از آنجایی که یک پزشک مطالب ارزشمند خود را در موضوعات مختلف منتشر می کند نیاز تمام کاربران را با هر سلیقه ای تامین می کند .در کنار این موضوع، مهمترین دلیل محبوبیت و پر لایک بودن این وبلاگ انتشار مطالب ترجمه شده ی به روز است. این ادعا را می توان از کامنت هایی که در انتهای مطالب منتشر شده در این وبلاگ ،توسط بازدیدکنندگان گذاشته می شود ،استنباط کرد.این وبلاگ سوژه های ناب و کمتر پست شده در سایر وبلاگ ها را جهت انتشار انتخاب می کند و حتی در صورت وجود پست های موازی آن را به شکل کامل تر و البته روان تری منتشر می کند…

جدای از انتشار مطالب کیفی در این وبلاگ،به روز بودن یک پزشک از دیگر مواردی است که آن را با وبلاگ های دیگر متمایز می سازد به نحوی که ممکن نیست به صورت روزانه از این وبلاگ بازدید شود و مطلب جدیدی در آن نباشد، که این باعث جذب مخاطب به صورت دائمی و نه موردی می گردد…

مطالب موجود در یک پزشک توسط آقای دکتر مجیدی و خواهر ایشان ،خانم فرانک مجیدی منتشر می شود هر چند اخیرا برخی از علاقه مندان به یک پزشک به صورت موردی مطالبی را در این وبلاگ منتشر کرده اند و اتفاقا آقای مجیدی در پستی جداگانه از تمامی بازدید کنندگانی که این توانایی را در خود می بینند تا مطالب با کیفیت در یک پزشک ارائه دهند را جهت همکاری دعوت کرده اند .اما با توجه به مطالب منتشره به نظر می رسد که مطالبی که با محوریت آی تی و فناوری و همین طور پزشکی هسنتد توسط آقای مجیدی و مطالب ادبی و سینما و بخشی از مطالبی که کمی چاشنی ورزشی دارند توسط خانم مجیدی منتشر می شود .از آنجایی که این مطالب ترجمه شده از سایت ها و وبلاگ های معتبر به صورت روان ترجمه می شوند ،محبوبیت زیادی در بین بازدید کنندگان یک پزشک ایجاد کرده است .

جدای از انتشار مطالب کیفی در این وبلاگ،به روز بودن یک پزشک از دیگر مواردی است که آن را با وبلاگ های دیگر متمایز می سازد به نحوی که ممکن نیست به صورت روزانه از این وبلاگ بازدید شود و مطلب جدیدی در آن نباشد، که این باعث جذب مخاطب به صورت دائمی و نه موردی می گردد.

یکی از ویژگی های متفاوتی که در قالب یک پزشک آورده شده است طراحی بخشی به نام شبکه یک پزشک است،که به معرفی برترین مطالب سایر وبلاگ ها می پردازد.شبکه یک پزشک نسبت به لینک هایی که معمولا تحت عنوان خوشمزه های اینترنتی آورده می شود متفاوت است ،چون در این حالت معرفی علاوه بر لینک مطلب تصویر و بخشی از مطلبی که لینک داده شده است مانند معرفی پست های خود وبلاگ اضافه شده است که زیبایی خاصی به این بخش می دهد.هرچند خیلی دیر به روز می شود اما علاوه بر معرفی مطالب دارای کیفیت بالای سایر وبلاگ ها ،حمایت خوبی نیز از آنها می شود.این بخش در انتهای صفحه اصلی وبلاگ قرار دارد.

در قالب یک پزشک فوتر نیز طراحی شده است که دارای سه بخش خوشمزه های اینترنتی که دارای لینک های مناسبی از سایر وبلاگ ها بوده و کاملا به روز است ، مطالب تصادفی که  در آن پست های مختلفی که طی این چند سال حیات یک پزشک منتشر شده به صورت تصادفی به بازدید پننده پیشنهاد می شود ؛جدید ترین مطالب  وبلاگ که شامل 12 مورد است.

اما از بخش های بسیار جالب یک پزشک بخش هدر آن است.همانطور که اشاره شد،یک پزشک در موضوعات مختلف و در دسته بندی های جداگانه اقدام به اننشار مطالب خود می پردازد و در صورتی که شما یکی از مطالب منشتر شده در یکی از دسته بندی ها را جهت بازدید انتخاب کنید هدر وبلاگ نیز تغییر می کند.

این تغییر هدر وبلاگ شامل 5 دسته بندی فناوری ویجت ها،پزشکی،سینما،ادبیات و گوناگون است که هر یک به شکل زیبایی طراحی شده است.

 

در ساید بار و درست در بالای قسمت تبلیغات امکان دنبال کردن مطالب به صورت غیر مستقیم و از طریق فید،توییتر،گوگل باز و اشتراک ایمیلی قرار دارد که با قرار گرفتن روی آیکن هر کدام و بدون نیاز به کلیک کردن، به شما جهت دنبال کردن یک پزشک از چهار روش یاد شده پیشنهاد می شود.در حال حاضر یک پزشک بیش از 24 هزار مشترک فیدی دارد.

هر چند موارد یاد شده مربوط به طراح قالب وبلاگ یک پزشک است اما تمامی این ویژگی ها که آن را منحصرا به یک پزشک اختصاص می دهد به دلیل انتشار مطالب با کیفیت از سوی آقای دکتر مجیدی و همین طور سرکار خانم فرانک مجیدی است که خواندن این مطالب به همراه ویژگی های اشاره شده یک پزشک را یک پزشک معرفی می کند.

انتخاب یک قالب مناسب به بازدید مطالب وبلاگ ها ،به خصوص اگر در دسته بندی های مختلف پست می زنند کمک بالایی می کند. در مورد قالب وبلاگ یک پزشک در صورتی که شما تا یک هفته از این وبلاگ بازدید نکرده باشید امکان مشاهده پست های منتشر شده در این یک هفته را خواهید داشت که این امر نه تنها به بازدید مطالب نویسنده کمک می کند که برای انتشار آنها زحمت زیادی کشیده است، بلکه بازدید کننده را ،حداقل جهت آشنایی با مطالب منتشر شده آشنا می کند و اگر عنوان یکی از مطالب باعث جذب خواننده های اکپرا بی حوصله ایرانی کند

با وجود تمام محدودیت ها از سوی مسئولان و فقر نتی از سوی کاربران ،وبلاگ هایی همچون یک پزشک غنیمتی گران و باارزش هستند که حمایت مخاطبان ، مدیران وبلاگ های این چنینی را امیدوار به ادامه راه می کند.

مداد های مجازی شما

کامنت انتخابی برای ذره بین سوم را با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان انتخاب کردم که دوستی با نام حسام الدین رحمان زاده در رادیو گویای پانزدهم گذاشته اند.ضمن التماس دعا از شما همراهان گویا آی تی امیدوارم مهمان خوبی برای میزبان اصلی این ماه باشیم…

 

پی نوشت:

سوژه هایی که ذره بین گویا دنبال می کند:

1-       نقض قانون کپی رایت

2-       ایده های جدید وبلاگ ها(راه اندازی بخش های جدید در وبلاگ و …)

3-       اشتباهات وبلاگ ها(چه در قالب و چه در محتوا و تصاویر)

4-       مچ گیری خبر های دروغ (سهوا یا تعمدی)

5-       سوتی های وبلاگ ها (اشتباهات تایپی و  کیفیت بد ترجمه و …)

6-       بحث های بازدیدکننده هادربخش نظرات وبلاگ ها

7-       نوشتن نقد های تند با موضوعات مختلف

8-       مشکلات سایت ها(نداشتن صفحه درباره ما،مشکل دار بودن صفحه تماس با ما،لینکستان،سیستم کامنت گیری،اشتراک گذاری مطالب و …)

9-       درج تبلیغات و مطالب زرد(مارک لباس یک مدیر شاخص و …)

10-    و …

خیلی از این سوژه های خبری رو شما همراهان همیشگی و البته دوستان جدید گویا آی تی می تونید به ما بدین تا اونها رو در قالب یه مقاله مفصل تو ذره بین منتشر کنیم و اگه دوست داشتین اون مطلب به اسم شما باشه که در این حالت شما باید لینک ها،عکس ها و بخشی از اسناد احتمالی رو برای ما بفرستین تا در صورت صحت خبر ،اون سوژه ارسالی تو ذره بین قرار بگیره. خواهشی که از شما دارم اینه که به هیچ وجه مطالب ارسالی تون خصومت شخصی با شخص یا اشخاص نباشه و اگه خواستین افشاگری یا بر عکس تقدیری از به قول اصطلاح جدیدی که همه گیر هم شده از فعال وبی داشته باشین، کاملا مستدل باشه  و نه بر داشت شخصی شما .هر چند میشه خیلی از این ابهاماتی که در بعضی اتفاقات وبی وجود داره رو جمع کرد و قضاوت رو به مخاطب سپرد یعنی یه موضوع خاص رو که در بعضی وبلاگ ها به اون پرداخته شده رو یه جا جمع کرد و نظر کاربران رو در مورد اون موضوع گرفت.

منتظر سوژه های ناب شما جهت درج در ذره بین هستم…