یک هفته ی پیش کمپانی AMD عرضه ی اولین پردازنده های معماری بولدوزر برای سرورها را شروع کرده است و ما همچنان منتظر عرضه ی پردازنده های بولدوزر مخصوص دستاپ هستیم. این پردازنده های قرار است در ربع چهارم سال جاری میلادی عرضه شوند (تقریبا 20 روز دیگر وارد سه ماهه ی آخر 2011 میشویم). امروز قیمت پیش بینی شده برای پردازنده های 8 هسته ای سری بولدوزر با کد Zambezi لو رفت.

در جدول زیر مشخصات فنی پردازنده های جدید و قیمت آن ها را مشاهده می کنید.

AMD Bulldozer FX-series Processors

نام

تعداد هسته

سرعت کلاک

مقدار کش سطح L2

مقدار کش سطح L3

TDP*

قیمت

FX-8150

8

3.6 گیگاهرتر (در حالت توربو 4.2 گیگاهرتز)

8 مگابایت

8 مگابایت

125 وات

266 دلار

FX-8120

8

3.1 گیگاهرتر (در حالت توربو 4.0 گیگاهرتز)

8 مگابایت

8 مگابایت

125 وات

221 دلار

FX-6100

8

3.3 گیگاهرتر (در حالت توربو 3.9 گیگاهرتز)

8 مگابایت

8 مگابایت

95 وات

188 دلار

TDP مخفف Thermal Design Power به معنی توان طراحی حرارتی است.

اگر برایتان سوال شده است که چرا یک پردازنده ی 8 یا  هسته ای این قدر ارزان است باید گفت که یک پردازنده با معماری بولدوزر مثل یک پردازنده ی دو هسته ای است، یعنی یک هسته ی فیزیکی دارد که برخی اجزای سخت افزاری آن کپی شده است و پردازنده از نظر سیستم عامل دارای 2 هسته است. هر هسته ی پردازنده با معماری بولدوزر چیزی بین یک هسته ای پردازنده ی Intel با تکنولوژی HyperThreading و یک پردازنده ی 2 هسته ای واقعی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این معماری به سایت Anandtech مراجعه کنید.

پردازنده های معماری بولدوزر برای کارهای حرفه ای در نظر گرفته شده و به اصطلاح در رده ی اول بازار هستند، لذا دارای پردازنده ی گرافیکی همراه نیستند. این پردازنده های 32 فرآیند نانومتری در ربع آخر سال جاری برای سوکت AM3+ به بازار می آیند. البته مادربوردهای دارای سوکت AM3 نیز با آپدیت کردن بایوس (BIOS) قادرند از این پردازنده های استفاده کنند ولی تمام امکانات آن را به کار نخواهند برد.

منبع:

anandtech