متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

مصاحبه با سازنده افزونه AdBlock و کارمند سابق گوگل!

6

Adblock یک افزونه مفید و قدرتمند برای جلوگیری از بازگذاری تبلیغات ناخواسته در زمان وبگردی شماست. این افزونه واقعاً عالیه و برای دو مرورگر “گوگل کروم” و “سافاری” قابل استفادس.

افزونه AdBlock برای گوگل کروم: http://chromeadblock.com/
افزونه AdBlock برای سافاری: http://safariadblock.com

من هم که این افزونه رو امتحان کردم و خیلی کنجکاو شدم، به سازنده این افزونه که قبلاً در شرکت گوگل و چند شرکت دیگه کار می کرده و کارش رو به خاطر ساختن این افزونه رها کرده! (تو سایتش نوشته بیشتر از دو هزار ساعت وقت صرف این افزونه کرده) ایمیل زدم و درخواست مصاحبه دادم، و ایشون هم خیلی با لطف و صمیمیت درخواست منو قبول کردن…

و اما مصاحبه که متن انگلیسیش پایین این متن فارسیشه:

1. لطفاً خودتون رو معرفی کنین.


من Michael Gundlach هستم، 30 ساله، و با یک زن شگفت انگیز به نام “کتی” ازدواج کردم.
من برنامه نویسی رو از 8 سالگی شروع کردم، و برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، به دانشگاه جورجیا رفتم.

2. هدف شما از ساختن افزونه AdBlock چی بوده؟ چه زمانی این پروژه رو شروع کردین؟ و با چه زبان برنامه نویسی ای اونو نوشتین؟
من از پروژه AdBlock Plus در فایرفاکس الهام گرفتم. اونا هیچ برنامه ای برای ساخت ورژن گوگل کروم نداشتن، پس من افزونه AdBlock رو در سال 2009 برای گوگل کروم نوشتم، و در سال 2010 اپل از من خواست تا نسخه سافاری رو هم بسازم. برای ساخت این افزونه از JavaScript، HTML و CSS استفاده شده.
من Adblock رو به خاطر اینکه از تبلیغات غیر اصولی به شدت بیزارم نوشتم. آمریکا یک فرهنگ مصرف گرا رو توسعه داده که مردم چیزهایی رو می خرن که به اونا نیاز ندارن و هم چنین چیزهایی که پولش رو هم ندارن، که در نتیجه همیشه مقروض و بدهکار باقی می مونن.
در بسیاری از تبلیغات از س.ک.س برای فروش محصولاتشون استفاده می کنن، که اینکار باعث پست شدن ارزش زنان و سلطه گری بر مردان میشه. کسانی که به اعتیادهای جنسی و غیر اخلاقی مبتلا میشن، در اثر دیدن تبلیغاتی که جامعه ما تولید می کنه به بیراهه کشیده میشن.
بنابراین، با کمک به مردم برای بلوکه کردن تبلیغات، من به مقدار کمک کمک می کنن که از مصرف گرایی رها شن، که زنان با مردان برابر باشن، و به مردان کمک می کنم که با س.ک.س زیر سلطه نرن. من از این بابت خوشحالم!
هم چنین، من یکی از پیروان عیسی مسیح هستم، و این چنین اهدافی کاملاً با ارزش های مسیحیت انطباق داره. و البته جدای از دلایل عقیدتی، تبلیغات به خودی خود حواس ما رو پرت می کنن و آزار دهنده هستن و پهنای باند رو اشغال می کنن.
یکی از کاربران به من گفت که با کمک َAdBlock که تبلیغات شفاف و پرنور رو بلوکه می کنه، از سردرهای میگرنی و شدید خلاص شده. یک رهبر روحانی به من گفت که AdBlock رو به اعضای کلیساش پیشنهاد می کنه به خصوص برای اونایی که نیاز به کمک دارن تا از اعتیادهای جنسی رها شن.
یه کاربر از ارتش به من گفت که AdBlock وبگردی رو براش بسیار راحت تر می کنه چون خط های اینترنت اکثراً محدودیت در پهنای باند دارن (البته من اینجا اضافه کنم یه وقت فکر نکنین محدودیتشون در حد ایرانه! بلکه محدودیت به سبک آمریکایی!_معین)
یک کاربر نابینا به من گفت که AdBlock کمک می کنه که صفحات رو دقیق تر بخونه چون “صفحه خوان”(Screen Reader) می تونه همه تبلیغات رو نادیده بگیره.
تجربیاتی از این قبیل به من کمک می کنه که ادامه بدم 

3. آمارها چه طور بودن؟ چند نفر این افزونه رو دانلود کردن (برای گوگل کروم و سافاری)؟
من در مورد دانلودها نمی دونم، اما بیشتر از 2 و نیم میلیون کاربر فعال در 7 روز هفته، اونو برای گوگل کروم دانلود کردن، و حدود 1 تا 2 میلیون نفر برای سافاری. سافاری آپدیت های AdBlock رو به طور اتوماتیک به کاربران نمیده، بنابراین من آمار کاربرانی رو که تا قبل از اضافه کردن کد آمارگیر، اونو دانلود کردن، ندارم

4. آیا تا حالا از آژانس های تبلیغاتی و یا شرکت های بزرگ به خاطر بلوکه کردن تبلیغاتشون شکایتی دریافت کردین؟ آیا این در آمریکا قانونیه؟
تنها شکایتی که دریافت کردم، یه شکایت غیر رسمی بود: بعد از این که من AdBlock رو برای سافاری در کنفرانس توسعه دهندگان اپل در سال 2010 نمایش دادم، یه مردی جلو اومد و گفت که برای یه شرکت خبری/تبلیغاتی بزرگ کار می کنه و اونا از من متنفرن، اما خودش AdBlock رو دوست داره!
من فکر می کنم که بیشتر تبلیغات چی ها می فهمن که کسانی که AdBlock رو نصب می کنن کسانی هستن که کمتر روی تبلیغات کلیک می کنن. اگر چه اونا میخوان کاربران تبلیغاتشونو ببینن، اما من فکر می کنم این حق کاربره که بخواد صفحه های اینترنت رو با تبلیغات یا بدون تبلیغات ببینه.
من کشوری رو نمی شناسم که در اون خصوصی سازی نحوه دیدن وب سایت ها در یک مرورگر وب غیر قانونی باشه.

5. برنامه شما برای AdBlock در آینده چیه؟
در آینده نزدیک، امکانات بیشتر اضافه میشن. به دلیل پشتیبانی ناقص مرورگرها، AdBlock قادر به بلوکه کردن تبلیغات داخل بازی های فلش یا ویدیوهای غیر از سایت یوتیوب نیست. تیم گوگل کروم پشتیبانی بهتری رو برای AdBlock اضافه کردن، بنابراین احتمالاً بتونم این ویژگی رو بعد از این که کار تیم کروم تموم شد اضافه کنم، من کاربران من آپدیت ها رو به صورت اتوماتیک دریافت خواهند کرد. (این امکان برای کاربران سافاری وجود نداره، اما شما می تونین اگه این ویژگی رو می خواین، در مکینتاش هم در گوگل کروم استفاده کنین.)
در آینده دور، من دوست دارم ببینم که عده زیادی از Ad Blocker ها استفاده می کنن و تبلیغات چی ها مجبور باشن به علاقه های کاربر توجه بیشتری نشون بدن.
در یک دنیای کامل، هر تبلیغی باید ساده و خوشایند باشه که هیچ کس نخواد اونو بلوکه کنه. من شک دارم که اتفاق بیفته، اما این فوق العادس که کاربران بتونن با یک کلیک ساده، این قضیه رو تنظیم کنن و فقط تبلیغاتی که مورد پسند اوناست نمایش داده شن، مثل “فقط تبلیغات متنی” یا “تبلیغاتی که غیر اخلاقی نباشن” یا “فقط تبلیغاتی که مطابق با عادت های جستجوی من باشن”.
این هدف حمایت گسترده ای از تبلیغات چی ها رو می طلبه، بنابراین در حال حاضر تنها قابلیت تنظیمی که در AdBlock وجود داره اینه که “فقط تبلیغات متنی گوگل در جستجوها نمایش داده بشن”، که پیدا کردن این ویژگی توسط افزونه نیازی به حمایت گوگل نداره.

6. از چه زمانی برنامه نویسی رو شروع کردین؟ اولین علاقه مندی های شما در دنیای تکنولوژی چی بودن؟
برادرم 13 سال از من بزرگتره، و وقتی اون به دانشگاه می رفت من 8 سالم بود. اون به من کمک کرد برنامه نویسی رو با زبان BASIC روی کامپیوتر 286 PC پدرم شروع کنم. من با بازی های واقعاً ساده شروع کردم، مثل “برنامه پرتاب نیزه المپیک” که در زبان پایتون نوشته میشد
for i in range(80):
print ‘ ‘ * i + ‘*’
اما مطمئنم در BASIC خیلی بی نظم بودم. من یه کتاب پر از برنامه های BASIC از کتابخونه گرفتم و از وسطاش خوندمش، و بازی های QBASIC گوریل و Nibbles رو روی کامپیوتر کار مادرم اصلاح کردم.
من یک برنامه خاطرات روزانه نوشتم با استفاده از یک انیمیشن ASCII که سرآغاز یک خاطره بود. من عاشق برنامه نویسی بودم و سیر نمیشدم ازش (و هنوزم سیر نشدم)
پدرم به من کمک کرد که کامپیوتر 386 خودمو بسازم (زمانی که پنتیوم ها محبوب بودن)، که خیلی خیلی مهیّج بود. من به صورت خودآموز زبان پاسکال رو یاد گرفتم و داستان های ساده “خودتون ماجراتونو انتخاب کنین” و بیشتر متن های پیچیده ماجراجویی برای نزدیکانم. (خب “پیچیده” این بود که شما از اتاقی به اتاق دیگه برین و چیزی بردارید و بخورید!) در 16 سالگی با C++ برنامه می نوشتم، بنابراین وقتی به دانشگاه رفتم، 8 یا 9 سال تجربه از قبل داشتم.

7. پروژه ها و برنامه های شما قبل از AdBlock چی بودن؟ ممکنه در موردشون صحبت کنین؟
پروژه دانشگاه من در دوره فوق لیسانس، تغییر مسیر روتر های وایرلس که ترافیک رو به کامپیوتر هایhandheld بفرستن برای ذخیره قدرت باتری.
در زندگی حرفه ای من، به ترتیب، من در ساخت نرم افزار مدیریت بیمارستان همکاری کردم، برای تیم تبلیغات گوگل کار کردم، دو تا وب سایت تجارت الکترونیک راه اندازی کردم، C جاسازی شده در تجهیزات دارویی رو نوشتم، یک شبیه ساز شبکه نوشتم که از API نقشه های گوگل استفاده می کرد، موتور جستجو رو در سایت CareerBuilder.com بهینه سازی کردم که از الگوریتم های پیدایشی استفاده کردم و بخشی از OpenStack رو ساختم که مربوط به محاسبات سیستم بود.
در اوقات شخصیم، شبیه ساز شکار/درنده رو نوشتم، یک ماژول تبدیل صدا به متن در پایتون، الگوریتم های پیدایشی که تصاویر زیبایی رو ترسیم می کردن.
هم چنین یک سرور چت برای خودم و همسرم که می تونستیم از فاصله نصف جهان با هم چت کنیم. اون زمان هنوز چت و Instant Messaging وجود نداشت.
هم چنین چندین برنامه آموزشی برای دانش آموزان همسرم نوشتم، یک شبیه سازی CPU، و یک روبات که می تونستی با تلفن بهش زنگ برنی و یه بازی 20 سواله باهاش بکنی.
اوه! در دانشگاه من یک اسب تروجان نوشتم که صفحه ورود یونیکس رو با برنامه من عوض می کرد و بعد زمانی که شما رمزتون رو وارد می کردین می گفت: “gotcha!” (؟!) من به دلیل همین کار، شانس سرپرستی یک آزمایشگاه کامپیوتر رو از دست دادم 
و به جز همه این ها، دها برنامه –اگر صدها نباشه- نوشتم و گم شدن یا فراموششون کردم. به تمام خوانندگات وبلاگت که تازه برنامه نویسی رو شروع کردن و واقعاً علاقه دارن توصیه می کنم: لطفاً تمام کدها رو در یک جایی نگه دارین، که بعد از 20 سال بتونین به عقب برگردین و به اونا نگاه کنین و ببینین همش علاقه هست! گم کردن اونا باعث آزردگی میشه. من هنوز دنبال فایل اجرایی برنامه “سرنوشتتونو خودتون انتخاب کنین” که در 15 سالگی نوشتمش می گردم، به خاطر اینکه من سورس کدشو گم کردم اما یه روزی ممکنه با مهندسی معکوس در اسمبلی، کدش رو به دست بیارم.

8. با چه زبان های برنامه نویسی ای کار می کنید؟
علاوه بر جاوا اسکریپت برای AdBlock، من از پایتون و Bash برای خودکار کردن بعضی از کارهای توسعه استفاده می کنم. پایتون سال ها زبان مورد علاقه من بوده، اگر چه جاوا اسکریپت جاشو گرفت. من فکر می کردم C# فوق العادس قبل از اینکه پایتون رو کشف کنم 

9. در مورد وب 2 و تبلیغات در وب 2 چی فکر می کنین؟ می تونین یه راه حل ارائه بدین برای داشتن تبلیغاتی اخلاقی تر در وب 2 بدون ایجاد مزاحمت برای کاربران و در حالی که همچنان این تبلیغات برای شرکت ها و مردم مفید باشن؟
من فکر می کنم به این سوال در سوالات قبلی پاسخ دادم. اگه کاربرا بتونن تبلیغاتی که می بینن رو به تبلیغات مورد علاقشون محدود کنن، کاربرها راضی تر خواهند شد و توجه بیشتری به تبلیغات می کنن. کاربرا روی تبلیغات بیشتری کلیک می کنن و تبلیغات چی ها و ناشرها پول بیشتری در میارن. حداقل، امیدوارم این طور باشه!

10. من چند واژه می نویسم. لطفاً عقیده خودتون رو در مورد هر واژه بنویسین:
کامپیوتر: یه ابزار که می تونه برای کارهای خوب یا بد به کار بره
اینترنت: بهترین امید برای آزادی مظلومان
برنامه نویسی: پیشه ای که کمک می کنه ایده ها رو اجرا کنیم و به زندگی بیاریم
تبلیغات: سوالات قبلی رو ببین 
AdBlock!: این باعث میشه من فکر کنم که خیلی دیر کدش رو نوشتم زمانی که کار تمام وقتم نبود، و از کاربرانی که بهم ایمیل می زنن و تشکر می کنن، و این که من از تخصصم استفاده می کنم تا دنیا رو تبدیل به مکان یه ذره بهتری کنم…
کاربران اینترنت: من از این که بازخوردهای مثبتی که از کاربران اینترنت گرفتم بیشتر از بازخوردهای منفی بود، تحت تاثیر قرار گرفتم. من انتظار داشتم فقط چیزهای منفی بشنوم. شاید کاربران AdBlockتمایل دارن انسان های بهتری باشن 
سیاست حفظ حریم خصوصی: “خصوصی” روی اینترنت تقریباً همیشه باعث میشه من به گوگل فکر کنم، که اونا بسیار سخت کار می کنن تا داده های شما رو از کسانی که میخوان به اونا دستبرد بزنن ایمن نگه دارن، که اونا اول سیاست حفظ اسرار رو به زبان ساده ای تعریف کردن، که اونا مبارزه می کنن برای حفظ هویت وبلاگ نویس های ناشناس روی سیستمشون، و اونا می جنگن برای حفظ حریم خصوصی مثل کمپانی هایی مثل فیس بوک و می خوان به ساده ترین شکل ممکن حلش کنن. امیدوارمGoogle+ به مردم کمک کنه که ببینن یه جایگزین دیگه ای هم هست به جای اینکه تمام اطلاعاتشونو به اشتراک بذارن.
انسانیت: من فکر می کنم انسانیت به صورت موروثی خدشه دار شده، و ما می تونیم به عیسی اعتماد کنیم برای حفظ ما از این ناتوانی به داشتن یک رابطه با خدا. (معین: من اینجا اضافه کنم که اینا عقاید این آقا هستن که به مسیحیت اعتقاد داره، و من هم به عقاید ایشون احترام می ذارم ولی قصد تبلیغ هیچ دینی رو ندارم…)
آزادی: شاید مهم ترین نیاز برای داشتن یک زندگی شاد
تمدن: متاسفم، این واقعاً باعث میشه من فکر کنم {تمدن} یک بازی ویدیوییه که من هرگز اونو بازی نکردم
ایالات متحده آمریکا: با وجود تمام مشکلاتش، من فکر می کنم بهترین دولت روی کره زمینه. رهبران فردی نمی تونن انسان های بزرگ و فوق العاده ای باشن، اما من خیلی خوشبختم که آزادی های زیادی دارم، و امنیتی که از یک روند انتخاباتی صلح آمیز میاد، و آزادی بیان در دولت ما وجود داره، و من آزادانه از رهبرانم انتقاد می کنم… (این نظر یک آمریکایی در مورد کشورشه. صد در صد هر کس عقیده خاص خودشو داره…)

11. چه توصیه ای به علاقه مندان به برنامه نویسی دارین؟
اگه تازه برنامه نویسی رو شروع کردین و به ریاضیات علاقه دارین، با Project Euler بازی کنید برای افزایش مهارتتون، در حالی که سرگرم کننده هم هست. اگر بازی دوست دارین، ساخت یک Tetris clone (؟) رو در جاوا اسکریپت و HTML5 امتحان کنید.
اگه موزیک دوست دارین، یه اسکریپت پایتون بنویسین که یه متن شامل نت های موسیقی رو بخونه و صدا پخش کنه. اگه غذاها رو دوست دارین، یه سایت بنویسین و دستورات آشپزی رو جمع آوری کنین.
من دیروز برای کلیسامون یه اسکریپت پایتون نوشتم که به طور اتوماتیک صدای گفتارها رو جمع کنه و روی سایتمون منتشر کنه (http://faithpcachurch.org/sermons.php). برنامه ای مرتبط با اون چیزی که دوست دارین بنویسین.
وقتی به تجربه و اطلاعات بیشتری نیاز دارین، یه پروژه متن باز پیدا کنید که ازش خوشتون میاد و پیگیری کنید که چه طور می تونین در اون پروژه همکاری کنین. بعضی مثال های بزرگ عبارتند از: jQuery, Django, Python, Ubuntu. یا یه چیزی پیدا کنین که جذاب به نظر میاد و شیرجه بزنین توش!  AdBlockهم متن بازه، اگرچه برای قیاس با اونا کوچیکه.

برگرفته از tarfandestan.com

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
6 دیدگاه
 1. سعید می‌گوید

  من به عنوان طرفدار کروم میگم این افزونه تو کروم اصلا کارایی نداره. یعنی خوب ساخته نشده. مثلا حتما باید جاوا اسکریپت فعال باشه تا کار کنه. یا بعضی موقع ها یه تبلیغ رو میبندی وقتی کاش مرورگر رو پاک میکنی در باز کردن دوباره اون سایت دوباره اون تبلیغ باز میشه. البته من الان حدود 1 سال است که وقتی تو صفحه نصب این افزونه در گوگل میرم نوشته نسخه beta . اما تو فایرفاکس خیلی عالیه. امیدوارم بتونه تو کروم هم مثل فایرفاکس کارآمدش کنه.

  1. محمد مهدی می‌گوید

   100 درصد با سعید جان موافقم. من خودم از کروم استفاده می کنم، ولی اصلا این افزونه واسه کروم به جالی FF طراحی نشده…

  2. ITCenter می‌گوید

   منم باهاش مشکل دارم. خصوصا تو سایتا فارسی
   در هر صورت دمش گرم. امیدوارم تو کارش موفق باشه
   ممنون بابت مصاحبه

 2. Morteza Bahmani می‌گوید

  از تک و توک مصاحبه‌هایی بود که از خوندنشون لذت بردم. ممنونم بابت مصاحبه. خیلی جالب بود واسم.

 3. Moein می‌گوید

  سلام خدمت تمامی دوستان

  خوشحالم که مصاحبه ای رو که من انجام دادم مورد استقبال شما قرار گرفت. امیدوارم بقیه مصاحبه هامم مورد استقبال قرار بگیرن. هم چنین سپاس از مدیریت محترم گویا آی تی بابت ذکر منبع.
  دوستان عزیز من مصاحبه های دیگه ای هم با دست اندرکاران تکنولوژی انجام دادم که هدفم از این مصاحبه ها این بوده که هم اطلاعات خودم بیشتر بشه و هم با به اشتراک گذاری این مصاحبه ها، برای دیگران هم بتونه مفید واقع بشه.

  آدرس وبلاگ من در بلاگ اسپات:
  tarfandkhaneh.Blogspot.com

  آدرس پروفایل گوگلم:
  profiles.google.com/tarfandkhaneh

  موفق و پاینده باشید

 4. ارمان می‌گوید

  خیلی عالی بود
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Adblock یک افزونه مفید و قدرتمند برای جلوگیری از بازگذاری تبلیغات ناخواسته در زمان وبگردی شماست. این افزونه واقعاً عالیه و برای دو مرورگر "گوگل کروم" و "سافاری" قابل استفادس.