صادقانه بگویم، من در طول چند سال گذشته یکی از بزرگترین طرفداران فایرفاکس بودم. می توانید با خواندن جملات بعد کاملا درک کنید که من چگونه طرفداری بودم. هربار من به خانه یکی از دوستانم می رفتم تا کامپیوتر یا Mac او را تنظیم کنم اگر آنها بر روی سیستم خود فایرفاکس نداشتند اولین کاری که انجام می دادم این بود که بلافاصله آن را دانلود می کردم و به دوستانم می گفتم: ((لعنت بر کروم!)) بله! آنها هم شروع به صحبت درباره اینکه سرعت کروم از فایرفامس بیشتر است می کردند و من پاسخ می دادم: ((ممکن است سریع تر باشد اما فایرفاکس پایدارتر است. سقوط نکرده و شما را تسلیم نمی کند.)) این کاری بود که همیشه انجام می دادم.

من فکر می کنم موزیلا در طول چند ماه گذشته فایرفاکس را خیلی شلوغ کرده است. آنها نوار آدرس کروم را کپی کرده اند اما سرعت آن را در نظر نگرفته اند. به همین دلیل است که هربار من فایرفاکس را اجرا می کنم یک تاخیر 5 دقیقه ای از زمان باز شدن پنجره تا زمانیکه بتوانم واقعا از آن استفاده کنم پیش می آید. من یک لپ تاپ MacBook Pro با مشخصات 4GB DDR و 3 RAM، کارت گرافیک، پردازنده 53/2 هرتزی Core2 و یک سیستم عامل عالی Lion دارم.

لپ تاپ من gazillion گیگابایت یا پردازنده i7 ندارد و به اندازه کافی برای Battlefield 2 نیز سرعت ندارد اما برای اجرای کروم سرعت بسیار خوبی دارد بطوریکه من این روزها ترجیم می دهم بجای فایرفاکس از آن استفاده کنم. من سعی کردم با حذف برخی پلاگین های فایرفاکس سرعت ان را بیشتر کنم اما فایده ای نداشت. پاک کردن تاریخچه، حذف cache، حذف و نصب مجدد Lion و فایرفاکس هیچکدام سودی نداشتند. 500 گیگابایت از حافظه توسط فایرفاکس مورد استفاده قرار می گیرد.

موزیلا تلاش بسیاری کرده است تا آنچه را کروم انجام می دهد تکرار کند بطوریکه به کلی فراموش کرده است دلیل اصلی انکه مردم در وهله اول از فایرفاکس استفاده می کنند چیست. فایرفاکس نوآورانه و از پیشروان صنعت مرورگرها و بسیار جدیدتر (و امن تر) از اینترنت اکسپلورر بود. کروم انتشار نسخه های خود را سریعتر کرد بنابراین فایرفاکس نیز همین کار را کرد. فایرفاکس 4،5 و 6 تنها به فاصله چند ماه منتشر شدند. فایرفاکس 6 هیچ ویژگی قابل توجهی که مستحق انتشار یک نسخه جدید باشد ندارد.

هنگامیکه اپل Mac OSX Lion را منتشر کرد من صفحه اصلی فایرفاکس را در طول روز بارها بررسی کردم چون منتظر بودم یک نسخه جدید که با Lion سازگار باشد منتشر گردد. حدس بزنید چه شد؟ هنوز این اتفاق نیافتاده است! نسخه 6.0.2 نیز منتشر شده و هنوز گزینه ((تمام صفحه)) در آن دیده نمی شود. کروم این گزینه را دارد. سافاری نیز از اولین روز  انتشارLion آن را راه اندازی کرد. اما مرورگر مورد علاقه من هنوز این کار را نکرده است. من فکر می کنم تا زمانیکه این مسائب برطرف نشوند من از فایرفاکس استفاده نخواهم کرد. من برنامه نویس نیستم و هیچوقت ادعای این کار را نیز نکرده ام اما اگر جای موزیلا بودم فکری به حال فایرفاکس می کردم.

1) اشکالات نسخه فعلی در اسرع وقت برطرف شود. ما مرورگری می خواهیم که خیلی شلوغ نباشد.

2) یک گزینه ((تمام صفحه)) همچون کروم اضافه گردد که در منو پنهان نشده باشد.

3) مدیریت حافظه بهبود یابد. اگر من یک ویدیو فلش را بازکنم مصرف RAM نیز دوبرابر می شود. حتی اگز من ویدیو را ببندم و یک صفحه خالی باز کنم وضعیت باز به همان صورت باقی می ماند.

4) فایرفاکس در حالت امن آسان تر راه اندازی می شود. من در حال حاضر فقط از طریق پنجره ترمینال می توانم این کار را بکنم. اگر یک گزینه GUI وجود دارد لطفا برجسته تر شود.

من خیلی دوست دارم که در سیستم عامل Lion خود نیز از فایرفاکس استفاده کنم و نگران این نباشم که مرورگر پرسرعت دیگری نیز موجود می باشد.

منبع: aleptu