دوست عزیزمان “وحید” از ما درخواست کرده تا افزونه Boomerang که مخصوص مرورگر کروم و سرویس جیمیل است را به شما معرفی کنیم . البته به دلیل اینکه این افزونه تنها در مرورگر کروم و سرویس جیمیل کار میکند ، بر آن شدیم تا افزونه دیگری که در سایر سرویس دهنده ها نیز کار کند را به شما دوستان معرفی کنیم .

خیلی از ما بعضی اوقات به دنبال امکاناتی میگردیم که واقعا نبودشان باعث تعجب است . به عنوان مثال مدتی قبل میخواستم فایل مهمی را برای یکی از دوستانم بفرستم . این فایل به قدری مهم بود که دوستم باید حتما پشت سیستم می نشست و بعد از دریافت فایل و انتقال آن به یک جای امن ، آن را به کلی از سرویس ایمیل خود پاک میکرد تا هیچ اثری از آن باقی نماند . با این حساب ما هر دو باید پشت سیستم حاضر میشدیم در یک زمان مشخص ، فایل را برای دوستم میفرستادم .

خوشبحتانه من آن روز کاری نداشتم و در زمان مشخص ، هر دو نفر پشت سیستم حاضر شدیم و فایل را برای او فرستادم . اما اگر کاری برای من پیش می آمد و مجبور به رفتن میشدم ، چکار باید انجام میدادم ؟؟؟ این دقیقا همان سوالی بود که بنده را به سمت نوشتن این مطلب ، سوق داد .

من از سه سرویس دهنده ایمیل استفاده میکنم . یاهو ، جیمیل و هات میل . البته از هر کدام برای امور مختلفی استفاده میکنم و میزان استفاده از آنها متفاوت است . متاسفانه هرچه در این سرویس ها و امکاناتشان جستجو کردم ، نتوانستم ابزاری به منظور ارسال زمانبندی شده ی ایمیل ها ، پیدا کنم که واقعا تعجب آور بود . یعنی اضافه کردن یک قابلیت به این سادگی تا این حد برای شرکت های قدرتمندی مثل یاهو ، گوگل و مایکروسافت با داشتن آن همه برنامه نویس حرفه ای مشکل است ؟؟؟ مطمئنا اینطور نیست و حتما دلیل دیگری دارد . در هر صورت نبود چنین قابلیتی تعجب برانگیز است و یقینا افراد زیادی به غیر از من هستند که نیاز به چنین قابلیتی دارند .

پس از نا امید شدن از سرویس تحت وب ایمیل های مذکور ، سری به برنامه مدیریت ایمیل خود یعنی Mozilla Thunderbird زدم . پس از کمی باز و بسته کردن منوها و قسمت ها مختلف ، متاسفانه آنجا هم چیزی پیدا نکردم .

آخرین جایی که میتوانستم به دنبال راه حل بگردم ، دنیای پهناور اینترنت بود و خوشبختانه به نتیجه هم رسیدم و در ادامه برای شما توضیح خواهم داد . با گویا آی تی همراه باشید …………..

افزونه Boomerang مخصوص مرورگر کروم و استفاده در سرویس جیمیل :

افزونه بومرنگ به ساده ترین شکل ، مشکل شما را حل میکند . اما محدودیتی که برای شما به همراه دارد اینست که فقط در مرورگر کروم و در جیمیل قابل استفاده است . البته در صورتی که افزونه ای مخصوص مرورگرهای دیگر نیز پیدا کنیم ، حتما آن ها را معرفی خواهیم کرد .

نکته مهم : قبل از هر چیزی ذکر این نکته را لازم میدانم که استفاده از این افزونه فقط برای یک ماه رایگان است و در صورتی که بخواهید بعد از یک ماه از آن استفاده کنید ، باید هزینه ای بپردازید .

ابتدا این افزونه را از گویا آی تی و بدون هیچ تحریمی دریافت کنید .

روش نصب :

پس از خارج سازی فایل از حالت فشرده ، فایل موجود که پسوند CRX دارد را روی پنجره کروم کشیده و رها کنید . در قسمت پایین مرورگر با پیغامی مواجه خواهید شد که باید روی دکمه Continue کلیک کنید . سپس پیغام دیگری در وسط صفحه خواهید دید که بایستی روی دکمه Install کلیک کنید . تمام ……….

اکنون وارد اکانت جیمیل خود شوید . در قسمت بالا و تقریبا سمت راست صفحه جیمیل ، آیتمی با نام Boomerang اضافه شده است . روی آن کلیک کرده و از بین منوهای موجود ، گزینه Manage Scheduled Messages را انتخاب کنید .

صفحه ای جدید باز خواهد شد که از شما درخواست دسترسی میکند که باید روی دکمه Allow کلیک کنید .

اکنون به قسمت نوشتن یک ایمیل جدید بروید . قبل از ارسال ایمیل ، روی دکمه Send Later که در قسمت بالای کادر متن ایمیل قرار دارد ، کلیک کنید .

در اینجا میتوانید زمان مورد نظرتان را تعیین کنید . بعضی گزینه های به صورت پیشفرض وجود دارند و میتوانند به شما در انجام سریع تر تنظیمات زمان ارسال کمک کند . اما اگر میخواهید به صورت دلخواه زمان مورد نظرتان را انتخاب کنید ، از قسمت پایین این پنجره و در بالای دکمه Confirm تکست باکسی وجود دارد که محل انتخاب زمان مورد نظر شماست . آیکونی به شکل تقویم هم در کنار این تکست باکس قرار دارد که با کلیک بروی آن ، یک تقویم از ماه جاری باز میشود . تاریخ مورد نظر را از اینجا انتخاب کنید . ساعت را نیز میتوانید به صورت دستی وارد کنید . در پایان نیز دکمه Confirm را کلیک کنید .

 

افزونه Send Later مخصوص نرم افزار مدیریت ایمیل تاندربرد :

این افزونه دست شما را در انتخاب سرویس ایمیل باز میگذارد . چون محدودیتی در سرویس ایمیل ندارد . از جیمیل و یاهو و هات میل بگیرید تا سرویس های موجود دیگر . پس در این زمینه محدودیت افزونه Boomerang را نخواهید داشت . اما یک محدودیتی که در اینجا وجود خواهد داشت اینست که باید از نرم افزار دسکتاپی تاندربرد استفاده کنید . چون اصولا بعضی افراد اصلا علاقه ای به استفاده از نرم افزارهای دسکتاپی برای کارهایی مثل چک کردن ایمیل خود ندارد . خب ، اشکالی ندارد ؛ شاید این افزونه باعث شود تا شما از این برنامه قدرتمند و مفید استفاده کرده و به آن عادت کنید .

ابتدا این افزونه را از گویا آی تی دریافت کرده و نصب کنید .

روش نصب :

ابتدا فایلی که از گویا آی تی دریافت کرده اید را از حالت فشرده خارج کنید . سپس وارد برنامه تاندربرد شده و از منوی Tools گزینه Add-Ons را انتخاب کنید . پس از باز شدن پنجره افزونه ها ، فایل افزونه که پسوند XPI دارد را روی این پنجره کشیده و رها کنید . پس از چند ثانیه با پیغامی مبنی بر نصب افزونه مواجه خواهید شد که باید دکمه Install را کلیک کنید . حالا یک بار تاندربرد را بسته و باز کنید تا افزونه به صورت کامل نصب شود .

اکنون به قسمت نوشتن یک ایمیل جدید بروید . هنگامی که قصد ارسال ایمیل را داشته باشید ، از منوی File گزینه Send Later را بزنید .

پنجره کوچکی باز خواهد شد که در آن باید زمان ارسال مورد نظر خود را تنظیم کنید .

در آخرین مرحله روی دکمه Send later at time(s) specified above کلیک کنید .

دانلود نرم افزاری مدیریت ایمیل Mozilla Thunderbird