بخش بررسی بازار موسسه ی IHS از افزایش 50 درصدی قیمت هارد دیسک در بازار در عرض یک هفته خبر داد. تمام تولیدکنندگان هارد دیسک در تایلند به نحوی تحت تاثیر سیل اخیر قرار گرفته اند، با توجه به اینکه پس از حادثه ی هسته ای ژاپن مقدار بخش زیادی از تولید هارددیسک به تایوان محدود شده بود، با وقوع سیل قیمت تولید هارد دیسک کم شده است.

کمپانی Western Digital قبلا اعلام کرده بود که با چیزی حدود 60 درصد کاهش سود در سه ماهه جاری روبرو خواهد شد، همچنین به کمپانی آلمانی Golem.de گفته بود که در این سه ماهه توانایی تولید 22 تا 26 میلیون درایو دیسک سخت را دارد، قبلا طبق برنامه ریزی ها می خواست 58 میلیون درایو دیسک سخت تولید کند.

یکی از سخن گویان کمپانی WD در این رابطه می گوید: ” در حال حاضر منتظر خشک شدن کارخانه ها هستیم” تا در ادامه تاسیسات تولیدی خود را مجددا فعال کنیم.

چیزی که مساله را بحرانی تر کرده این است که کارخانجات تولید HDD سود کمی می کنند و در نتیجه تنها برای 5 تا 7 روز آینده ذخایر مورد نیاز خود را دارند.

یکی از مدیران کمپانی Seagate که از بزرگترین تولید کنندگاه HDD است نیز به CRN هند گفته است که این کمپانی با کمبود شدید درایو روبرو خواهد شد و قیمت ها نیز افزایش خواهند داشت. با این وجود هنوز چیزی در مورد مقدار افزایش قیمت ها قابل پیش بینی نیست. هم WD و هم Seagate می گویند سیل تایلند مشکلات بزرگی برای صنعت تولید هارد دیسک به وجود آورده است، مشکلاتی که برای حل آن نیاز به گذشت چندین ربع سال خواهد بود.

منبع:

tomshardware