2 دهه است که آمریکا در زمینه ی تولید هواپیماهای جاسوسی که از دید رادارها پنهان می شوند (پنهان) پیشتاز است. اولین هواپیمای جاسوسی پنهانی آمریکا F-117 Nighthawk (شاهین شب) اکنون از رده خارج شده است.

در حال حاضر نیروی هوایی آمریکا از 2 هواپیمای پنهانی جاسوسی به نام F-35 Lightning II و F-22 Raptor استفاده می کند که در دو مدل از نسل دوم تکنولوژی پنهان برخوردارند.

در قاره ی آسیا چینی ها به دنبال آمریکا حرکت کرده و هواپیماهای جدید جاسوسی طراحی کرده اند، اکنون کره ی جنوبی نیز به این جمع اضافه می شود.

هواپیمای جاسوسی پنهان کره KF-X نام دارد، این هواپیمای دو موتوره از نظر سرعت و مسافت پرواز بینابین هواپیماهای F-16 و بوئینگ F-15 قرار می گیرد. کره ایها قصد دارند KF-X را در 9 سال آتی پیشرفته تر کنند و به این منظور 5 بیلیون دلار هزینه کرده اند. این مقدار بودجه در مقایسه با بودجه ای که آمریکا برای طراحی نسل دوم تکنولوژی پنهان سازی صرف کرد بسیار کم و خنده دار است.

کره ی جنوبی برای تولید انبوه این مدل در سال 2020 برنامه ریزی کرده است، استفاده از تسلیحات جدید روی این هواپیما نیز جزء برنامه های کره می باشد. قرار است KF-X از نوع جدیدی از اسلحه ی AIM-9 برای اطراف هواپیما و موشک 120 میلی متری AMRAAM برخوردار شود. تسلیحات دیگری مثل بمب های هدایت شونده و موشک های ضد کشتی نیز به ان اضافه خواهد شد.

قابل ذکر است که Flight Global قبلا هواپیمای KF-X را با باله های کانارد رویت کرده است اما چیزی که در نمایشگاه هوافضای سئول به نمایش گذارده شده، فاقد باله های کانارد است.

مقامات کره در حال گفت و گو با ترکیه و اندونزی هستند، دو کشوری که در این برنامه مشارکت خواهند داشت.

منبع:

dailytech