هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا، RQ-170 که اخیرا توسط ایران اسیر شد و به نمایش در آمد، بعد از یک حمله ی الکترونیکی در خاک ایران نشانده شده است. برخی گزارشات تایید نشده که در روز سه شنبه از طرف Christian Science Monitor منتشر شد، نشان می دهد که یکی از مهندسین ماشین های بدون سرنشین ایران گفته است: متخصصین جنگ الکترونیک در ایران توانستند ارتباط هواپیماهای بدون سرنشین را قطع کرده و سیستم موقعیت یابی GPS آن را با دستورات خود تنظیم کنند و در نتیجه آن را به جای افغانستان در ایران فرود آورند.

این مهندس شخصی است که برای یک تیم ایرانی کار می کند و ماموریت تیم مذکور جمع آوری اطلاعاتی در مورد این هواپیمای بدون سرنشین بوده است.

تکنیکی که برای حمله به هواپیمای جاسوسی مذکور مورد استفاده قرار گرفته، محصول مهندسی معکوس هواپیماهایی است که در سال های اخیر تصرف شده اند یا بر اثر خرابی به دست ایرانیان افتاده اند. مهندس مورد نظر اضافه کرده است که این حمله با توجه به نقاط ضعف موجود در سیستم هدایت هواپیما صورت گرفته و عملکرد آن را مختل نموده و مختصات محل فرود آن را دستکاری کرده است.

وی  می گوید: سیستم هدایت GPS مهم ترین نقطه ضعف RQ-170 بوده، با استفاده از ایجاد نویز (پارازیت یا jam) ارتباط هواپیما قطع شده و آن را مجبور کردیم که در حالت اتوپایلت (خلبانی خودکار) قرار بگیرد. بنابراین هواپیما بدون اینکه نیازی به نفوذ در سیستم کنترل از راه دور و سیگنال های مربوط به آن باشد، در جایی که می خواستیم فرود آمد.

قرار بود هواپیما در پایگاه نظامی آمریکا در قندهار افغانستان فرود بیاید، البته هواپیما فکر می کرد که در حال فرود در همین پایگاه است اما بعدا مشخص شد که سیستم GPS آن فریب خورده است!

بنابر وب سایت Jane هواپیمای RQ-170 توسط Lookheed Martin برای نیرو هوایی ارتش آمریکا طراحی و تولید شده است، این هواپیمای بدون سرنشین از سال 2009 وجود داشته ولی بر اساس عکس های غیر رسمی که از شهر قندهار تهیه شده، این هواپیما قدیمی تر است و شاید از سال 2007 وجود داشته است.

Ira Winkler مدیر گروه امنیت اینترنتی و مقاله نویس aComputerworld می گوید این حمله به صورتی که توضیح داده شده است، باورکردنی به نظر می رسد. وی می گوید: من گزارشات دیگری دیده ام که اظهار داشته اند که نقاط آسیب پذیری خاصی وجود دارد. به عنوان مثال اگر بدانید که هواپیما در چه مختصاتی قرار دارد، و اگر بتوانید سیگنال GPS قوی تری نسبت به سیگنالی که ماهواره به هواپیما می فرستد به آن بفرستید، هواپیما سیگنال جعلی را دریافت کرده و فکر می کند که مختصاتش چیز دیگریست و در جای دیگری واقع شده است.

وی می گوید: اگر سیگنال GPS رمز گزاری شده نباشد، آن وقت سیگنال قوی تر پیروز می شود.

اگر هواپیمای مذکور به همین صورت دستگیر شده باشد، این اولین باری نیست که با چنین حمله ای یک هواپیمای جاسوسی آمریکا به دام می افتد.

2 سال پیش نظامیانی که در افغانستان و عراق حضور داشتند، یک ویدئوی زنده از یک هواپیمای بدون سرنشین Pedator دریافت کردند، ویدیویی که با یک نرم افزار ارزان روسیه ای به قیمت 26 دلار تهیه شده بود. نرم افزار SkyGrabber توسط یک کمپانی روسی تهیه شده است. در حالی که شواهد حاکی از آن است که احتمالا نظامیان نمی توانستند کنترل هواپیما را به دست گیرند، این احتمال وجود داشت که اطلاعات حیاتی و مهمی به دست دشمن بیافتد. مسئولین آمریکایی خطر را جدی نگرفته و اطلاعات را رمز گذاری نکردند.

منبع: computerworld