مطمئنا هیچکس دوست ندارد در جایی زندگی یا فعالیت کند که هیچ حریم خصوصی نداشته باشد . چون اصلا در چنین مکانی فرد آرامش ندارد تا بتواند به کارهای خود برسد . حالا فرقی ندارد که این مکان یک جای واقعی مثل این جهان یا جایی مجازی مثل دنیای اینترنت باشد . در هر دو مورد با حریم خصوصی خود را داشته باشیم . شاید در جهان واقعی راه داشتن حریم خصوصی را خوب بشناسیم ، اما در جهان دیجیتال کمی موضوع فرق میکند . در دنیای مجازی همه چیز آنگونه که باید در مقابل دیدگان ما قرار نمیگیرند و برخی افراد نیز به همین دلیل و یا نداشتن دانش کافی در این زمینه به دنبال این موضوع نمیروند . اما این کار درستی نیست و باید در این جهان مجازی نیز به دنبال حریم خصوصی باشیم .

شاید شما دوست نداشته باشید تا دیگران بفهمند تا به چه وبسایت هایی سر میزنید و یا چه فعالیت های آنلاینی انجام میدهید . در این مطلب هدف ما اینست که به شما کمک کنیم تا بیشتر با مسائل مربوط به حریم خصوصی در مرورگر فایرفاکس آشنا شوید و بتوانید بسته به نیاز خود به تغییر آن ها بپردازید . با گویا آی.تی همراه باشید ………..

 

غیر فعال کردن ردیابی شما

برخی از وبسایت ها این قابلیت را دارند تا فعالیت های آنلاین شما را رصد کنند . فایرفاکس به این مسئله توجه داشته است و گزینه ای را در قسمت تنظیمات حریم خصوصی گنجانده است . کافیست از منوی Tools گزینه Options را انتخاب کنید . در پنجره باز شده به قسمت Privacy بروید . در این قسمت گزینه ای به نام Tell websites I do not want to be tracked وجود دارد که با فعال کردن آن در واقع به وبسایت ها میگویید که فعالیت های شما را ردیابی نکنند . متاسفانه سایت های کمی هستند که به درخواست شما توجه کنند . همچنین این قابلیت در مرورگرهای دیگری مثل اینترنت اکسپلورر و سافاری نیز وجود دارد .


پیشنهادهای جستجو

در قسمت باکس جستجوی فایرفاکس شما میتوانید کلمات مورد نظر خود را جستجو کنید . همچنین با تایپ کلمات در این قسمت ، پیشنهادهایی نمایش داده میشوند که به شما در یافتن سریع تر موارد دلخواهتان کمک میکند . به منظور نمایش این پیشنهادها ، کلماتی را که در این قسمت وارد میکنید به موتور جستجوی پیشفرض تان ارسال میشود . در پاسخ نیز پیشنهاد برای مرورگر شما ارسال خواهد شد .

اگر مایل نیستید که مواردی را که جستجو میکنید برای موتور جستجویتان ارسال شود ، کافیست روی باکس جستجو راست کلیک کرده و گزینه Show Suggestions را غیر فعال کنید .وبگردی ایمن

فایرفاکس از همان تکنولوژی تشخیص بدافزارهایی استفاده میکنید که در گوگل کروم نیز استفاده میشود . مانند کروم ، فایرفاکس نیز لیست مربوط به وبسایت های مخرب را از گوگل و در بازه های زمانی 30 دقیقه ای دریافت میکند . اگر شما قصد رفتن به وبسایتی را داشته باشید که در این لیست موجود باشد ، فایرفاکس آدرس وبسایت را برای گوگل ارسال میکند . پس از اینکه آدرس به دست گوگل برسد ، گوگل تایید میکند که آیا این وبسایت آلوده هست یا نه .


این قابلیت بسیار مفید است و در جهت حفظ امنیت شما میباشد . در این مورد هیچ شکی نیست ، اما همین قابلیت میتواند نقض کننده حریم خصوصی شما نیز باشد . چون آدرسی که شما قصد مراجعه به آن را داشتید ، به اطلاع گوگل میرسد . اگر نمیخواهید این آدرس ها به دست گوگل برسند کافیست به قسمت تنظیمات فایرفاکس رفته و در پنجره تنظیمات به قسمت Security بروید . در این قسمت سه گزینه وجود دارد که اولی زیاد مربوط به بحث مورد نظر ما نمیشود .


اما گزینه های دوم و سوم را میتوان در این بحث دخیل دانست . گزینه اول یعنی Block reported attack sites مسئول مسدود کردن وبسایت هاییست که از سوی گوگل در لیست سیاه قرار گرفته اند . گزینه دوم یعنی Block reported web forgeries نیز هنگامی که شما قصد ورود به وبسایت های جعلی را داشته باشید ، هشداری نمایش خواهد داد .

اما همانطور که قبلا گفتیم ، در این بین ارتباطی بین فایرفاکس و گوگل برقرار میشود تا از صحت مخرب بودن وبسایت مذکور اطمینان حاصل شود . شما میتوانید با غیر فعال کردن این دو گزینه ، مانع از ارسال آدرس سایت ها به گوگل شوید .

 

مدیریت کوکی ها

وبسایت های تبلیغاتی زیادی هستند که از کوکی ها به منظور رصد فعالیت های آنلاین شما استفاده میکنند . اگر قصد دارید جلوی این وبسایت ها را بگیرید ، میتوانید از روش زیر استفاده کنید .

ابتدا به قسمت تنظیمات فایرفاکس بروید . در پنجره باز شده به قسمت Privacy بروید . در بخش History و در مقابل عنوان Firefox Will یک منوی کشویی وجود دارد . روی آن کلیک کرده و گزینه آخر یعنی Use costume settings for history را انتخاب کنید . بلافاصله تنظیمات مربوط به کوکی ها را مشاهده خواهید کرد . کافیست که گزینه Accept third-party cookies را غیر فعال کنید تا مانع از رصد فعالیت هایتان توسط اینگونه وبسایت ها شوید . البته برخی سایت ها به کوکی های شخص ثالث نیاز دارند . پس بهتر است هنگام مراجعه به وبسایت هایی که به آنها اعتماد دارید ، این گزینه را فعال کنید .

اگر میخواهید هیچ کوکی از هیچ سایتی در سیستم باقی نماند ، کافیست کاری کنید که این کوکی ها پس از بستن مرورگر به صورت خودکار پاکسازی شوند . در قسمت تنظیمات کوکی ها کافیست ، گزینه Clear history when firefox closes را فعال کرده و روی دکمه Settings کلیک کنید .


در پنجره ای که باز میشود چند گزینه وجود دارد . یکی از این گزینه ها Cookies میباشد که با فعال کردن آن ، پس از بسته شدن فایرفاکس همه ی کوکی ها پاکسازی میشوند .


مدیریت ارسال گزارش مربوط به کرش ها و داده های مربوط به بازدهی فایرفاکس

فایرفاکس میتواند گزارش مربوط به کرش ها و همچنین بازدهی مرورگر را برای موزیلا ارسال کند . متخصصان و برنامه نویسان این شرکت نیز با استفاده از همین گزارش ها سعی در رفع مشکلات و بهبود فایرفاکس میکنند . اما ممکن است شما نخواهید این اطلاعات به دست فایرفاکس برسد . پس کافیست به قسمت تنظیمات فایرفاکس رفته و به تب آخر یعنی Advanced بروید . در بخش System Default دو گزینه با عنوان های Submit crash reports و Submit performance data وجود دارد . اگر این گزینه ها را از کار بیندازید ، فایرفاکس دیگر اطلاعات مربوط به کرش ها و بازدهی مرورگر را بدون هماهنگی شما برای موزیلا ارسال نمیکند . این بدان معناست که هرگاه لازم باشد اطلاعاتی برای موزیلا ارسال شود ، ابتدا یک پیغام نمایش داده شده و در صورت تایید شما آن اطلاعات ارسال میشوند .


منبع