کاربران گوشی های هوشمند می توانند به اکثر خدمات گوگل از طریق گوشی هوشمند خود دسترسی داشته باشند. کسانی که از آندروید استفاده می کنند اغلب در بیشتر اوقات به حساب  کاربری خود در گوگل متصل هستند. با این حال، بیشتر افراد نمی دانند که می توانند با گوشی هوشمند خود به حساب گوگل  خود روی یک کامپیوتر دیگر لاگ-این کنند. این امر با کمک یک کد منحصر به فردQR انجام می شود. اجازه بدهید به شما توضیح مختصر، مفید و سریعی در مورد این کد بدهم:

اول از همه نیاز است که به حساب گوگل خود توسط گوشی  هوشمندتان وارد شوید. بدیهست که به اکثر خدمات گوگل می توانید به طور مستقیم بر روی تلفن دسترسی داشته باشید، اما گاهی اوقات ممکن است برای نمایش جزئیات به صفحه نمایش بزرگتری نیاز داشته باشید، به خصوص اگر یک کامپیوتر در دسترس شما باشد. ورود به گوگل توسط یک کامپیوتر هیچ مشکلی نیست اگر این کامپیوتر، رایانه شخصی شما باشد اما اگر در یک مکان عمومی مثل کافی نت با رایانه های عمومی قرار داشتید یا خانه یکی از دوستان مهمان بودید چه؟ شما احتمالا نمی خواهید با وارد کردن اطلاعاتی مثل نام کاربری و کلمه عبور بر روی آن کامپیوتر به حساب خود وارد شوید. چرا که اتفاقات ناگواری ممکن است در آینده برای حساب شما بیافتد.

برخی از این سلسله اتفاقات عبارتند از متصل بودن یک keylogger به کامپیوتر و لو رفتن اطلاعات شما، ایستادن کسی بالای سر شما هنگامی که مشغول وارد کردن اطلاعات خود برای ورود به حساب کاربری هستید، فراموش کردن برای زدن دکمه خروج از سیستم (log out) پس از اتمام کارتان و یا پیکربندی  خاص مرورگر رایانه که اطلاعات ورود به سیستم را بر روی کامپیوتر ذخیره می کند.

اگر گوشی هوشمندی دم دست دارید، شما می توانید مراحل زیر را انجام دهید به جای ورود مستقیم اطلاعات توسط رایانه انجام دهید. اول از همه روی مرورگر گوشی به آدرسhttp://goto.google.com/login بروید. آنجا همه چیزی که خواهید دید یک کد QR بر روی صفحه است.

با دوربین گوشی هوشمند خود کد را اسکن کنید. شما باید روی صفحه نمایش گوشی خود چیزی شبیه به تصویر زیر را ببینید.

 

بر روی یکی از دکمه های Start with Google Mail یا  Start with iGoogle  که اولی یعنی شروع با سرویس ایمیل گوگل و دومی به معنای شروع با آی گوگل هست کلیک کنید تا آن صفحه در همان مرورگر وبی که شما کدکیو آر را اسکن کرده اید بارگذاری شود. همچنین می توانید همین جا کار را متوقف کرده و لاگ-این نکنید، اتفاق خاصی نمی افتد.

Google Mail  یا iGoogle  با توجه به حسابی که شما در گوشی خود تعریف کرده اید باز خواهند شد، آنهم بدون نیاز به وارد کردن نام کاربری و یا رمز حساب کاربری خود درون مرورگر وب و یا بر روی کامپیوتر دیگر.

لازم به ذکر است که شما به داده های همان حساب کاربری که از طریق گوشی هوشمند خود پیش از این وارد شده بودید دسترسی خواهید داشت. هیچ گزینه دیگری به غیر از ورود به حساب دیگر بر روی گوشی ، برای دسترسی به حساب های دیگر بر روی PC وجود ندارد.

همچنین مهم است توجه داشته باشید که پس از اینکه کارتان به پایان رسید حتما روی کامپیوتر مورد استفاده، دکمه Log out  را بزنید. اگر اینکار را نکنید، کاربر بعدی ممکن است قادر به دسترسی به داده های شما باشد.

جمع بندی:

سرویس Sesame  گوگل می تواند در مواقعی که کاربر می خواهد به حساب گوگل خود بر روی یک کامپیوتر که شخصی نیست وارد شود بسیار مفید باشد. به جای نیاز به وارد نمودن اطلاعات کاربری خود، شما به سادگی می توانید از گوشی هوشمند خود جهت ورود به حساب گوگل استفاده کنید

شما از این شیوه امنیتی گوگل چه اطلاعاتی دارید؟ اجازه بدهید در نظرات از آن مطلع شویم!

بروز رسانی: به نظر می رسد که گوگل دوباره فتیله یکی از قابلیت های جدید خود را پائین کشیده. حالا هنگامی که از سایتی که در آن کد QR  تا پیش از این نمایش داده می شد بازدید می کنید، با پیغام زیر مواجه می شوید :

 

سلام به شما،  و تشکر به خاطر علاقه مندی تان در خصوص شیوه آزمایشی ورود به سیستم مبتنی بر تلفن همراه.

تا وقتی که کارشناسان ما این آزمایش خاص را نهایی کنند، ما به طور مداوم مشغول آزمایش مکانیسم های تأیید هویت جدید و امن تر خواهیم بود.

منتظر شنیدن خبرهایی از قابلیت هایی بهتر از این از گوگل باشید!

درکبالفانز،  تیم امنیتی گوگل.

 

واقعا روشن نیست چرا این کد از سرویس گوگل برداشته شده یا اینکه آیا  ممکن است در آینده نزدیک دوباره این بارکد را قرار دهد. در هر حال شما می توانید بارکدی که در همین مقاله گذاشته شده را استفاده کرده و آن را با دوربین موبایل خود اسکن کنید!

 

منبع:gHacks