شرکت PENTAX به تازگی دوربین دیجیتال جدید خود، Optio VS20، را با قدرت زوم بالا و دکمه شاتر عمودی در ایالات متحده معرفی کرد. به عنوان اولین دوربین دیجیتال Point – and – Shooter جهت دسترسی به دکمه شاتر عمودی دوم، دکمه شاتر دوم آن همراه با اهرم زوم جهت استفاده در عکاسی پرتره ارایه گردیده است.VS20  مجهز به حسگر تصویرCCD 16 مگاپیکسلی، لنزی با قدرت بالای زوم اپتیکال20Xو صفحه نمایش3 اینچی بزرگLCDمی باشد.

از ویژگی های بارزOptio VS20 می توان به تغییر جهت (Shift) سنسور مکانیکی به منظور کاهش لرزش و تثبیت تصویر، تصاویر واضح و بدون تیرگی حتی در نور کم، حالت تصویر خودکار که تنظیمات دوربین را به طور خودکار به بهترین نحو انتخاب می کند، فوکوس اتوماتیک 3نقطه ای با سوپر ماکرو 1 سانتی متری، 13حالت صحنه و قابلیت Handheld Night Snap؛ تشخیص چهره با قابلیت به خاطر سپاری چهره که چهره از پیش ثبت شده را به هنگام بهینه سازی تنظیمات فوکوس و نمایش در اولویت قرار می دهد، و نهایتا حالت پانورامای دیجیتال اشاره کرد. علاوه بر مکانیزم کاهش لرزش با شیفت کردن سنسور، این دوربین باریک با قدرت زوم بالا دارای حالتSRدیجیتال و حالت SR فیلم برای ارایه ی تصاویری روشن و بدون تاری و قابلیت Digital Level نیز می باشد، که تضمین می کند، عکس در سطح افق مناسبی تهیه شده اند.

دوربین VS20 شرکتPENTAX  قادر به تهیه فیلم های HD با وضوح720 × 1280 بوده و نیز همراه با یک دکمه ضبط اختصاصی فیلم ارایه خواهد شد. این دوربین در ماه فوریه سال 2012،به قیمت249.95 دلار و در رنگ های سیاه یا سفید درخشان در دسترس خواهد بود.