گاهی اوقات نیاز داریم تا یک کار را از راه دور انجام دهیم . مثلا اگر مدیر شبکه یک شرکت کوچک باشید که در یک ساختمان سه طبقه مستقر شده و دارای شبکه ای محلی است که کامپیوترهای هر سه طبقه را به هم متصل کرده ، اگر بخواهید کامپیوترهای یکی از طبقات را خاموش ، ریست و یا اوگ آف کنید ، چه خواهید کرد ؟ مطمئنا جواب شما استفاده از بستر شبکه برای انجام این کار خواهد بود . مسلما دومین موردی که از آن استفاده خواهید کرد ، برنامه های پیشرفته و مخصوص به مدیریت یک شبکه کامپیوتری میباشند . اما تا به حال فکر کرده اید که با استفاده از قابلیت های سیستم عامل نیز میتوانید این کارها را انجام دهید ؟ امروز میخواهیم این کار را در سیستم عامل ویندوز انجام دهیم . یعنی یک کامپیوتر را از راه دور خاموش ، ریست و یا لوگ آف کنیم . با گویا آی تی همراه باشید …….

ویندوز دارای یک فایل به نام Shutdown.exe میباشد که از طریق آن میتوانید کامپیوتر یا کامپیوترهای موجود در یک شبکه محلی را خاموش ، ریست و یا لوگ آف کنید . اما برای انجام این کار ابتدا باید کامپیوترهایی که میخواهید آنها را از طریق شبکه خاموش کرده یا ریست کنید ، پیکربندی نمایید .

نکته : در اکثر مراحلی که در این مقاله اشاره شده است ، به دسترسی سطح Admin نیاز خواهید داشت . پس با یک حساب کاربری سطح ادمین موارد اشاره شده را انجام دهید .

پیکربندی

برای انجام پیکربندی ابتدا باید یکی از سرویس های ویندوز که  Remote Registryنام دارد را فعال کنید . این سرویس به صورت پیشفرض فعال نیست .

اگر روی کامپیوتر هدف ( منظور کامپیوتری است که میخواهید به صورت راه دور آن را خاموش یا ریست کنید ) شما ویندوز 7 نصب شده ، وارد منوی استارت شده و از طریق باکس جستجو ، کلمه Services را تایپ کنید . نتایجی در قسمت بالا ظاهر میشوند که یکی از آنها Services میباشد و یک آیکون شبیه چرخ دنده دارد .

اما در صورتی که ویندوز ایکس پی روی سیستم هدف نصب شده باشد ، باید از طریق Run در استارت منو ، عبارت “Services.msc” را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید . البته انجام این کار در ویندوز 7 نیز میسر میباشد . با توجه به اینکه گزینه Run به صورت پیشفرض در استارت منوی ویندوز 7 قرار ندارد ، پس باید کلیدهای ترکیبی “Win+R” را بفشارید تا پنجره Run نمایش داده شود .

اکنون پنجره ای را پیش روی خود خواهد دید که سرویس های مختلف ویندوز در آن وجود دارند که هر کدام مسئولیت خاصی را بر عهده خواهند داشت . در ضمن پیشنهاد میکنیم که در صورت نداشتن آشنایی با این سرویس ها ، هیچ تغییری در تنظیمات آنها بوجود نیاورید ، چون برای تان دردسر ساز خواهد شد .

اما سرویس مورد نظر ما یعنی Remote Registry در اینجا قرار دارد که باید آن را فعال کنیم . پس در این لیست به دنبال این مورد بگردید . اکنون روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را کلیک کنید .

در پنجره Properties و در بخش Startup type یک منوی کشویی وجود دارد . این منو را باز کرده و گزینه Automatic را انتخاب کنید . اکنون روی دکمه Start که در زیر این منو قرار دارد ، کلیک کنید .

پس از آن باید پورت مورد نیاز برای انجام این کار را نیز باز کنید . کافیست در منوی استارت ویندوز 7 عبارت Allow a program را تایپ کرده و بالاترین موردی که با عنوان Allow a program through windows firewall مشخص شده است را انتخاب کنید .

اکنون روی دکمه Change Settings کلیک کنید . سپس از لیستی که در زیر این دکمه قرار دارد گزینه Windows Management Instrumentation ( WMI ) را پیدا کرده و تیک کنار آن را بزنید . پس از انتخاب این گزینه ، در سمت راست دو چک باکس وجود دارند که چک باکس موجود در ستون Home/Work ( Private ) فعال میشود و لازم نیست در آن تغییر بوجود بیاورید . این پنجره را OK کنید .

متاسفانه در منبع این مطلب هیچ اشاره ای به روش فعال کردن این پورت در ویندوز ایکس پی نشده بود . بنابراین ما روش فعال کردن این پورت در ویندوز ایکس پی را در اینترنت جستجو کردیم و به روش زیر رسیدیم .

از طریق Run عبارت cmd را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا پنجره Command Prompt باز شود . اکنون دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را بزنید .

netsh firewall set service remoteadmin enable

در جواب نیز باید کلمه OK را ببینید .

نکته : متاسفانه به دلیل فراهم نبودن یک شبکه محلی ، نتوانستیم این مورد را دقیقا تست کنیم . بنابراین از شما خوانندگان محترم تقاضا میشود که در صورت تست کردن این روش در ویندوز ایکس پی و عدم وجود مشکل در انجام عملیات ، این مورد را در قسمت نظرات بیان کنند و اگر مشکلی مشاهده شده و روش حل آن را میدانستید نیز از دیگر کاربران دریغ نفرمایید .

اکنون میتوان گفت که کار تقریبا تمام شده است . به منوی استارت بروید و عبارت cmd را تایپ کنید . در پنجره ظاهر شده دستور Shutdown –I را تایپ کرده و اینتر را بزنید . پنجره ای با عنوان Remote Shutdown Dialog باز خواهد شد که از طریق آن میتوانید کامپیوتر یا کامپیوترهای موجود در شبکه محلی خود را به آن اضافه کنید .

برای انجام این کار روی دکمه Add کلیک کرده و نام کامپیوتر(های) مورد نظر خود را به آن اضافه کنید . اگر نام دقیق و کامل کامپیوتر(های) مورد نظر خود را نمیدانید ، به روش زیر عمل کنید .

ویندوز 7 : روی آیکون Compuer موجود در دسکتاپ یا منوی استارت راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید . در قسمت Full Computer Name میتوانید نام دقیق و کامل کامپیوتر(های) هدف را مشاهده کنید .

ویندوز ایکس پی : در ویندوز ایکس پی نیز باید روش ویندوز 7 را برای پیدا کردن نام کامل کامپیوتر(های) هدف را انجام دهید . با این تفاوت که پس از باز شدن پنجره Properties باید به تب Computer Name بروید و در قسمت Full name نام کامل را مشاهده کنید .

پس از اضافه کردن نام کامپیوتر(ها) به لیست ، اکنون باید مشخص کنید که میخواهید چه کاری با آنها بکنید ؟ خاموش کردن ، ریست و یا خروج ( logoff ) . هر کدام که مد نظرتان بود را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک کنید .

انجام عملیات از طریق محیط خط فرمان

شما حتی قادرید تا از طریق محیط خط فرمان ویندوز نیز این کار را انجام دهید . به عنوان مثال دستور زیر را در محیط خط فرمان تایپ کنید .

shutdown /s /m \\chris-laptop /t 30 /c “Shutting down for maintenance.” /d P:1:1

البته به جای chris-laptop ، نام کامپیوتر هدف را جایگزین کنید .

انجام عملیات از طریق لینوکس

اگر میخواهید این عملیات را از طریق سیستم عامل لینوکس انجام دهید ، ابتدا باید بسته samba-common را نصب کنید . پس ترمینال لینوکس را باز کرده و دستور زیر را تایپ کنید . لازم به ذکر است که در اینجا از توزیع ابونتو استفاده شده است .

Sudo apt-get install samba-common

پس از نصب این بسته میتوانید عملیات را آغاز کنید . دستور زیر را تایپ کنید :

net rpc shutdown -I ip.address -U user%password

اما چند مورد وجود دارد که باید در دستور بالا جایگزین موارد اصلی شوند .

ip.address : به جای این عبارت باید آی.پی کامپیوتر هدف را جایگزین کنید .

user : به جای این مورد نیز باید نام یکی از کاربران کامپیوتر هدف که دسترسی سطح ادمین دارد را قرار دهید .

password : این مورد هم که دیگر واضح است . پسورد مربوط به اکانتی که روی سیستم هدف انتخاب کرده اید را باید جایگزین این مورد کنید .

منبع