در گذشته و مخصوصا دهه ۱۹۸۰،شبکه ها با الان زمین تا آسمان متفاوت بودند.اینترنت،که همه ما با آن آشنا هستیم،به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گرفت و Dial-Up شاه بود!همچنین ظرفیت هارد دیسک ها بر مبنای مگابایت اندازه گیری می شد،نه گیگابایت.اگر چه در آن زمان هم کامپیوتر ها می توانستند به هم متصل شوند و راه های برقراری ارتباط وجود داشت.

یکی از این راه ها Usenet بود.در حالی که کارایی آن در مقایسه با استاندارد های امروزی،اولیه بود اما به کاربران اجازه می داد تا تصاویر و  متون را مانند سایر فایل های کم حجم به اشتراک بگذارند.

۳۰ سال بعد! World Wide Web شاه شد! فیسبوک،گوگل و یوتیوب پربازدید ترین وب سایت های دنیا هستند و عملکرد هایی دارند که Usenet نمیتوانست هرگز به آن ها دست پیدا کند.

اگرچه،Usenet هنوز هم زنده است و نفس می کشد!به هر حال دلایل بقای آن تغییر کرده است اما هم اکنون یک جامعه ی در حال پیشرفت است.شاید بپرسید چرا با وجود منسوخ بودن،هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد؟پاسخ این است : چون حتی بعد از ۳۰ سال،Usenet بهترین  و بزرگترین پلتفرم به اشتراک گذاری فایل است.

این کتاب ۲۹ صفحه می‌باشد که ترجمه آن توسط آقای محمدرضا رشیدی و طراحی جلد توسط خانم ویدا غلامی صورت گرفته است که نهایت تشکر و قدردانی را از این دوستان داریم .

جهت دانلود کتاب آموزشی شبکه Usenet  به اين آدرس مراجعه كنيد