اگر یادتان باشد مدتی قبل ، شرکت گوگل نسخه آندرویدی مرورگر کروم را منتشر کرد و ما هم مطلبی را به این مرورگر اختصاص دادیم . اکنون پس از گذشت یک مدت کوتاه ، گوگل آپدیتی را برای این مرورگر ارائه کرده است و میخواهیم ببینیم در این نسخه شاهد چه تغییراتی خواهیم بود . با گویا آی تی همراه باشید ………

1- اضافه شدن نمای دسکتاپ : ابتدا بگذارید توضیحی در مورد نمای دسکتاپ بدهیم . هنگامی که شما از وبسایتی دیدن میکنید ، دو نما ممکن است برای شما بارگذاری شود . نمای دسکتاپ یا Desktop View که حالت عادی تمام وبسایت ها است و همان چیزی است که در مرورگر کامپیوتر خود مشاهده میکنید . اما این روزها که استفاده از تلفن های همراه برای اتصال به اینترنت و بازدید از وبسایت ها هر روز بیشتر و بیشتر میشود ، بسیاری از وبسایت ها ( مخصوصا وبسایت های بزرگ و پرطرفدار دنیا ) از قابلیت نمای موبایل یا Mobile View نیز پشتیبانی میکنند . این کار به دو دلیل انجام میشود .

* بارگذاری بهتر صفحات : در طراحی صفحات مخصوص موبایل ، تمام تلاش طراحان روی ایجاد یک صفحه سبک به منظور بارگذاری در مرورگرهای موبایلی صرف میشود . این کار نیز به سه دلیل انجام میشود . ابتدا اینکه یک صفحه ی سبک ، بسیار سریع روی مرورگرهای موبایلی بارگذاری شده و وقت زیادی از کاربر نمیگیرد . دوم اینکه وقتی که صفحه سبک باشد ، ارسال و دریافت داده ها کمتر میشود و هزینه زیادی به کاربر تحمیل نخواهد شد . مورد سوم هم بحث رندرینگ صفحات یا همان پردازش آنهاست که باید با استفاده از یک مرورگر موبایلی و دسترسی به منابع محدود سخت افزاری انجام شود .

* اندازه صفحه نمایش : صفحه نمایش اکثر گوشی ها حداکثر 5 اینچ ( یا کمی بیشتر ) است و باید یک صفحه مناسب برای این سایز تهیه شود تا کاربر با مشکلاتی نظیر نمایش نامنظم صفحه و بهم ریختگی ها مواجه نشود .

پس از اینکه صفحه مخصوص موبایل طراحی شد ، هنگام ورود به وبسایت مورد نظر ، دستگاهی که شما با استفاده از آن به وبسایت مذکور متصل شده اید تشخیص داده میشود . اگر شما با استفاده از یک کامپیوتر به آن وبسایت متصل شده باشید که نمای دسکتاپ برای شما به نمایش در خواهد آمد . اما در صورت استفاده از گوشی های موبایل ، نمای موبایل را مشاهده خواهید کرد که این نما معمولا در یک Sub Domain قرار میگیرد . مثل آدرس m.facebook.com که مخصوص مرورگرهای موبایل است .

همه چیز تا اینجا درست است و خیلی هم عالی . اما مشکل این روش در کجا میتواند باشد ؟

گاهی اوقات صفحات مخصوص موبایل به درستی کار نمیکنند و یا بهم ریخته نمایش داده میشوند به شکلی که امکان کار با آنها وجود ندارد . در این هنگام بهتر است که از نمای دسکتاپ یا همان Desktop View استفاده شود تا دقیقا حالتی مثل بارگذاری از کامپیوتر ، شبیه سازی شود . در این آپدیت مرورگر کروم ، شما میتوانید نمای دسکتاپ را هم در دستگاه آندرویدی خود ببینید .

2- دسترسی سریع تر به وبسایت های مورد علاقه شما از Home Screen : قابلیت بوکمارک صفحات را میتوان یکی از اصلی ترین قابلیت های یک مرورگر دانست که به ما اجازه تا به وبسایت های مورد علاقه خود به سرعت دسترسی پیدا کنیم . اما این بار مرورگر کروم میخواهد سرعت دسترسی به وبسایت های مورد علاقه تان را حتی از قبل هم بیشتر کند . چگونه ؟ با استفاده از ساخت بوکمارک ها به عنوان میانبر ( Shortcut ) در صفحه خانگی یا همان Home Screen . شما میتوانید به صورت خیلی ساده ، بوکمارک های خود را به عنوان میانبر در Home Screen بسازید و از همان جا به وبسایت های مورد علاقه تان سر بزنید .

3- باز کردن لینک ها با اپلیکیشن های دلخواه : گاهی اوقات شاید بخواهید که لینک های مورد نظر خود را با استفاده از یک اپلیکیشن دیگر ( که میتواند یک مرورگر باشد ) باز کنید . در این هنگام اگر بخواهید از URL لینک کپی بگیرید و در اپلیکیشن مورد نظرتان باز کنید ، کمی وقت گیر خواهد بود .

حالا گوگل قابلیتی را برای شما ایجاد کرده است که از داخل کروم بتوانید لینک مورد نظرتان را در اپلیکیشن دلخواه خود باز کنید . بدین ترتیب سرعت انجام کارها نیز بالاتر خواهد رفت .

4- استفاده از تنظیمات پروکسی آندروید : اگر هنگام وبگردی قصد استفاده از تنظیمات پروکسی را دارید ، دیگر نیازی نیست نگران باشید . در این آپدیت جدید ، کروم میتواند از تنظیمات پروکسی که خودتان در تنظیمات آندروید اعمال کرده اید استفاده کند .

در صورت تمایل میتوانید نسخه آندرویدی کروم را برای سیستم عامل آندروید 4.0 از Google Play دریافت کنید .

منبع