توافقنامه اکتا (ACTA)  که اصولا با هدف مبارزه با خرید و فروش غیر قانونی دارو و حمایت از حق مالکیت معنوی در فضای سایبر طراحی شده ، دامنه وسیعی را در بر می گیرد و شامل جلوگیری از داد و ستد کالاهای تقلبی و دانلود غیر قانونی از وب سایت های اینترنتی هم می شود .

بسیاری از کاربران اینترنتی در اروپا با انتقاد از این توافقنامه پند جانبه آن را مغایر با اصول و آزادی های اساسی بشر می دانند و تا کنون تجمعات اعتراضی بسیاری بر ضد آن در شهر های اروپا برگزار کرده اند . در ادامه نظرات مخالفان با این معاهده را مرور می کنیم .

اکتا ( ACTA)  مخفف عبارت « توافقنامه تجارت ضد جعل و تقلب است » .

نبرد اکتا

بهداشت و درمان :

به نام ثبت اختراع ، اکتا به شرکت های بزرگ اجازه می دهد تا از رسیدن دارو به افرادی که به آن نیاز دارند جلوگیری شود . همچنین این شرکت ها می توانند بر استفاده از دانه های خاص محصولات کشاورزی ، کنترل کامل داشته باشند . همه اینها به معنای اختیار دادن بهشرکت های بزرگ برای کنترل کامل زنجیره تولید مواد غذایی است .

 اینترنت :

صنعت بزرگ سرگرمی می داند که توقف اشتراک گذاری فایل بدون از بین بردن اینترنت غیر ممکن است . اما آنها می توانند از قانون « دزدی دریایی » ( ساخت غیر مجاز و فروش آثار کپی رایت ) به عنوان بهانه ای برای حفظ کنترل بر آنچه که در اینترنت توزیع می شود استفاده کنند . آنچه در وب توزیع می شود شامل خواندن و یا گوش دادن مطالب هنگام وب گردی است .

نبرد اکتا

اکتا قصد دارد تا به صورت قانونی ارائه دهندگان خدمات اینترنت و دسترسی کاربان را آنلاین زیر نظر داشته باشد تا از این طریق برای هر کدام از آنها یک پلیس وقاضی خصوصی کپی رایت قرار دهد . این پدیده باعث خود سانسوری در شبکه اینترنت می شود و اثر بسیار دلسر کننده ای خواهد داشت .

در 3 سال گذشته اکتا با 39 کشور به صورت پنهانی مذاکره کرده است اما این مذاکره کنندگان به صورت دموکراتیک انتخاب نشده اند و هیچ یک از آنها با مردم تماس و یا ارتباطی برقرار نکرده اند . در اصل قانون اکتا دور از چشم مردم تدوین شده است .