انتخاب دقیق ناحیه ها در فتوشاپ هنری است که تمامی طراحان باید از آن بهره مند باشند .به احتمال زیاد به عنوان یک طراح خاص برای شما هم پیش آمده که بخواهید یک ناحیه را از تصویر حذف کنید مثلا گاهی تبلیغات را می خواهید از جلو چشم کنار بزنید .به عنوان یک طراح وب ممکن است بخواهید یک تصویر را از یک تصویر استخراج کنید و آن را در وب سایت خود قرار دهید و پشت زمینه آن را نمی خواهید . اگر هم که عکاس و تصویر نگار هستید ممکن است بخواهید بعضی از قسمتهایی را که لکه دار شده و یا ویژگی های خاصی که شما آن را نمی خواهید داشته باشد و بخواهید آن را حذف کنید .به هر صورت نمی توانید از کنار این مسئله ساده بگذرید و در واقع در این کار هرکسی که بتوانید ناحیه انتخابی خوبی برای کار خودش درست کند در پایان کار فوق العاده ای را تحویل می دهد .

خب حالا وقتی که شما می خواهید یک ناحیه غیر عادی را انتخاب کنید چه کار می کنید ؟ از ابزار های ساده انتخاب استفاده می کنید؟ به عنوان ابزارهای پایه ای انتخاب ، شما ابزار marquee ، ابزار lasso و ابزار magic wand و انتخاب سریع را در اختیار دارید و همانطور که می دانید اینها برای انتخاب های غیر عادی زیاد جواب نمی دهند و در واقع ابزار خیلی دقیق برای انتخاب ندارید .

حتی با masking و channels هم نمی توانید به طور دقیق ناحیه ای را انتخاب کنید . مطمئنا به کمک آنها می توانید ناحیه انتخابی خود را تصحیح کنید آن را پر و بال دهید و وقت زیادی را روی آن بگذارید و کار کنید ولی مطئننا این روش خیلی زمان گیر و سخت خواهد بود. به تصویر زیر دقت کنید ( می توانید آن را از اینجا دانلود کنید ) یک خانم با یک پشت زمینه مناسب را مشاهده می کنید . اگر بخواهید روی این تصویر کار کنید برای انتخاب ناحیه ها به مشکل خاصی برخورد نمی کنید و کار ساده ای است . در واقع اصلا جز انتخاب های پیچیده محسوب نمی شود ولی اگر دقت کنید موهای این خانم برای این که از تصویر اصلی جدا شود بسیار مشکل خواهد بود .

می توانید از ابزار انتخاب سریع استفاده کنید که می تواند کار فوق العاده ای برای انتخاب کردن توده ها در تصویر برای شما انجام دهد . ولی یک انتخاب تصحیح شده با این روش خیلی سخت تر خواهد بود . مشکل موهای این خانم است .اگر بخواهید آن قسمت که به صورت دسته ای و حلقه ای است را با ابزارهای ساده انتخاب کنید کار خیلی مشکلی است و بسیار ملالت آور است .

خوب در واقع می شد گفت که در اینجا Refine Mask کمی ما را نجات داد . در این مثال به کمک ابزار انتخاب سریع یک ناحیه انتخابی درست کردم . این کار خیلی خوبی برای ناحیه های انتخابی کرد ولی حالا می خواهیم ناحیه ای را که انتخاب کردیم تصحیح کنیم . در فوتوشاپ هنگامی که ناحیه ای را انتخاب می کنید ، منوی آپشن برای ابزار انتخاب شما باید یک دکمه به شما بدهد که بگوید ” “Refine Mask.” بر روی دکمه کلیک کنید تا Refine Mask Dialog Box را بیاورید .

منوی The Refine Mask یکی از بهترین ابزارهایی است که به کمک آن می توانید ناحیه انتخابی خود را تصحیح کنید . آپشن های زیادی برای مشاهده کردن ماسک خود دارید :
Marching Ants که نمایی از ناحیه انتخابی اصلی شما می دهد
Overlay که نمایی مشابه به عنوان حالت ماسک سریع نشان داده می شود .
On Black که به شما تعداد زیادی کانتراست در نمای شما می دهد و کاملا به نظر یک لایر ماسک ساده می رسد .
On White که به شما کانتراستی مشابه با پشت زمینه ای متضاد می دهد .
Black & White که به شما کمک می کند ناحیه انتخابی خود را از پشت زمینه در هنگامی که سعی دارید ناحیه های سایه ها و روشنی های یک عکس را مشاهده کنید و به ناحیه انتخابی خود چیزی اضافه کنید خیلی خوب است .
On Layers که به شما لایه های پوشیده را نشان می دهد.
Reveal layer که پشت زمینه عادی را به شما نشان می دهد .


هر نمایی که در بالا معرفی شد برای هدفی است ولی بهترین دیدی که می توانید برای کانتراست داشته باشید On Black, On White و Black & White است . این دیالوگ باکس دستی است چرا که به سادگی می توانید بین نماها و دیدهای مختلف با فشردن کلید F جابجا شوید . می توانید در زیر مثالی ببینید تا متوجه شوید که چه ناحیه انتخابی مناسب است ولی حلقه موها در ناحیه انتخابی قرار ندارد .

می توانیم به کمک Smart Radius Slider آن را درست کنیم .فقط با استفاده از این نوار لغزنده می توانیم در ناحیه انتخابی خود تصحیح داشته باشیم و آن را برای کار خودمان بهتر کنیم . من در اینجا تمام آن را به 250 پیکسل درآوردم و به نتیجه زیر رسیدم .

این نوار لغزنده کاری عالی انجام می دهد ولی با این حال باز هم مقداری از موها در ناحیه انتخابی قرار نگرفتند و باعث شد که تصویر ما کامل نشود . ما می خواهیم تا آنجا که امکان دارد تصویرمان طبیعی به نظر برسد. پس باید آنها را هم شامل انتخاب کنیم. Refine Mask dialog یک براش در سمت چپ دارد که شما می توانید به کمک آن می توانید به ناحیه انتخابی اضافه یا کم کنید . کلید شیفت را نگه دارید تا ناحیه انتخابی را اضافه کنید و سپس کلید alt /option را نگه دارید تا ازناحیه انتخابی کم کنید . اگر دیدی متفاوت می خواهید از کلید F استفاده کنید تا بین دیدهای متفاوت حرکت کنید و هرکدام را که خواستید انتخاب کنید .

حالا ناحیه انتخابی ما کامل و عالی شد و خیلی بیشتر از قبل دارای جزییات است . همانطوری که در میان دیدهای متفاوت حرکت کردیم توانستیم موهایی را که می خواستیم ، در ناحیه انتخابی ببینیم . خیلی ها ممکن است بگویند که انتخابی عالی بود ولی حالا اگر به دیدی به اسم On Black بروید می توانید یک نور در خارج از بدن زن در موهای او مشاهده کنید . همچنین در زیر می توانید ببینید که هاله ای در اطراف دستها وجود دارد .با استفاده از قلم این جزییات را در پشت آن اضافه کنید .

اسم این حاشیه است . می توانید در آن پیش بروید و تمام آن را پاک کنید و یا ناحیه انتخابی خود را کانتراست کنید ولی این می تواند در تصویر شما بریده شود که به جای اینکه ناحیه انتخابی شما خوب شود بدتر می شود . بهترین آپشن در منوی Refine Edge دکمه ای به نام Output است . اگر شما رنگهای Decontaminate را انتخاب کنید می توانید نوار لغزنده را به راست ببرید و حاشیه را حذف کنید .

همچنین می توانید خروجی را هم تنظیم کنید . می توانید با استفاده از لایر ماسک لایه جدید را انتخاب کنید . لایه جدید ، پوشه جدید و یا پوشه جدید با لایر ماسک . اگر همچنان نیاز دارید که این را حفظ کنید ، پس ایجاد لایه جدید را انتخاب کنید با لایر ماسک . این به شما این توانایی را می دهد تا لایر ماسک را حتی بیشتر تصحیح کنید . هنگامی که کارتان با تصحیح تمام شد. بر روی آیکن لایر ماسک راست کلیک کنید و Apply Mask را انتخاب کنید .

با تصویر استخراج شده حالا می توانید آن را در روی هر پشت زمینه ای که خواستید قرار دهید . با انتخاب مراحل مختلف و پیچیده ناحیه انتخابی شما می توانید آنها را به ماسک و یا خروجی ماسک استخراج شده بر روی هر پشت زمینه ای تدیل کنید . من این بافت پشت زمینه را اضافه کردم و در نهایت به تصویر زیر رسیدیم.

ممکن است فکر کنید که برای این کار به کانتراستهای زیادی نیاز دارید . ولی در واقع نیاز ندارید . در اینجا تصویری از یک قاصدک را می بینید که می توانید از اینجا آن را پیدا کنید . تصویر کانتراست زیادی ندارد . و تن پشت زمینه و شی خیلی خیلی مشابه است .

یک ناحیه انتخابی از قاصدک درست کنید . لازم نیست که خیلی دقیق باشد ولی سعی کنید تا آنجا که می توانید قاصدک را انتخاب کنید . من از ابزار انتخاب سریع استفاده کردم که تنها 3 ثانیه برای این کار نیاز داشت .

سپس به سادگی به کمک روشن کردن شعاع هوشمند و تنظیم متغیر آن به تصویر زیر می رسیم.

برای رهایی از محتوای اضافه در پشت زمینه ، مثل چیزهای سبز باقی مانده از پشت زمینه ، من از Decontaminate Colors استفاده کردم و متغیرها را تنظیم کردم . حالا چیزی را که انتخاب کردیم به عنوان ماسک در روی لایه خودش قرار می دهیم و بدین صورت کار تمام می شود .

Refine Edge و تنظیمات Refine Mask می تواند به سادگی ناحیه های شما را انتخاب کند و پروسه و فرایند این انتخاب های مشکل را ساده و آسان کند. این تکنیک ها می تواند انتخاب کردن در فوتوشاپ را برای شما خیلی ساده و بهتر کند .

امیدوارم از آموزش امروز لذت برده باشید .
منبع : designfestival