ePub یک استاندارد باز برای کتاب های الکترونیکی میباشد که توسط انجمن بین المللی انتشارات دیجیتال بوجود آمده است ( ویکیپدیا ) . این فرمت برای ساخت کتاب های الکترونیکی ، مجلات و روزنامه ها به کار میرود . تفاوت اصلی بین فرمت ePub و یک فایل معمولی با فرمت Doc در این است که با کتاب های الکترونیکی با فرمت epub قابلیت بهینه سازی بیشتری با گوشی های هوشمند ، تبلت ها و کتاب خوان های الکترونیکی نظیر Kindle و Nook دارند . از ویژگی های فرمت epub میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

* سازگاری با سایزهای مختلف صفحات نمایش دستگاه ها ( گوشی های هوشمند ، تبلت ها و کتاب خوان های الکترونیکی )

* بهینه سازی اندازه فونت ها متناسب با دستگاه

* صفحه بندی متناسب با دستگاه

اما برای مطالعه فایل هایی با این فرمت باید یک گوشی هوشمند ، تبلت یا کتاب خوان الکترونیکی داشته باشید . چون امکان مشاهده اینگونه فایل ها به صورت مستقیم و همانگونه که فایل های PDF را مشاهده میکنید ، از کامپیوتر ممکن نیست . یا باید از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کرده و یا به راه حلی که در ادامه به شما نشان خواهیم داد توجه کنید . پس با گویا آی تی همراه باشید ……..

در این روش میخواهیم به سراغ ساده ترین گزینه ممکن یعنی استفاده از مرورگر برای مشاهده فایل های epub برویم . چون 99 درصد شما حداقل یکی از مرورگر فایرفاکس یا کروم را روی سیستم خود دارید . اگر ندارید میتوانید فایرفاکس را از اینجا و کروم را از اینجا دانلود کنید .

اکنون که یکی از این دو مرورگر را در اختیار دارید ، کافیست افزونه های مناسب برای هر کدام را نصب کنید .

برای مرورگر فایرفاکس از افزونه EPUBReader و برای مرورگر کروم نیز میتوانید از افزونه MagicScroll استفاده کنید ( لینک به صفحه دانلود هر افزونه در پایان مطلب قرار گرفته است ) .

نگاهی به افزونه EPUBReader برای مرورگر فایرفاکس :

پس از نصب افزونه EPUBReader در فایرفاکس ، یک دکمه جدید به نوار افزونه ها ( در قسمت بالا و سمت راست ) اضافه خواهد شد .

با کلیک بروی این دکمه صفحه ی جدیدی باز شده و در آن تعداد زیادی کتاب الکترونیکی با فرمت epub قرار دارد که از وبسایت های archive.org و feedbook.de گردآوری شده اند .

اگر قصد دانلود یک کتاب الکترونیکی epub از اینترنت را دارید ، پس از انتخاب آن فایل ، افزونه EPUBReader به صورت اتوماتیک آن فایل را بارگذاری خواهد کرد . شبیه حالتی که برای فایل های PDF وجود داشت که پس از کلیک بر روی لینک دانلود آن ، فایل PDF به صورت مستقیم در مرورگر بارگذاری میشد .

نگاهی به افزونه MagicScroll برای مروگر کروم :

پس از نصب افزونه MagicScroll بر روی مرورگر کروم ، میتوانید به آدرس Magicscroll.net مراجعه کرده تا کتاب های الکترونیکی epub را مشاهده کنید . پس از مراجعه به این وبسایت میتوانید یک کتابخانه برای خود ساخته و کتب مختلف را به آن اضافه کنید . این کار با استفاده از دکمه Add a book to your library قابل انجام است .

پس از کلیک روی این دکمه ، پنجره ای باز شده و از شما درخواست فایل ( از کامپیوتر ) و یا آدرس فایل epub را خواهد کرد . اگر فایل را روی سیستم خود دارید ، که باید آن را با استفاده از همین پنجره آپلود کنید و در صورتی که آدرس اینترنتی آن را در اختیار دارید با استفاده از فیلد ePub Address میتوانید آن را مشاهده کنید .

پس از بارگذاری فایل مورد نظر ، آن فایل به فهرست کتابخانه شما اضافه میشود و با یک کلیک بر روی آن میتوانید خیلی راحت به مطالعه آن کتاب بپردازید .

پس از استفاده از افزونه MagicScroll شما احساس میکنید که در حال کار با یک برنامه مختص مطالعه فایل های ePub هستید . چون واقعا طراحی ظاهری و منوهای آن خیلی خوب کار شده اند . چهار گزینه نیز در اختیار شما قرار میگیرد که عملکردهای آن به ترتیب تصویر بالا بدین شکل است :

1- بازگشت به صفحه اصلی کتابخانه

2- میز محتوا

3- تنظیمات تغییر سایز فونت و تغییر رنگ پوسته

4- دانلود فایل بر روی سیستم شما

نتیجه : با استفاده از این دو افزونه میتوانید بدون داشتن گوشی های هوشمند ، تبلت و یا کتاب خوان الکترونیکی به مطالعه فایل هایی با فرمت ePub بپردازید . در عین حال نیازی به نصب نرم افزارهای مختص اینکار نیز وجود ندارد و از طریق همان مرورگر خود میتوانید به مطالعه این فایل ها اقدام کنید .

صفحه نصب افزونه EPUBReader برای مروگر فایرفاکس

صفحه نصب افزونه MagicScroll برای مرورگر گوگل کروم