شرکت نروژی Opera Software روز پنج شنبه مورخ 14 ژوئن 2012 ، دوازدهمین نسخه از مرورگر خود را عرضه کرد . در بلاگ شرکت اپرا به 12 قابلیت ، تغییر و بهبودهای مختلف در این نسخه اشاره شده است . اگر مایل به آشنا شدن با این تغییرات جدید هستید ، با گویا آی تی همراه باشید ………

1- بارگذاری اولیه مرورگر با تعداد تب های زیاد : گاهی اوقات پیش می آید هنگام خروج تب های زیادی را باز میگذاریم و اپرا نیز به صورت اتوماتیک این تب ها را ذخیره میکند . در این نسخه بهبودهایی در این زمینه صورت گرفته است و تب های به هنگام بارگذاری اولیه مرورگر به صورت هوشمندتری بارگذاری خواهند شد . روش بارگذاری نیز به صورت خواهد بود که ابتدا چند تبی که اخیرا آنها را مشاهده کرده اید بارگذاری خواهند شد و سپس بقیه تب ها لود میشوند . بنابراین نه از سرعت مرورگر کاسته خواهد شد و نه با کاهش سرعت اینترنت روبرو خواهید شد .

2- پردازش جداگانه برای افزونه : افزونه ها همیشه یکی از اجزای بدنام نرم افزارها در زمینه پایداری به حساب می آیند . به همین توسعه دهندگان اپرا تصمیم گرفته اند که افزونه های این مرورگر را در پردازش های جداگانه قرار دهند . دلیل انجام این کار نیز کاملا مشخص است ؛ پایداری !

چون اگر یکی از افزونه Crash کنند ، باعث از کار افتادن کل مرورگر نخواهند شد و بدین شکل پایداری مرورگر به شکل قابل توجهی افزایش می یابد .

3- پشتیبانی کامل از شتاب دهنده سخت افزاری و WebGL : در این نسخه مرورگر اپرا به صورت کامل از شتاب دهنده سخت افزاری و WebGL پشیتبانی خواهد کرد . البته این پایداری و بازدهی آن به مواردی مختلفی نظیر سیستم عامل ، درایور و کارت گرافیکی نیز بستگی خواهد داشت . هم اکنون میتوانید به منظور تست این دو قابلیت در این نسخه از اپرا ، آنها را فعال کنید .

به منظور فعال کردن WebGL در آدرس بار عبارت opera:config را تایپ کنید . حالا به بخش User Prefs مراجعه کرده و گزینه Enable WebGL را فعال کنید . برای فعال کردن شتاب دهنده سخت افزاری نیز کافیست در همان بخش User Prefs گزینه Enable Hardware Acceleration را فعال کنید . شتاب دهنده سخت افزاری نه تنها در بهبود رندر صفحات تاثیر گذار است ، بلکه با رابط کاربری مرورگر را نیز با استفاده از این قابلیت کارت های گرافیکی رندر خواهد کرد .

با تایپ opera:gpu در آدرس بار میتوانید وضعیت فعلی شتاب دهنده سخت افزاری و WebGL را بررسی کنید .

همچنین با مرجعه به بخش opera:config و طی کردن مسیر User Prefs => Preferred render میتوانید میتوانید بین OpenGL و DirectX سوئیچ کنید .

4- بررسی وضعیت استفاده اپرا از پردازنده سیستم : گاهی اوقات احساس میکنیم که مرورگر و یا به کلی سیستم کند شده است . این مشکل میتواند مربوط به یکی از تب ها باشد که در حال بارگذاری عناصر سنگین است و به شدت از منابع سیستم استفاده میکند . اپرا کار شما را راحت تر کرده است و با تایپ عبارت opera:cpu در آدرس بار میتوانید به قسمت مانیتورینگ پردازش های مرورگر بروید و در صورت مشاهده مواردی که در حال استفاده زیاد از منابع سیستم هستند ، آنها را از کار بیندازید .

5- بهبود بارگذاری صفحات وب : در این نسخه بارگذاری صفحات بهینه سازی شده تا از موثرتر شدن بارگذاری مواردی مانند اسکریپت ها ، Style Sheet ها و تصاویر اطمینان حاصل شود . همه این موارد بارگذاری سریع تر صفحات را به دنبال خواهند داشت .

6- بهبود در برقراری ارتباطات امن : هنگامی که شما با صفحه وبی که از پروتکل HTTPS استفاده میکند در حال برقراری ارتباط هستید ، مرورگرتان فرایند پیچیده ای را به منظور برقراری یک ارتباط امن پیاده سازی میکند . این فرایند شامل انتقال اطلاعات بین وب سرورها ، بررسی گواهینامه ها ، نسخه و پشتیبانی از پیاده سازی TLS میشود .

در اپرا 12 این مراحل آنالیز و بهینه سازی شده اند . همچنین به صورت کلی صفحات امن در این نسخه سریع تر از قبل بارگزاری میشوند .

7- پشتیبانی بهتر از نحوه نوشتن راست به چپ : اپرا همیشه تلاش های زیادی در این زمینه انجام داده است . در این نسخه نیز بهبودهایی در پشتیبانی بهتر از نوشتن راست به چپ ( RTL ) حاصل شده است که میتواند خبر خوبی برای کاربرانی با زبان های فارسی ، عربی ، اردو ، عبری و همچنین زبان قزاقی باشد .

رابط کاربری اپرا همچنین به 55 زبان ترجمه شده است که اتفاقا زبان فارسی نیز یکی از آنهاست .

8- بهبود در پشتیبانی از HTML5 : این روزها پشتیبانی بهتر از استانداردهای وب مثل HTML5 و CSS3 یک امتیاز بزرگ برای هر مرورگری به حساب می آید . تا جایی که نویسنده بلاگ اپرا از HTML5 به عنوان قلب و روح وب یاد میکند . در این نسخه اپرا از قابلیت هایی مانند Drag and Drop ، Camera Access ، CSS Animation و … پشتیبانی خواهد کرد .

9- پشتیبانی بهتر از افزونه ها : این مورد هم از همان مواردیست که اپرا در بهبود آن تلاش های زیادی کرده است . مخصوصا افزونه های مربوط به پنجره ها و تب ها .

10- نسخه هایی 64 بیتی مخصوص سیستم عامل های مک و ویندوز : قبلا هم طی مطلبی با نسخه های 64 بیتی برخی مرورگرها آشنا شدیم که یکی از آنها مرورگر اپرا بود . این مرورگرها به دلیل سازگاری بیشتر با سیستم عامل های 64 بیتی میتوانند بازدهی بهتری داشته باشند . قبلا هم نسخه هایی از اپرا که با نام Next شناخته میشوند و پایدار نیستند نیز ارائه شده است که به دلیل ناپایداری شان زیاد مناسب نیستند . اما اکنون میتوانید از مرورگر اپرا 64 بیتی به صورت پایدار روی سیستم عامل های مک و ویندوز استفاده کنید .

11- قابلیت Do Not Track : این قابلیت نیز به منظور افزایش حریم خصوصی طراحی شده است . برخی وبسایت ها با ایجاد کوکی هایی داخل سیستم شما قادر به رصد فعالیت های تان در وبسایت های دیگر میباشند . اگر قابلیت Do Not Track را فعال کنید ، از شما سوال خواهد شد که ” آیا میخواهید فعالیت هایتان توسط این وبسایت دنبال شود یا خیر ؟ ” . برای فعال سازی این قابلیت کافیست مسیر Preferences > Advanced > Security را طی کرده و گزینه Ask websites not to track you را فعال کنید .

12- بهبود پیشنهادات آدرس بار : هنگامی که شما کلمه یا آدرسی را در آدرس بار تایپ میکنید ، مرورگرها به صورت هوشمند پیشنهاداتی را ارائه میدهند که میتوان شامل آدرس وبسایت های بازدید شده و یا نتایجی به منظور جستجو باشد . در این نسخه بهبودهایی در این قسمت صورت گرفته که باعث ارائه نتایج بهتر و دقیق تری از سوی اپرا خواهد شد .

13- پشتیبانی از وبکم : شاید جالب باشد که بدانید در این نسخه اپرا قادر به استفاده از وبکم سیستم شما میباشد . بنابراین در وبسایت هایی که بخواهند از شما عکس بگیرند ، این قابلیت اپرا کارآمد خواهد بود .

برای دریافت این نسخه میتوانید به وبسایت اصلی اپرا مراجعه کنید . همچنین میتوانید از طریق مسیر Opera => Help => Check for Update اقدام به دریافت بروز رسانی جدید کنید .

منابع : 12 – 3