همانطور که شما به وب گشت و گذارمی کنید، اطلاعات در مورد شما جمع آوری می شود . ردیابی در وب صد در صد بد و ناشایست نیست– اطلاعات شخصی شما می تواند جستجوگر شما را موثرتر کند، اما به گفته گری کاواکس، این حق شماست که بدانید چه اطلاعاتی درباره شما جمع آوری می شود و چگونه زندگی آنلاین شما را تحت تاثیر قرار می دهد. او از افزونه ای برای  فایرفاکس پرده برداری می کند که جهت ردیابی ردیابی کننده ها استفاده می شود.

دو و نیم میلیارد نفر از ما در سراسر دنیا از طریق اینترنت با هم در ارتباط هستیم، در هر زمانی بیشتر از ۳۰ درصد از جمعیت جهان می توانند آنلاین شوند تا یادبگیرند، خلق کنند و به اشتراک بگذارند. و میزان زمانی که هر یک از ما صرف انجام این چیزها می کنیم بطور پیوسته افزایش می یابد.

کاربران اینترنت در جهان

مطالعات اخیر نشان می دهد که نسل جوان به تنهایی بیشتر از هشت ساعت در روز آنلاین هستند. به عنوان پدر یک دختر بچه نُه ساله ، این عدد بدجوری به نظر کم می آید .

اما همانطور که اینترنت جهان را به روی هر یک از ما باز می کند، و بعث ارتباط بیشتر ما با یکدیگر شده است،   قیمتی که از ما برای این ارتباطات اخذ می شود حریم خصوصی ما است.

امروزه ، چیزی که خیلی از ما دوست داریم که باور کنیم این است که اینتر نت یک حریم و مکان خصوصی است. اما واقعا ینطور نیست و با هر کلیک ماوس و هر تماسی اطلاعات شخصیمان را به هر جا که که در دنیای مجازی می رویم باقی می گذاریم، ما اطلاعات تاریخ تولدمان ، محل زندگیمان ترجیحاتمان و ارتباطاتمان ،پیشینه و سوابق مالیمان و همه چیزهایمان را به جا می گذاریم.

 حریم خصوصی

حرفم را اشتباه برداشت نکنید، نمی خواهم به شما بگویم بگم که به اشتراک گذاشتن اطلاعات بد است. در حقیقت، وقتی من می دانم که اطلاعات به اشتراک گذارده می شود و وب سایتها به صراحت از  رضایت و موافقت من در این مورد سوال می کنند ، می خواهم برخی از سایت ها عادات و علایق مرا بدانند، چون این اطلاعات به آنها کمک می کند که کتاب هایی برای خواندن ، یا فیلمی برای تماشا، و یا دوستی که با ما ارتباط داشته باشد را به من پیشنهاد کنند.

اما مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که سایت ها در مورد اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شود از من سوالی نمی کند، این یک موضوع و پدیده امروزی است که به آن ردیابی رفتاری می گویند و تجارت بسیار بزرگیست .

در حقیقت، کل این صنعت از ازدحام  اطلاعاتی دیجیتالی پیرامون ما شکل گرفته است و مشخصات هر یک از ما را تدوین می کند. و وقتی تمامی این اطلاعات با هم نگه داشته شوند آنها تقریبا همه آنچه را که بخواهند می توانند انجام دهند. امروزه در این حوزه مقررات بسیار کمی و حتی قانون کمتری وجود دارد.

اجازه دهد تا این صنعت سرقت کننده اطلاعات را افشا و روشن نمایم. تصویری را که در زیر مشاهده می کنید برنامه کلوژن می نامند.

افزونه فایرفاکس

این برنامه ای است که می توانید به مرورگر فایرفاکس کامپوتر خودتان اضافه کنید و به شما کمک می کند که در آن ببینید داده های شما به کجا می رود و چه کسی شما را ردیابی می کنند.

 نقطه های قرمز رنگ که اینجا نمایان می شوند وب سایت هایی هستند که رفتار ها راردیابی می کنند بدون اینکه من آنها را جهت داده و یا هدایت کرده باشم آما آنها ما را دنبال می کنند. نقطه های آبی رنگ وب سایت هایی هستند که در واقع من آنها را هدایت کردام و نقطه های خاکستری رنگ وب سایت هایی هستند که من را ردیابی می کنند.

همه این نقاط به هم مرتبطند، همانطور که می توانید ببینید ، تصویری از من بر روی وب شکل می گیرد که همه آنها مشخصات من هستند.

خُب اجازه دهید از مثال به یک مورد بسیار مشخص و شخصی برویم. من برنامه کلوژن را بر روی لپ تاپ خودم دو هفته پیش نصب کردم و به انها اجازه دادم که من را در یک روز عادی دنبال کنند. مثل بیشتر شما، شروع به چک کردن ایمل های روزانه ام کردم. سپس به وب سایت خبر رفتم، برای سرفصل خبرها.  اجازه دهید اینجا متوقف شویم. ما حتی دو لقمه از صبحانه نخورده بودیم که ۲۵ سایت ما را رد یابی می کردند و این در حالی بود که من کلا چهار  وبسایت را  دنبال کرده بودم.

افزونه کلوژن برای فایر فاکس

خُب اجازه دهید بقیه روزم را سریع به جلو بروم. به سر کار می روم، ایمل هایم را کنترل می کنم، به چند وب سایت اجتماعی وارد می شوم، بلاگم را می نویسم، چند تا گزارش دیگر را کنترل می کنم، چند تا از گزارشات را به اشتراک می گذارم به چند تا ویدئو نگاه می کنم یک روز خیلی.

به پروفایلم نگاه می کنم نقاط قرمز رنگ زیاد می شوند. نقاط خاکستری رنگ رشد کرده اند. در مجموع بیشتر از ۱۵۰ وبسایت که اطلاعات شخصی من را ردیابی کردند که بیشتر آنها بدون موافقت من است.

افزونه فایرفاکس

من به این عکس نگاه کردم و این من را ترساند این چیزی است که در سراسر وب در کمین من بود. چرا این اتفاق می افتد؟ خیلی ساده— این تجارت عظیمی است. امروزدرآمد این چند شرکت انگشت شمار بیش از 39 میلیارد دلار است.

همزمان من برنامه کلوژن را هم برای کامپیوتر دخترم نصب کردم و فقط در یک صبح یکشنبه، با حدود دو ساعت کار با اینترنت، این پروفایل کلوژن دخترم است.او یک دحتر بچه نُه ساله است که عمدتا به وب سایت های کودکان رفته

افزونه کلوژن

 من از این بابت خیلی خشمگین شدم. چون دیگه یک پیشگام تکنولوژی و یا مدافع حریم خصوصی نیستم،  بلکه من یک پدر هستم.  تصور کنید در دنیای واقعی اگر کسی فرزندان ما را همه جا با دوربین و نوت بوک دنبال کند و هر حرکت او را ثبت و ضبط کن!!

حریم خصوصی یک گزینه نیست، و نباید قیمیتی داشته باشد که فقط برای داشتن اینترنت آن را قبول کنیم .

ما برنامه کلوژن را راه اندازی کردیم. می توانید آن را دانلود و روی فایرفاکس نصب کنید تا ببینید که چه کسی شما را سراسر وب ردیابی در می کند. ما در حال تماشا شدن هستیم حالا نوبت ماست که تماشاگران را تماشا کنیم.

جهت دریافت و نصب این افزونه می توانید به ادرس زیر مراجعه کنید.

http://www.mozilla.org/en-US/collusion/