دنیای متن باز و به صورت کلی نرم افزارها و سیستم عامل های متن باز بخشی از وب فارسی هستند که مورد کم لطفی قرار گرفته اند و زیاد به آنها پرداخته نشده است . گویا آی تی قصد دارد تا توجه بیشتری به این بخش بزرگ از دنیای فناوری اطلاعات نشان دهد . از این پس شاهد مطالب بیشتری در زمینه سیستم عامل ها و نرم افزارهای متن باز در گویا آی تی خواهید بود . در این مطلب نیز قصد داریم تا اتفاقات مهم دنیای متن باز را در هفته ای که گذشت ، مرور کنیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……..

1- توزیع CentOS 6.3 منتشر شد

در نهمین روز از ماه جولای Karanbir Singh به صورت رسمی خبر ارائه نسخه 6.3 توزیع CentOS را اعلام کرد که برای هر دو معماری 32 و 64 بیتی در دسترس خواهد بود . این نسخه بر پایه توزیع Red Hat Enterprise 6.3 ساخته شده است که تمامی قابلیت های این توزیع را به همراه دارد و همچنین سازگاری 100 % با باینری دارد . نسخه 6.3 شامل بهبودهای مختلف و همچنین رفع باگ ها و اشکالات میباشد . به عنوان مثال بهبودهایی در بسته نرم افزاری Liber Office ، ابزارهای Virt-p2v و Virt-v2v حاصل شده است . همچنین matahari API که برای مدیریت سیستم عامل میباشد در این نسخه حذف شده است .

این نسخه از CentOS دارای بسته هایی از تمامی نسخه های دیگر ردهت میباشد . البته توسعه دهندگان میتوانند برای راحت کردن محصول نهایی برای کاربران تنها مخازن مورد نیاز خود را استفاده کنند .

دانلود لایو سی دی و لایو دی وی دی CentOS 6.3 از سافت پدیا

دانلود دی وی دی نصبی CentOS 6.3 از سافت پدیا

2- توزیع OS4 12.5 منتشر شد

در تاریخ 11 جولای سال جاری ، آقای Roberto J. Dohnert خبر انتشار توزیع OS4 12.5 را منتشر کرد که برای معماری های 32 و 64 بیتی در دسترس میباشد . این نسخه به صورت مجدد طراحی شده است تا نیازهای اکثر کاربران کامپیوتر را پاسخگو باشد . همچنین این نسخه دارای آپدیت های گسترده ای میباشد که توسط آقای Roberto Dohnert توسعه داده میشوند .

نسخه 12.5 توزیع OS4 به همراه نرم افزار Wine ارائه میشود که به کاربران این امکان را میدهد تا برنامه ها و بازی های ویندوزی را بدون زحمت و دردسر زیاد نصب کرده و استفاده کنند . همچنین برای پخش فایل های صوتی و تصویری میتوانید از برنامه های Audacious و Totem استفاده کنید .

این توزیع همچنین با بیشتر نرم افزارهای تجاری نظیر Lotus Notes یا برنامه بانک اطلاعاتی شرکت اوراکل سازگاری دارد . در عین حال این توزیع به صورت کامل از فایل سیستم شرکت اپل موسوم به HFS و HFS+ پشتیبانی میکند .

دانلود OS4 12.5 از سافت پدیا

3- نسخه کاندیدای انتشار Linux Mint 13 عرضه شد

روز 12 جولای سال جاری ، Clement Lefebvre از نسخه کاندیدای انتشار لینوکس مینت 13 با میزکار KDE رونمایی کرد . همانطور که مستحضرید توزیع مینت بر پایه ابونتو ساخته میشود و این نسخه نیز بر اساس آخرین نسخه توزیع ابونتو یعنی 12.04 ساخته شده است . اما با هم نگاهی داشته باشیم به بهبودها و ابزارهای شاخص موجود در این نسخه از لینوکس مینت :

1- استفاده از هسته لینوکس نسخه 3.2.0

2- KDE Software Compilation 4.8.3

3- اپلت های MATE و mintMenu

4- مدیر نمایش مینت ؛ Mint Disaplay Manager در واقع یک ابزار پیکربندی گرافیکی است که قابلیت انتصاب تم به صفحه لاگین ، لاگین اتوماتیک و یا زمان دار ، ایونت اسکریپتینگ ، انتخاب زبان را به کاربر میدهد . البته قابلیت های بیشتری نیز در نسخه جدید مدیر نمایش مینت وجود دارد که در نسخه فعلی آنها را در اختیار ندارید .

5- بهبودهایی در Artwork

6- موتورهای جستجو

دانلود نسخه کاندیدای انتشار لینوکس مینت 13 با میز کار KDE ( این نسخه بیشتر به منظور تست توسط کاربران ارائه شده است و استفاده از آن به عنوان سیستم عاملی برای کارهای روزمره کار عاقلانه ای نیست ) .

4- توزیع Finnix 105 منتشر شد

آقای رایان فینی در تاریخ 13 جولای سال جاری خبر انتشار توزیع Finnix 105 را اعلام کرد که برای هر دو معماری 32 و 64 بیتی در دسترس میباشد . این نسخه از هسته لینوکس 3.4 استفاده میکند . این اولین نسخه از توزیع فینیکس میباشد که از پروژه NEALE استفاده میکند . با استفاده از پروژه NEALE میتوان دیسک های زنده ای از توزیع فینیکس تهیه کرد که بدون مشکلات مربوط به فایل سیستم و خطاهای دیگر میباشد .

از دیگر قابلیت های فینیکس 105 میتوان به جایگزین Sysvinit با runit اشاره که به منظور مصرف حافظه کمتر انجام شده است . همچنین به دلیل استفاده از پروژه NEALE در این نسخه ، Finnix 105 دارای سیستم مدیریت آرشیو جدید و کلیدهای GPG جدید میباشد .

دانلود توزیع Finnix 105 از سافت پدیا

5- اولین نسخه کاندیدای انتشار بسته نرم افزاری Libre Office 3.6 منتشر شد

یکی از معروف ترین بسته های مربوط به انجام امور دفتری ، Libre Office میباشد که در این هفته  شرکت Document Foundation اولین نسخه کاندیدای انتشار 3.6 آن را در تاریخ 13 جولای سال جاری عرضه کرد .

در این نسخه 19 خطای نرم افزاری که در نسخه های بتای قبلی یافت شده بود برطرف شده اند . پس از این نسخه ، دو نسخه ی کاندیدای انتشار دیگر عرضه خواهند شد که در اواخر ماه جاری در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت . همچنین نسخه پایدار در هفته اول ماه آینده ( آگوست ) ارائه خواهد شد .

میتوانید از طریق لینک هایی که در پایان مطلب قرار داده شده است نسخه های مخصوص توزیع های ابونتو ، دبیان ، ردهت ، فدورا ، مندریوا و اپن سوزه را برای هر دو معماری 32 و 64 بیتی دانلود کنید .

دانلود Libre Office 3.6 RC1 برای ابونتو / دبیان 12.04 ( 32 بیتی )

دانلود Libre Office 3.6 RC1 برای ابونتو / دبیان 12.04 ( 64 بیتی )

دانلود Libre Office 3.6 RC1 برای ردهت ، فدورا ، مندریوا و اپن سوزه ( 32 بیتی )

دانلود Libre Office 3.6 RC1 برای ردهت ، فدورا ، مندریوا و اپن سوزه ( 64 بیتی )

منبع