به نظر میرسد که تقریبا اکثر نرم افزارها و ابزارهای مورد استفاده ما در حال نقل مکان از هارددیسک مان به سمت سرورهای قدرتمند شرکت های بزرگ هستند . شاید همیشه از بسته نرم افزاری آفیس برای انجام سایر کارهای دفتری خود استفاده میکردید . اما حالا میتوانید با استفاده از سرویس تحت وب آفیس به راحتی کارهای خود را انجام دهید . بدون اینکه بخواهید بسته نرم افزاری آفیس را نصب کنید . تنها و تنها از طریق مرورگرتان به انجام کارهای خود بپردازید . البته در حال حاضر نمیتوان به تمام قابلیت های آفیس نصب شده بر روی سیستم به صورت تحت وب نیز دسترسی داشت . ولی برای انجام کارهای ساده ( و یا تقریبا متوسط ) میتوان از نسخه تحت وب آن استفاده کرد .

البته بحث امروز ما در مورد آفیس تحت و یا سایر برنامه های مشابه نیست . بحث امروز ما در مورد آنتی ویروس های مبتنی بر پردازش ابری یا همان Cloud Computing میباشد . میخواهیم با هم نگاهی به مزایا و معایب اینگونه آنتی ویروس ها داشته باشیم .

شما میتوانید یک آنتی ویروس آنلاین را از طریق مرورگر خود اجرا کنید . البته شاید آنتی ویروس های آنلاین مفید باشند ، اما به هیچ وجه نمیتوانند جایگزین آنتی ویروس ها قابل نصب بر روی سیستم شوند .

آنتی ویروس های مبتنی بر پردازش ابری چگونه کار میکنند ؟

هنگامی که از یک آنتی ویروس ابری استفاده میکنید ، به صفحه وب مربوط به آن هدایت خواهید شد . به عنوان مثال آنتی ویروس های ESET Online Scanner یا Bitdefender QuickScan را در نظر بگیرید . در این صفحات معمولا دکمه ای به نام Scan وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید . سپس آنتی ویروس روی کامپیوتر شما دانلود خواهد شد . در برخی موارد نیز اسکنر مربوطه ممکن است که از یک ActiveX ( برای مرورگر اینترنت اکسپلورر ) یا جاوا برای اجرا خود تحت مرورگرتان استفاده کند که البته در هر دو مورد پیغامی به شما نمایش داده خواهد شد که باید آن را تایید کنید .

در موارد دیگر نظیر ESET Online Scanner از شما درخواست دانلود یک برنامه خواهد شد که باید آن را روی کامپیوتر خود اجرا کنید . Bitdefender QuickScan نیز یک افزونه روی مرورگر شما نصب خواهد کرد .

البته نباید فکر کنید که آنتی ویروس های تحت مرورگر به تازگی پا به جهان امنیت گذاشته اند . چون مدت ها قبل نیز آنتی ویروس HouseCall محصول شرکت ژاپنی Trend Micro نیز میتوانست از طریق مرورگر اینترنت اکسپلورر و با بهره گیری از اکتیو ایکس اجرا شود .

معایب آنتی ویروس های آنلاین

* عدم پشتیبانی از حالت Real Time اسکن : همه ی آنتی ویروس های آنلاین یک عیب بزرگ و البته مهم دارند و آن این است که نمیتوانند در پس زمینه سیستم شما اجرا شوند . اما شاید بپرسید مگر چه اهمیتی دارد که یک آنتی ویروس در پس زمینه اجرا شود ؟

حتما میدانید که هزاران فعالیت مختلف چه در مقابل شما و چه در پس زمینه سیستم دست به دست هم میدهند تا دستورات مورد نظر شما را اجرا کنند . بنابراین نتیجه میگیریم که همه فعالیت ها در مقابل دیدگان ما قرار ندارند و برخی فعالیت ها در پشت صحنه انجام میشوند . حالا اگر یکی از این فعالیت ها مخرب باشد و ما نیز در جریان این امر نباشیم ، مسلما اتفاقات دور از انتظار ما رخ خواهند داد . در اینگونه موارد نیاز به آنتی ویروسی خواهد بود که بتواند در پس زمینه سیستم نیز فعالیت های هر برنامه را زیر نظر بگیرد و در مقابل تهدیدات واکنش نشان دهد . گرچه همه آنتی ویروس ها به صورت 100 % نمیتوانند مقابل تهدیدات به صورت موفقیت آمیز عمل کنند ، اما استفاده از حالت On – Access در اینگونه آنتی ویروس ها میتواند مانع از اجرا بدافزارها در همان مرحله اول شود .

حالا اگر شما از یک آنتی ویروس آنلاین به جای یک آنتی ویروس دسکتاپی استفاده کنید ، بدافزارها میتوانند اجرا شده و فعالیت خود را در سیستم شروع کنند . در فاصله بین شروع فعالیت بدافزارها و اسکن بعدی شما ، بدافزارهای مذکور فرصت این را خواهند داشت تا در پس زمینه سیستم قرار گیرند . بدافزاری هم که در پس زمینه سیستم قرار گیرد ، میتواند با دور زدن روتین های امنیتی و یا از کار انداختن برخی از آنها ، شروع به پیاده سازی اقدامات مخرب خود مثل سرقت اطلاعات کاربری و یا اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری شما کرده و آنها را از طریق اینترنت به مقاصد تعریف شده ارسال کند .

همچنین این بدافزارها میتوانند انواع دیگری از بدافزارها را از طریق اینترنت دانلود کرده و روی سیستم شما اجرا کنند . همیشه باید به یاد داشته باشید که پس از نصب شدن یک بدافزار در سیستم شما ، حذف کردن آن کار مشکلی خواهد بود . چون برخی از آنها میتوانند نرم افزارهای امنیتی شما را نیز دور زده و از دید آنها مخفی بمانند .

بعضی از کاربران فکر میکنند که به نرم افزارهای امنیتی نیازی ندارند و هنگامی که دلیل این طرز تفکر را میپرسیم ، میگویند که ما کاملا با احتیاط در فضای وب به گشت و گذار میپردازیم .

حقیقت این است که احتیاط در فضای آنلاین خیلی مفید است اما نرم افزارهای امنیتی نیز یکی از مهمترین لایه های امنیت به شمار میروند . امکان این وجود دارد که سیستم شما به راحتی مورد حمله قرار گیرد . به عنوان مثال اگر یک صفحه وب آلوده را در مرورگری که کاملا بروز رسانی شده باشد و حتی افزونه ها و پلاگین هایش نیز آپدیت شده باشند بارگذاری کنید ، ممکن است به دلیل وجود آسیب پذیری های موسوم به Zero – day در مرورگرتان و یا پلاگین فلش ، امکان آسیب رسیدن به سیستم شما وجود خواهد داشت . در واقع آسیب پذیری های Zero – day به آسیب پذیری هایی گفته میشوند که توسط هکرها و یا متخصصان امنیتی کشف شده باشند ، اما هنوز توسط شرکت سازنده اصلاحیه ای برای آن ها منتشر نشده باشد . پس همیشه به نرم افزارهای امنیتی خود توجه ویژه ای داشته باشید .


دیگر محدودیت های آنتی ویروس های آنلاین

گاهی اوقات ممکن است که برخی آنتی ویروس های آنلاین انتظارات شما را برآورده نکنند . به عنوان مثال آنتی ویروس ESET Online Scanner میتواند کل سیستم شما را اسکن کرده و بدافزارها را قرنطینه کند . اما Bitdefender QuickScan تنها قادر به اسکن بخش Startup سیستم و حافظه رم میباشد و به همین دلیل نمی تواند از بدافزارهای مخفی شده در دیگر بخش های سیستم را شناسایی کند . همچنین اگر Bitdefender QuickScan یک بدافزار را شناسایی کند ، نمی تواند آن را از بین ببرد و به جای آن به شما پیشنهاد میدهد که یکی از محصولات بیت دیفندر را خریداری کرده تا بتوانید سیستم خود را پاکسازی کنید .

مزایای آنتی ویروس های آنلاین

در عین حال آنتی ویروس های آنلاین برخی مزایای مهم را نیز به کاربران خود ارائه میدهند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

* اسکن سریع کامپیوتر : با استفاده از یک آنتی ویروس آنلاین میتوانید کامپیوتر خود را به سرعت اسکن کنید . حتی اگر هیچ آنتی ویروسی روی کامپیوترتان نصب نشده باشد ( و یا یک آنتی ویروس کاملا از رده خارج و آپدیت نشده داشته باشید ) .

* بروز رسانی همیشگی : یک آنتی ویروس آنلاین دارای آخرین آپدیت هاست و بانک اطلاعاتی آن به صورت دائم توسط شرکت سازنده خود بروز رسانی میشود . هنگامی که شما با استفاده از آنتی ویروس های آنلاین شروع به اسکن کامپیوتر خود میکنید ، نیازی نیست نگران دانلود آپدیت های مربوطه باشید ؛ چون همه چیز تحت وب انجام میشود و نیازی به انتقال فایل های آپدیت به کامپیوتر شما نیست .

* استفاده برای محکم کاری : همیشه بهتر است که در فواصل مشخص با استفاده از آنتی ویروس دسکتاپی خود ، کامپیوترتان را اسکن کنید . پس از اینکه کامپیوترتان را با استفاده از آنتی ویروس دسکتاپی اسکن کردید ، میتوانید برای محکم کاری ، از آنتی ویروس های آنلاین شرکت های مختلف نیز استفاده کرده و سیستم خود را با حالت Quick Scan ، به صورت سریع اسکن کنید . حتما میدانید که امکان نصب همزمان چند آنتی ویروس به دلیل تداخلی که با همدیگر دارند ، معمولا وجود نخواهد داشت . اما آنتی ویروس های آنلاین ، همانطور که گفتیم در پس زمینه سیستم اجرا نمیشوند و به همین دلیل میتوان از هر کدام از آنها برای اسکن سیستم استفاده کرد .

منبع