طبق وعده داده شده توسط شرکت موزیلا ، فایرفاکس 15 در روز 28 آگوست عرضه شد و کاربران میتوانند این نسخه را دانلود کرده و یا مرورگر خود را مستقیما بروز رسانی کنند .

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به نسخه 15 روباه آتشین فایرفاکس تا ببینیم در این نسخه چه قابلیت هایی اضافه شده و یا بهبود یافته اند . همچنین نگاهی هم به رفع نواقص انجام شده در این نسخه خواهیم پرداخت . پس با گویا آی تی همراه باشید …..


1- بهینه سازی مصرف حافظه سیستم برای افزونه ها : همانطور که میدانید ، افزونه دیگر بخش جدایی ناپذیری از مرورگرها شده اند که هر کاربران حداقل 3 الی 4 افزونه روی مرورگر خود نصب دارد . برخی از این افزونه ها به دلیل عدم کد نویسی درست ، دچار مشکلاتی هستند که باعث هدر رفت حافظه سیستم خواهند شد . اما مرورگر فایرفاکس در نسخه 15 اقدام به بهینه سازی حافظه در زمینه افزونه ها کرده است . به عنوان مثال تصویر زیر را مشاهده کنید :

تصویر بالا دو نسخه 14 و 15 مرورگر فایرفاکس را در زمینه بهینه سازی حافظه مربوط به افزونه ها را با هم مقایسه میکند . در تصویر بالا دو نوار ( یکی آبی و دیگری قرمز ) را مشاهده میکنید . نوار آبی رنگ مربوط به مصرف حافظه مرورگر فایرفاکس ( دارای 151 تب باز ) به همراه افزونه Site Advisor 3.4.1 میباشد . نوار قرمز رنگ نیز میزان مصرف حافظه توسط همان مرورگر را پس از بستن 150 تب نشان میدهد .

فایرفاکس 14 با 151 تب باز و افزونه Site Advisor : میزان مصرف حافظه 1730 مگابایت .

فایرفاکس 15 با 151 تب باز و افزونه Site Advisor : میزان مصرف حافظه 1793 مگابایت .

اما پس از بستن 150 تب چه اتفاقی می افتد ؟؟؟

فایرفاکس 14 با یک تب باز و افزونه Site Advisor : میزان مصرف حافظه 1531 مگابایت .

فایرفاکس 15 با یک تب باز و افزونه Site Advisor : میزان مصرف حافظه 374 مگابایت .

بهبودهای فایرفاکس 15 در بهینه سازی مصرف حافظه در این مقایسه کاملا مشهود است .


2- پشتیبانی مقدماتی از فایل های PDF : در نسخه های قبلی فایرفاکس نمی توانستیم فایل های PDF را به صورت مستقیم در مرورگر اجرا کرده و مطالعه کنیم . اما در نسخه 15 این قابلیت فراهم شده است . گرچه هنوز پشتیبانی مقدماتی صورت گرفته و ممکن است در حین کار به مشکلاتی برخورد کنید .


3- پشتیبانی نسخه سوم پروتکل اسپیدی ( SPDY ) : پروتکل اسپیدی یک پروتکل آزمایشی میباشد که توسط شرکت گوگل برای انتقال اطلاعات در بستر شبکه توسعه داده شده است . اسپیدی در واقع شبیه پروتکل HTTP میباشد که اهداف خاصی دارد . یکی از این اهداف کاهش زمان بارگذاری محتوای وب میباشد که از طریق روش هایی مانند فشرده سازی اطلاعات در این پروتکل قابل دستیابی است . البته گوگل قصد امن تر کردن ارتباطات اینترنتی از طریق این پروتکل را نیز دارد . در این نسخه از فایرفاکس از نسخه سوم این پروتکل پشتیبانی به عمل آمده است تا فایرفاکس هرچه بیشتر به سمت استفاده از فناوری های جدید سوق پیدا کند .

4- پیشرفت WebGL : در این نسخه WebGL نیز پیشرفته هایی داشته است که شامل پشتیبانی از ” بافت های فشرده ” برای افزایش بازدهی اشاره کرد .

اما در ادامه به قابلیت هایی اشاره میکنیم که حتما برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب را خوشحال خواهد کرد . از این قابلیت ها میتوان به موارد زیر اشاهر کرد :

* یکپارچه سازی دیباگر جاوا اسکریپت با بخش Developer Tools

* اضافه شدن Layout view جدید به بخش Inspector

* پشتیبانی از پروپرتی word – break ( این پروپرتی مربوط به CSS میباشد ) .

* پشتیبانی از تایمر رویدادها با دقت بالا

* اضافه شدن ابزار جدیدی که به برنامه نویسان و طراحان وب اجازه میدهد تا بین حالت نمای دسکتاپ و نمای موبایل سوئیچ کنند .

* پشتیبانی از کدک صوتی Opus

* پشتیبانی المنت Source از ویژگی های مدیا

* پشتیبانی المنت های Audio و Video از ویژگی Played


از دیگر بهبودها میتوان به نوار جستجوی فایرفاکس اشاره کرد . در نسخه 15 سرعت جستجوهایی که از طریق این نوار انجام میشوند افزایش پیدا کرده است .

بهبود در بخش حافظه نهان ( Cache ) این نسخه از فایرفاکس نیز باعث افزایش بازدهی و بارگذاری سریع تر عناصر موجود در صفحات وب خواهد شد .

قابلیت های Click to play و In Content Preferences همچنان به صورت پیشفرض غیر فعال هستند و باید آنها را به صورت دستی و از طریق بخش about:config آنها را فعال کنید .

برای آپدیت فایرفاکس میتوانید از منوی اصلی فایرفاکس گزینه Help و سپس About Firefox را انتخاب کنید . سپس با کلیک بر روی دکمه Check For Update میتوانید مرورگر خود را آپدیت کنید . نسخه 15 فایرفاکس را نیز میتوانید از لینک زیر دانلود کنید .

دانلود فایرفاکس 15 ( پسورد فایل : www.softgozar.com )

منبع