Windows 8؛ نام آخرین سیستم عامل شرکت مایکروسافت برای کامپیوتر های شخصی -و البته تبلت‏ها! اگرچه همه شما شاید با ورود نسخه‏ی جدید این سیستم عامل، هیجان خاصی را دارید، اما قطعاً اکثریت بدون نیاز به خریدن یک کامپیوتر دیگر، فقط سیستم‏عامل خود را به نسخه‏های جدیدتر ارتقا میدهند. مایکروسافت نیز تمامی تلاش خود را کرده که مراحل ارتقا به ویندوز 8 را به بهترین و ساده‏ترین شکل ممکن طراحی و پیاده‏سازی کند تا یک کاربر در هنگام آپگرید، دچار سردرگمی نشود.

در این میان، شاید سوال‏های زیادی ذهن خیلی از افراد را در مورد این سیستم عامل درگیر کرده است که سعی کرده‏ایم که بیشتر سوال‏های عمومی را در اینجا پاسخ دهیم.

سوال 1: چه سیستم‏عامل‏هایی می‏توانند به ویندوز 8 ارتقا یابند؟

پاسخ: بر اساس این پست از وبلاگ رسمی مایکروسافت، اگر شما صاحب یکی از نسخه های ویندوز XP، ویندوز Vista و یا ویندوز 7 هستید، می توانید آن‏ها را به آخرین نسخه -ویندوز 8- ارتقا دهید.

سوال2: هزینه ارتقا به ویندوز 8 چقدر خواهد شد؟

پاسخ: اگر سیستم عامل قبلی شما که باید یکی از موارد بالا باشد، قبل از تاریخ 2 Jun سال 2012 خریداری شده باشد، می توانند با پرداخت 39.99$، آن را به ویندوز 8 ارتقا دهند. کامپیوترهای جدیدی که در میان 2 Jun تا 31 Jan سال 2013 خریداری شده باشند که همراه با ویندوز 8 نباشند نیز با پرداخت 14.99$ می توانند آن را روی کامپیوتر خود داشته باشند.

سوال 3: چه نسخه هایی از ویندوز 8 موجود است؟

 پاسخ: مایکروسافت چهار نسخه از ویندوز 8 را معرفی کرده. اما شما تنها به دو نسخه‏ی آن می‏توانید آپگرید کنید؛ Windows 8 و Windows 8 Pro. نسخه RT آن نیز موجود هست که تنها بر روی تبلت ها قابل استفاده است. نسخه Enterprise نیز تنها قابل عرضه بر روی کامپیوترهای شرکتی و اداری هستند. همه نسخه ها (به‏جز نسخه RT) در دو نسخه 32بیت و 64بیت عرضه خواهند شد.

سوال 4: تفاوت نسخه‏های Windows 8 و Windows 8 Pro چیست؟

پاسخ: بر اساس گفته های مایکروسافت، برای اکثر افراد، نسخه‏ی Windows 8 کاملاً نیازهای آن ها را برآورده می‏کنند. هرچند نسخه Windows 8 Pro برای افراد علاقمند به فن‏آوری و افراد متخصص فرآهم گردیده است.

سوال 5: حداقل سخت افزار مورد نیاز برای ارتقا چیست؟

پاسخ: 1Ghz و یا بالاتر برای پردازنده

1گیگابایت RAM برای نسخه 32بیت و 2گیگابایت برای نسخه 64بیت

16گیگابایت فضای هارد-دیسک برای نسخه 32بیت و یا 20گیگابایت برای نسخه 64بیت

گرافیک DirectX 9 ویا بالاتر همراه با WDDM نسخه 1.0 و یا نسخه بالاتر

سوال 6: بعد از آپگرید، چه اتفاقی بر سر فایل‏ها و تنظیمات ویندوز قبلی می‏افتد؟

پاسخ: پاسخ این سوال، بستگی به ویندوزی است که قرار است از آن مهاجرت کنید دارد. اگر ویندوز شما 7 باشد، تمامی فایل ها، تنظیمات و نرم افزارها روی ویندوز 8 ذخیره می‏مانند. اگر مهاجرت شما از ویندوز ویستا است، تمامی فایل ها و تنظیمات شما منتقل خواهند شد. اما اگر از ویندوز XP در حال مهاجرت باشید، فقط فایل‏های شخصیتان منتقل خواهند شد.

سوال 7: آیا بعد از آپگرید، با مشکلاتی از قبیل عدم شناخت سخت‏افزار و نرم افزارها مواجه خواهم شد؟

پاسخ: اگر شما از یکی از ویندوزهای XP و یا Vista استفاده می‏کردید، احتمال آن وجود دارد که بعضی از درایوهای سخت‏افزار و یا یکسری نرم افزارها نیازمند نصب مجدد هستند. این درحالیست که اگر ویندوز فعلی شما Windows 7 باشد، نبایست مشکلی از لحاظ نرم افزاری برای شما پیش بیاید؛ هرآنچه که با ویندوز 7 سازگار بود، میبایست با ویندوز 8 هم سازگاری داشته باشد. درهرصورت، مایکروسافت صفحه‏ای با نام Compatibility Center Website دارد که توسط آن میتوانید سازگاری بعضی از نرم افزارها و سخت افزارها را با ویندوز 8 بررسی کنید.

منبع مقاله