Flash-Key-USB-Drive

تنطیم یک فلش درایو برای بازیابی رمز عبور…

اینکه ما رمز عبور پیچیده ای برای امنیت سرویس های خود انتخاب می کنیم کاملا منطقی و کار درستی است.اما مشکل از اینجا شروع می شود که ما این رمز را فراموش کنیم.

خب اگر موضوع مربوط به سرویس های تحت وب باشد خیلی ساده میتوانیم رمز عبور خود را دریافت کنیم.. اما وقتی ما رمز عبور سیستم عامل خود را فراموش کنیم و آن هم ویندوز 8 دیگر فکر نمیکنم به راحتی بتوانبم آن را بازیابی کینم..وقتی رایانه ما در یک شبکه محلی سازمانی باشد باز هم میتوان از طریق ناظر شبکه کاری کرد .اما رایانه شخصی شما..؟! ..حال فکر کنید شما برای امنیت دیتاهای خود از بیت لاکر Bit Locker  هم استفاده کنید..بذارید حدس بزنم از جستجو برای دریافت نرم افزار قفل شکن شروع و تا اجرای انواع ترفندها و بردن کیس به مراکز خدمات رایانه , تا صرف هزینه و هدر دادن وقت با ارزش شما…

در این مطلب من به شما نشان میدم که چطور قبل از فراموشی رمزتان یک کلید دوم برای خودتان بسازید. آو .. من نمیخوام فلش درایو شما رو ازتون بگیریم , یعنی هیچ مشکلی پیش نمیاد , نگران نباشید…


همینطور که میدانید در ویندوز 8 شما با یک رمز عبور در هنگام وارد شدن (log on)  همزمان به چندین سرویس آنلاین مثل Windows Live نیز  میتوانید log on شوید. اما نکته که در مورد این آموزش باید بگم اینه که شما با این کلید فقط وارد حساب کاربری خود در ویندوز می شوید و برای حساب های آنلاین دوباره باید تنظیمات را انجام دهید.

برای دستیابی به بخش مدیریت حساب User Accounts می توانیم آن را در کادر جستجو وارد کنیم. از طریق کلید میانبر Win + F  وارد صفحه جستجو می شوید سپس گزینه تنظیمات اصلی settings را کلیک کنید.

steings1

در کادر جستجو کلمه User Accounts را وارد و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید.

سپس در پنجره سمت چپ بر روی گزینه اول User Accounts کلیک نماید.عکس زیر شما را راهنمایی میکند.

User Accounts

اکنون پنجره مدیریت حساب user accounts به سبک  قدیمی control panel برای شما به نمایش در می آید.

در حال حاضر، در اینجا شما می توانید برای ایجاد یک دیسک بازیابی بر روی گزینه create a password reset disk کلیک کنید و فلش درایو USB flash drive خود را انتخاب کنید.

user

خوش آمدید به پنجره forgotten password wizard. این جادوگر (wizard) راه درست کردن این کلید بازیابی را خیلی سریع و آسان به ما نشان میدهد.اما شما باید مطمئن شوید که فلش درایو به درستی به رایانه شما متصل شده قبل از اینکه به مرحله بعدی حرکت کنیم.

wizard

در مرحله بعدی، شما باید فلش درایو خود را که مایل به ایجاد کلید بازیابی در آن هستید را انتخاب کنید.

بر روی گزینه next کلیک نمایید.

flash drive

در مرحله بعد، رمز فعلی حساب کاربری ویندوز را وارد کنید…

pasword flash drive

بر روی گزینه next کلیک نمایید.

end

تمام شد..! انتظار چیزی بیشتر از این داشتید..؟!!

شما با موفقیت یک کلید بازیابی با فلش درایو خود در ویندوز 8 ایجاد کردید. پس ضروری است که شما حال از این کلید سخت افزاری محافظت کنید و آن را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.


چگونه بازیابی رمز عبور با فلش درایو

اکنون که نحوه ایجاد این کلید بازیابی رمز عبور را فرا گرفتید , حال باید نحوه ی استفاده از آن را یاد بگیریم. شما به راحتی میتوانید از این کلید در هنگامی که رمز ورود به ویندوز 8 را فراموش کرده اید استفاده کنید.

هنگامی که شما رمز ورود را اشتباه وارد می کنید ویندوز لینک تنظیم مجدد Reset password را در زیر کادر ورودی نمایش می دهد.

در تصویر زیر ببینید…

acuunt

در این هنگام فلش درایو که برای بازیابی کلمه عبور استفاده کردیم به کمک شما می آید. بنابراین آن را به رایانه متصل کنید و بر روی گزینه Reset password کلیک کنید. سپس برنامه جادوگر password reset wizard برای شما به نمایش درمی آید. بر روی دکمه Next کلیک کنید تا مراحل بازیابی رو دنبال کنیم…

reset password

اگر بیش از دو فلش دیسک به رایانه متصل باشد می توانید در اینجا درایو مورد نظر رو انتخاب کنید.

reset pass2

در مرحله بعد شما باید رمز جدید حساب کاربری خود را وارد کنید. همچنین در پایین کادر متنی برای وارد کردن راهنمایی در مورد رمز عبور انتخاب شده است.

new password

خب دیگر تمام شد.. به همین راحتی کلمه عبور را نیز بازیابی کردیم… نه نیازی به نرم افزار و نه هیچ رنج و غصه ای … با رمز جدیدتان وارد حساب خود بشوید.

fnish

دوستان میخوام چیزی که باعث میشه یک کلید بازیابی داشته باشیم رو بهتون معرفی کنم و راهی رو پیشنهاد بدم که ممکنه مطلب رو تحت تاثیر بگذاره و همین الان یک کلید بازیابی برای خودتون درست کنید.

وقتی در هنگام ایجاد یک کلید بازیابی فلش درایو خود را به رایانه متصل میکنیم سیستم در حقیقت فقط فقط یک فایل در آن ذخیره میکند. بله در هنگام بازیابی هم فقط همین فایل رو احتیاج داریم.

نام این فایل   userkey.psw  است. به عکس زیر نگاهی بیندازید…

user key

خب ما که انتظار نداریم شما فلش درایو 8 گیگابایتی خودتون رو برای این فایل داخل گاوصندوق نگه دارید …!!؟

فقط کافیه بعد از ایجاد این فایل اونو برای خودتون ایمیل کنید و هر وقت بهش احتیاج داشتید دوباره از طریق یک سیستم دیگه دانلود کنید. به همین سادگی…

امیدوارم از این مطلب استفاده کنید و هیچ وقت برای فراموشی پسورد ویندوز مجبور به صرف هزینه و البته هدردادن وقت خود نباشید.