گاهی اوقات مشکلاتی پیش می آیند که ممکن است راه حل های نسبتا ساده ای داشته باشند . اما ما سخت ترین راه یعنی تعویض سیستم عامل را انتخاب میکنیم . بهتر است در هنگام مواجه با اینگونه مشکلات کمی جستجو کرده تا ببینید آیا این مشکل قبلا هم برای کاربران دیگر وجود داشته است یا خیر . همچنین مراجعه به وبسایت شرکت سازنده سیستم عامل نیز می تواند یکی از بهترین راه ها باشد . چون در اکثر مواقع مشکلات نرم افزاری بوده و می توان با کمی تغییر در تنظیمات و قسمت های دیگر سیستم عامل به راحتی آنها را حل کرد .

در ادامه قصد داریم تا یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران سیستم عامل ویندوز با آن روبرو هستند را مورد بررسی قرار داده و سه راه حل برای آن را به شما نشان دهیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……


مشکل نمایش صفحه مشکی رنگ در هنگام شروع به کار ویندوز 7

1- نصب مجدد کارت گرافیک

مراحل زیر را طی کنید :

1-1 : کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc را بفشارید تا برنامه Task Manager باز شود .

1-2 : به تب Processes بروید و در لیست به دنبال پردازش explorer.exe بگردید . روی آن کلیک کنید .

1-3 : حالا روی دکمه End Process کلیک کنید .

1-4 : در برنامه Task Manager روی منوی File کلیک کرده و New Task را انتخاب نمایید .

1-5 : در پنجره باز شده عبارت explorer.exe را تایپ کرده و روی دکمه OK کلیک کنید .

1-6 : وارد منوی Start شده و عبارت device manager را تایپ کنید . از لیست نتایج روی گزینه Device Manager کلیک کنید .

1-7 : هنگامی که وارد بخش Device Manager شدید ، روی فلش کوچک کنار گزینه Display adapter کلیک کنید . حالا روی کارت گرافیک خود راست کلیک کرده و گزینه Update Driver Software را انتخاب نمایید . حالا باید مراحلی که به نشان داده میشوند را طی کنید .

در صورتی که مشکل هنوز پابرجا بود ، گزینه Uninstall را انتخاب کرده و درایور کارت گرافیک را مجددا نصب کنید .


2- بررسی رجیستری ویندوز

2-1 : مراحل 1-1 تا 5-1 را طی کنید .

2-2 : وارد منوی Start شده و عبارت regedit.exe را تایپ کنید . گزینه regedit.exe را از لیست نتایج انتخاب نمایید .

2-3 : حالا به مدخل زیر مراجعه کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

2-4 : روی کلید Winlogon در رجیستری کلیک کنید . سپس در سمت راست به دنبال گزینه Shell بگردید . در ستون Data باید عبارت explorer.exe نوشته شده باشد . در صورتی اینطور نیست ، روی گزینه shell دوبار کلیک کرده و در تکست باکس عبارت explorer.exe را تایپ کنید .

2-5 : رجیستری را ببندید و سیستم را ریست کنید .


3- اجرای ویندوز در حالت Safe Mode و استفاده از قابلیت System Restore

3-1 : سیستم خود را ریست کنید .

3-2 : در صورتی که روی کامپیوتر خود فقط ویندوز نصب کرده اید کافیست کلید F8 را نگه دارید تا وارد بخش بوت پیشرفته شوید . در اینجا گزینه Safe Mode را انتخاب کنید .

3-3 : در صورتی که روی کامپیوتر خود بیش از یک سیستم عامل نصب کرده اید ، ابتدا باید بارگذاری ویندوز را انتخاب کرده و سپس کلید F8 را چند بار بفشارید تا وارد بخش بوت پیشرفته شوید . حالا باید گزینه Safe Mode را انتخاب نمایید .

3-4 : وارد منوی استارت شده و عبارت System Restore را تایپ کنید . اکنون گزینه System Restore را از لیست نتایج انتخاب نمایید . ممکن است که اکانت Administrator یا همان مدیر سیستم دارای کلمه عبور باشد . در این صورت کلمه عبور مربوط به مدیر سیستم را وارد کنید .

3-5 : اکنون روی تقویم چند Restore Point یا نقطه بازیابی نشان داده می شود . یکی از نقاط بازیابی ( با توجه به تاریخ ) که قبل از بروز این مشکل قابل انتخاب هستند را کلیک کنید . روی دکمه Next کلیک کرده و سپس دکمه Finish را بزنید . پس از انجام بازیابی سیستم ریست خواهد شد .

در صورتی که مشکل حل نشد ، دوباره همین مرحله را تکرار کرده و نقاط بازیابی قدیمی تر را انتخاب کنید .


منبع : Microsoft Help Center